آیا برای بچه‌دار شدن تکمیل‌ایم؟

برنامه پرسش

برای عده ای از مردم جواب به این پرسش یکی از راحت‌ترین سوالات دنیاست. چونکه در بیشتر مواقع خود را در شکل والدین تصور کرده‌اند و زندگی خود را با توجه به آن چیده‌اند. عده‌ای نیز در حال پایین و بالا کردن جوانب این مسئله هستند و برای سال‌ها به آن می‌اندیشند و گمان می نمایند پیش‌ازاین تصمیم باید تردیدهایشان برطرف شود. عده ای نیز پاسخشان به این پرسش منفی است.

جز هرکدام از این مردم باشید، چه مطمئنا بخواهید این کار را با یک تصمیم هوشیارانه انجام دهید، چه برای مادر یا پدر شدن تردید دارید، یا نمی‌دانید برای به عهده گرفتن این مسئولیت این‌چنین طولانی آمادگی دارید یا نه، امیدواریم مطالب پایین به شما کمک کند تا تصمیم بهتری بگیرید.

یک مسئله مهم پیش از هرچیز این است که هیچ‌کس مجبور به بچه‌دار شدن نیست. دنیا برای کسانی که می‌خواهند به جمعیت آن اضافه کنند، کوچک نیست. اینکه می‌خواهید صاحب فرزندی شوید و اینکه چه آرزو و امیدهایی دارید همگی بطور کلی به شما مرتبط می‌شود.

فاکتور سختی

مادر و پدر بودن بینهایت سرگرم کننده و سرگرم‌کننده است. این کار به‌طوری رضایت‌بخش است که تا وقتی که این نقش را نپذیرفته‌اید نمی‌توانید لذت آن را درک کنید با اینحال درعین‌حال سخت‌تر از همه کارهایی است که تا اینجای کار انجام داده‌اید.

سخت است چونکه بیشترین میران وقت و انرژی شما صرف آن می‌شود و تنها لحظه کوتاهی برای استراحت و بازیابی خود، خواهید داشت. این کار سخت خواهد بود چراکه بیشتر والدین لحظه، پول، پشتیبانی عاطفی، لحظه تحصیل و آمادگی برای کاری که دوست دارند انجام بدهند را نخواهند داشت. سخت است چونکه وقتی که بچه ها شما را کلافه می‌کنند بطور کلی در چهره شما مشهود است. سخت است چونکه هر اشتباهی که شما انجام داده و بدهید عزیزترین فرد زندگی‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد: یعنی فرزندتان!

داشتن فرزند، یکی از تفاوت بنیادی زندگی است و به این خاطر که زنان عموما مسئولیت اصلی را در قبال فرزندان دارند، مطمئنا اثری که این موضوع بر زندگی آن‌ها خواهد داشت، بیشتر از مردان است. در حقیقت اولویت جامعه در تربیت فرزندان بیشتر بر روی زنان است.

پتی ویپلر موسس سری “والدین دست در اختیار” کالیفرنیا اعتقاد دارد: «پدر و مادری که حیاتی‌ترین نقش برای پروراندن نسل آتی به‌حساب می‌آید به‌صورت اقتصادی و مشابه به یک سرگرمی قابل مشاهده است. زنان حقوق، پشتیبانی و هم کاری کافی در جامعه پیدا نمی‌کنند درنتیجه به یک فرد خسته و کسل مبدل می‌شوند

امروزه مردان بیشتر از قبلی در نقش پدری فعالیت می‌کنند. با اینحال بازهم کارهای مرتبط به خانه مانند درست کردن غذا، تدابیر عاطفی، نگهداری از بچه، خرید و جزئیات خانه‌داری بر عهده زن خانه است که حقوقی بابت آن دریافت نمی‌کند.

با این وجود این به آن معنی نیست که این برای مردان یک تصمیم راحت است. در جوامع مدرن هم زن و هم مرد در مواجه با گزینش شغل یا وظیفه والدی خود قرار می‌گیرد که درنتیجه‌ ماندن در بین این دو موقعیت معمولا زنان فرزند پروری را انتخاب می‌کنند و مردان کار را.

کار کردن بیش‌ازحد مردان یا به‌نوعی اعتیاد آن‌ها به کارشان به وسیله محل کار و با این وجود نقشی که مدت زیادی نمیگذرد که در خانواده عهده‌دار آن می‌شوند، تقویت می‌شود. ساعات کاری طولانی دلیل گسترش حس تنهایی در مردان می‌شود و این حس را برایشان ایجاد می‌کند که قادر نیستند آن پدری که آرزویش را داشتند، بشوند.

بررسی حقیقت

باوجوداین همه عکس ها رویاگونه و رمانتیک از بچه‌دار شدن که در اطراف می باشد تا وقتی که فرد پدر و مادر نشود به‌ندرت می‌تواند یک تصویر واقع‌گرایانه از اینکه والد بودن چیست داشته باشد.

برای داشتن این تجربه به‌صورت نیمه حقیقی میتوانید از فرزند یک آشنا یا دوست در طول یک روز مراقبت کنید. به علاوه از طرف دیگر میتوانید فرض کنید که تصمیم به بچه‌دار شدن گرفته‌اید و با این حس و تمامی تغییراتی که در زندگیان برنامه ریزی شده است اتفاق بیفتد یک هفته زندگی کنید. سپس تصمیم بگیرید بچه‌دار نشوید و یک هفته نیز با این تفکر زندگی کنید.

بسیاری از مردم به‌ویژه زنان وقتی‌که بزرگ می‌شوند از آن‌ها گمانه زنی می شود که حتما والد باشند. در بیشتر مواقع و در هر دوره‌ای زنان و دختران با عکس ها و انتظاراتی از جانب والدین، همسر، مذهب، آگهی و نشریهها احاطه‌شده‌اند تا مادر شوند. با اینحال اینکه شما تصمیم به مادر شدن می‌گیرید تنها مرتبط به خودتان است و هیچ انتظار و توقعی از جانب والدین، دوستان و مذهبتان نباید شمارا مجبور به این ایده کند. چونکه این زندگی شما است و تصمیم‌گیری پیرامون آن به شما مرتبط می‌شود.

آیا برای بچه‌دار شدن آمادگی دارید؟

سری‌ای از سوالات پایین به وسیله تیم روان‌پزشکان سن فرانسیسکو دیزاین‌شده تا به شما در جهت جواب به این پرسش کمک کند. میتوانید از هر راهی که به شما یاری مینماید تا تصمیم بهتری بگیرید استفاده کنید. مانند گفت‌وگو با شریک زندگی یا دوستتان، در خلوت فکر کردن، تهیه یادداشت یا مشاوره با پزشکتان.

اگر قصد بچه‌دار شدن دارید این سوالات را به همسر خود نیز نشان دهید تا پاسخ سوالات ایشان را نیز بدانید.

دیوید من به نوعی مسئول این بررسی ها بیان می کند: «بسیاری از کارهایی که ما انجام می‌دهیم به مردم یاری مینماید تا حس تردید خود را بفهمند تا قادر باشند به مرحله بعدی تصمیم‌گیری برسند. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که تردید، نتیجه مسائل عاطفی است که شخص دارد و از آن آگاه نیست. چیزی مانند یک ناراحتی حل‌نشده

توصیه می‌شود اول با این پرسش از خود شروع کنید که چه چیز برای خود می‌خواهید؟ صرف‌نظر از موقعیت حال حاضر و آنچه در آتی با آن مواجه خواهید شد تا چیزی را که می‌خواهید به دست آورید.

اگر فکر می‌کنید که بچه می‌خواهید در این قسمت کار هرگز نپرسید که چه پیش خواهد آمد؟ خواه بچه خودتان باشد یا بخواهید به سرپرستی قبول کنید. تنها بر روی خواسته‌ها و آرزوهایتان تمرکز کنید.

عده ای دیگر از سوالات این هستند:

  • آیا زمانی را با کودکان سپری می‌کنید؟ از آن لذت می‌برید؟
  • چه خصوصیت در والدینتان دوست داشته و شایسته قدردانی میدانید؟ و چه خصوصیت را دوست ندارید؟
  • از اینکه یک پدر یا مادر باید به چه نحو باشد چه تصویری دارید؟
  • از پاسخگویی به این سوالات چه حسی دارید؟

دسته‌بندی‌ها: بارداری