آرتریت روماتویید همان آرتروز است؟

آرتریت روماتویید و آرتروز دو نوع مختلف از آرتریت هستند. آنها عده ای خصوصیت‌های مشترک با یکدیگر دارند با اینحال هرکدامشان علائم متفاوتی از خود نشان می‌دهند و نیاز به درمان‌های متفاوتی دارند. از این جهت تشخیص دقیق مهم است. آرتروز شایع‌ترین نوع آرتریت است و آرتریت روماتویید حدود یک نفر از ده نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اختلاف اصلی بین آرتروز و آرتریت روماتویید در دلیل بوجود آورنده آن است. آرتروز در اثر سایش مکانیکی و پارگی در مفاصل بروز می‌کند همزمان با اینکه آرتریت روماتویید یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می‌کند.

خصوصیت‌های آرتروز و آرتریت روماتویید

تشخیص چگونه انجام می‌شود؟

همزمان با اینکه هر دو بیماری شکلی از آرتریت هستند با اینحال تشخیص بالینی مجزا‌ای دارند و حتی گاهی ساده نیست که به یک تشخیص درست بتوان رسید چونکه هر دو علائم فیزیکی مشابه به همی دارند. آرتریت روماتویید معمولا با انجام معاینه فیزیکی و گرفتن سابقه پزشکی تشخیص داده می‌شود. پزشک به علاوه از طرف دیگر تست خون تجویز می‌کند تا وجود آنتی‌بادی آرتریت روماتویید را تشخیص دهد. تصویربرداری نیز برای مشاهده علائم آسیب و التهاب مفصلی انجام می‌شود. آرتروز نیز با رادیوگرافی و ام آر آی میزان آسیب را واضح می‌شود. آرتروز را نمی‌توان با تست خون تشخیص داد. به توجه به این، می‌توان با تست خون مانع از آرتریت روماتویید و دیگر بیماری‌هایی که باعث درد و التهاب مفاصل می‌شود، شد.

پیش‌آگهی ندارند!

هر دوی این بیماری‌ها مزمن هستند به این معنی که بلند مدت هستند و هیچ درمان مشهور‌ای نیست. آرتروز دژنراتیو است به این معنی که با گذشت لحظه بدتر می‌شود. با درمانه‌ای خوب آرتروز می‌تواند پیش‌آگهی مثبت داشته باشد. با اینحال آرتریت روماتویید غیرقابل پیش‌بینی است و عوارض متعددی امکان دارد به دلیل اختلال خودایمنی بروز کند. در عده ای موارد اوضاع دیگری مانند بیماری‌های تنفسی و قلبی عروقی می‌تواند افزایش کند. بیماران مبتلا به آرتریت روماتویید نیز در معرض هشدار بیماری‌هایی مانند لنفوم و لوپوس قرار دارند. به دلیل آنکه آرتریت روماتویید می‌تواند در هر بیمار دارای اختلاف باشد پیش آگهی عمومی نیست.

درمان به چه نحو انجام می‌شود؟

هدف ابتدایی برای آرتریت و آرتروز کاهش درد، افزایش عملکرد و به حداقل رساندن آسیب به مفاصل است و پزشک معمولا بسته به نوع بیماری اهداف متفاوتی را در نظر می‌گیرد. داروهای ضدالتهابی و کورتیکواستروئیدها اگر بخواهیم جمع بندی کنیم برای این دو نوع بیماری موثر هستند. داروهایی که سیستم ایمنی را مهار می‌کنند سیستم ایمنی بدن را از حمله به مفاصل در مردم مبتلا به آرتریت روماتویید باز می‌دارد و از آسیب آنها جلوگیری می‌کند.

 

دسته‌بندی‌ها: تغذیه