تازه ترین ساعت های تابستان

همه ما زمان زیادی ست از لحظه مدرسه رفتنمان می‌گذرد با این وجود با تمام شدن تابستان و نزدیک شدن به ماه مهر حال و هوای مدرسه رفتن و خاطرات و آهنگ‌های روز اول مهر در خاطرمان زنده می‌شود.
از نیمه شهریور که گه گاه هوا حال و هوای پاییزی می‌گیرد انگار لحظه تندتر می‌گذرد، گویی عجله دارد برای رسیدن به مهر. مهر اسم خوبی برای ماه شروع مدرسه است. شروع مدرسه باید پر از مهربانی باشد تا شوق شروع مدرسه بتواند غم انتهای تعطیلات را از دل ببرد.
هر کسی تابستان خود را به نحوی گذرانده، برخی از کودکان با حضور در کلاسهای تابستانی کمتر توانستند به سفر بروند و برخی هم برعکس تمام‌وقت به گردش و تفریح بودند، عده ای حسابی تلویزیون تماشا کرده‌اند و عده ای هم هنر جدیدی یاد گرفته‌اند. خوب یا بد، مفید یا بی‌فایده، تعطیلات به‌سرعت گذشت و به شروع مدارس نزدیک هستیم. در هفته جاری، تازه ترین هفته است و دیگر وقت آن رسیده که کودکان را در ابتدای کار سال تحصیلی ترغیب و تکمیل کنیم.

از مهلت باقی‌مانده استفاده کنید

خوب است در این روزهای پایانی از سفر‌های طولانی و خسته‌کننده دوری کنید. بگذارید با کمی آرامش، شور پاییز، تنبلی و خستگی تابستان را ببرد و با آوردن رنگ‌های پاییزی به دکوراسیون منزل، یا خرید میوه‌های پاییزی و حتی بیرون آوردن لباس‌های پاییزی، آمدن پاییز را مطرح کنید.

شروع سال تحصیلی را جشن بگیرید

برای ایجاد شور و شوق مدرسه در فرزندانتان آن‌ها را برای خرید لوازم‌تحریر و لباس‌های جدیدشان با خود به خرید ببرید. یا اگر از قبل لوازم‌تحریر دارد، آن‌ها را با هم در جای مخصوصشان قرار دهید، با هم دفاترشان را جلد کنید و سعی کنید در جلد کردن آن‌ها از خلاقیت‌های فرزندانتان استفاده کنید. اسم و مشخصاتشان را روی لوازم‌تحریر و دفتر و کتاب‌هایشان بنویسید. حتی میتوانید با کمک کودکتان وسایل خلاقانه مانند جاقلمی برایش درست کنید.

خواب فرزندتان را تنظیم کنید

بچه‌ها در تابستان دیرتر می‌خوابند و صبح‌ها هم دیرتر از موعد بیدار می‌شوند. اگر زمان شروع مدرسه از فرزندتان بخواهید زودتر از موعد بخوابد، احساس استرس خواهد نمود. امکان دارد چند روز اول خوابش نبرد. بعد از همین‌الان شب‌ها قبل از ساعت 10تلویزیون را خاموش کنید و بهمراه فرزندتان برای خواب تکمیل شوید.
 

اعتماد به‌ نفس و استقلال فرزندتان را تقویت کنید

ایشان را تکمیل کنید تا مستقل باشد. به‌خصوص بچه‌های کوچک‌تر، عدم استقلال در آنان باعث استرسی حقیقی می‌شود. برای جلوگیری از آن به ایشان کمک کنید تا فارغ از همه چیز لباس‌هایش را بپوشد و در‌بیاورد. فرزند خود را ترغیب کنید تا احساسات و مشکلات خود را به طرز آشکار با شما و آموزگار به اشتراک بگذارد و کاری کنید که از پشتیبانی شما درمقایسه با خود اطمینان بیابد.

پشتیبانی خود را به فرزندتان نشان دهید

پشتیبانی خود را نشان دهید، چرا که کودکان نیز غیر از شما مضطرب می‌شوند. قبل از فرستادنشان به مدرسه با محبت و لبخند آن‌ها را بدرقه کنید. کودکان از اضطراب و یا انرژی مثبت شما تاثیر می‌پذیرند. پس مثبت و آرام باشید و در موقعیت‌های مختلف واکنش شدید نشان ندهید.
هرگز کودکتان را از مدرسه، درس، معلم یا هم‌کلاسی‌هایش نترسانید. با اینحال نحوه‌ اطاعت از معلم را برایش شرح بدهید.

ایجاد تماس در مدرسه را با فرزند خود تمرین کنید

با کودک خود نقش بازی کنید که در روز اول مدرسه، به چه نحو به جمع اضافه شود، به چه نحو شروع به گفتگو کند و جواب دادن به دیگران را با کودک خود تمرین کنید. با تکمیل کردن شیوه‌های جواب‌گویی به سؤالات ابتدایی معلمان و دیگر همکلاسی‌ها و تمرین آن‌ها با کودک در خانه میتوانید اعتمادبه‌نفس ایشان را گسترش دهید .
با فرزند خود پیرامون مدرسه، دلیل رفتن به مدرسه و آزمایشات خود از مدرسه صحبت کنید و کارهایی را که فرزند شما برای رفتن به مدرسه نیاز دارد، مانند جمع کردن کیف مدرسه را با ایشان تمرین کنید.

اگر در کودکتان نشانه‌های اضطراب شروع مدرسه را می‌بینید میتوانید برای کاهش اضطراب از روشهای پایین استفاده کنید:
یکی، دو روز قبل از شروع کلاس کودک را به مدرسه ببرید و در حیاط بگردید.
فعالیت بدنی‌شان را بیشتر کنید. تحرک نداشتن، خواب کم و تغذیه ناسالم در گسترش اضطراب مؤثرند.
بچه‌ها را ترغیب کنید پیرامون ترس و اضطرابشان صحبت کنند. به آن‌ها اطمینان دهید این سطح از اضطراب، ترس و نگرانی بطور کلیً عادی است و حدوداً همه بچه‌ها چنین نگرانی‌هایی دارند.
از چند روز قبل از شروع سال تحصیلی و در روزهای در ابتدا مدرسه پیرامون مهارت‌های ارتباطی و لزوم برقراری رابطه‌ای مؤثر با هم‌کلاسی‌هایشان صحبت کنید. به ایشان بگویید هم کاری در فعالیت‌های مدرسه دلیل می‌شود زودتر و دقیق‌تر محیط مدرسه و مناسبات معمول را بشناسد .

اگر این علائم را در کودک می بینید، از یک کارشناس کمک بگیرید:
– اضطراب دائمی و شدید است
– به توجه به به کار بردن راهکارها و با گذشتن چند روز از مدرسه بازهم اضطراب شدید است.
– خوراک و خوابیدن کودک با اختلال مواجه شده است.
– واکنش کودک با موقعیتی که در آن قرار دارد متناسب نیست.
– نشانه‌های افسردگی در کودک مشهود است.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک