آیا توکسوپلاسموز از بزاق دهان گربه‌ها منتقل می‌شود؟

این باور که گربه‌ها دلیل سقط جنین خانم باردارمی‌شوند مدت‌هاست که می باشد. با اینحال این باور از کجا می‌آید؟ در حقیقت در اینجا مقصر، انگل توکسوپلاسموز است که از روش مدفوع گربه می‌تواند به بدن مادر باردار وارد شده و باعث سقط جنین شود. عده ای می‌گویند این انگل حتی دلیل نازایی هم می‌شود با اینحال هنوز مطالعه موثقی پیرامون اثر این انگل بر نازایی انجام نشده و نمی‌توان با قطعیت پیرامون اثر توکسوپلاسموز بر نازایی نظر داد. با اینحال آیا این تنها گربه است که می‌تواند این انگل را منتقل کند؟

از دیگر منابع آلوده غافل نشوید

گربه‌ها به دلیل خوردن گوشت خام آلوده پرندگان، موش‌ها و … انگل توکسوپلاسموز را دریافت می‌کنند. با اینحال گربه‌ها تنها حیواناتی نیستند که قادر اند این بیماری را انتقال دهند. آنها تنها گونه‌ای هستند که عفونت را در مدفوع‌شان دارند. انسان‌ها قادر اند توکسوپلاسموز را از گوشت آلوده دیگر حیوانات نیز دریافت کنند. مرکز کنترل و ممانعت بیماری‌ها بیان می کند احتمال ابتلا به این بیماری در رابطه با گوشت خام بیشتر از رابطه با گربه است. با این وجود عده ای خوراکی‌هایی که تمیز شسته نشده‌اند، نوشیدن آب آلوده و دست زدن به خاک آلوده هم می‌تواند این بیماری را ایجاد کند. توکسوپلاسموز نمی‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، به جز مادر باردار مبتلا که آن را به جنین منتقل می‌کند یا انتقال خون آلوده.

سه ماهه اول خطرناک است

هشدار ابتلای جنین به عفونت با گسترش دوران بارداری، بالا می‌زود. اگر شما در سه ماهه اول بارداری مبتلا به توکسوپلاسموز شوید، احتمال ابتلای جنین 15 درصد خواهد بود. اگر در سه ماهه دوم مبتلا شوید، احتمال ابتلا 30 درصد و در سه ماهه سوم 60 درصد خواهد بود. با این وجود میزان ابتلا با گسترش سن بارداری بالا می‌رود با اینحال هشدار این عفونت در سه ماهه اول بسیار بیشتر از بقیه دوران بارداری است.

خودتان را ایمن کنید

دانستن چرخه زندگی انگل توکسوپلاسموز و نقش گربه در انتقال این بیماری می‌تواند ترس از این بیماری را کاهش دهد. این انگل می‌تواند عفونت را در همه پستانداران ایجاد کند. وقتی که گربه به توکسوپلاسموز مبتلا می‌شود خود مصونیت می یابد و مجددا بیمار نمی‌شود. از این جهت نخستین مواجهه گربه با این انگل امکان انتقال بیماری را ممکن می‌کند و از این جهت این بیماری در گربه‌های بزرگتر کمتر قابل مشاهده است.

چگونه انسان مبتلا می‌شود؟

گربه‌سانان میزبان طبیعی انگل هستند و این انگل در روده‌های آنها بازتولید می‌شود. یک گربه امکان دارد توکسوپلاسموز را با خوردن گوشت آلوده یا نوشیدن شیر غیرپاستوریزه بگیرد. انگل در روده گربه مبدل به اووسیت می‌شود و گربه میلیون‌ها از این اووسیت را تا سه هفته دفع می‌کند. این اووسیت‌ها حدودا 24 ساعت عفونی هستند. تحت اوضاع مساعد آنها قادر اند در خاک یا شن تا حدود 18 ماه هم عفونی بمانند. در طول این لحظه آنها به آب آلوده، میوه و سبزی‌های منتقل می‌شوند و گونه‌های خونگرم از نمونه انسان را مبتلا می‌کنند. از این جهت همزمان با اینکه امکان دارد از روش رابطه مستقیم با مدفوع گربه مبتلا شوید، این انگل در جاهای دیگری نیز امکان دارد به طرز بالقوه وجود داشته باشد.

این نکات را به اجرا درآورید

به توجه به آن که انتقال توکسوپلاسموز از گربه خانگی بسیار کم است با اینحال باید جانب احتیاط را به اجرا درآورید چون این انگل دلیل سقط و ناهنجاری‌های دیگر در جنین می‌شود.
– از مصرف گوشت خام خودداری کنید.
– سبزیجات خام را بطور کلی تمیز کنید.
– شیر غیرپاستوریزه و تخم مرغ خام نخورید
– تخته برش و وسایلی که در رابطه با گوشت خام هستند را قبل از استفاده مجدد بطور کلی تمیز کنید.
– وقتی که با خاک باغچه کار می‌کنید حتما دستکش به دست داشته باشید.
– از همسر، دوستان و همسایگانتان بخواهید ظرف مدفوع گربه را در لحظه بارداری شما تمیز کنند.
– هر روز ظرف مدفوع گربه را تمیز کنید.
– گربه را بیرون نگه ندارید.

 شیرآب پارک‌ها عامل انتقال نیست

دکتر رضا احمدی، کارشناس بیماری‌های داخلی حیوانات کوچک:

این ادعا که «زمان آب خوردن از شیرآب پارک‌ها مراقب باشید چون گربه‌ها هم به همین شیوه آب می‌خورند و همین دلیل انتقال انگل توکسوپلاسموز از گربه به بدن انسان می‌شود»
ادعایی بطور کلی بی اساس است از آنجاییکه این انگل از روش بزاق
حیوان منتقل نمی‌شود و تنها راه انتقال بیماری مدفوع گربه و
آن هم در شرایطی است که مدفوع 24 ساعت در اوضاع مستعدکننده از قبیل نبودن نور کافی و گرمای زیاد قرار بگیرد
و بعد به روش تصادفی به وسیله انسان خورده شود تا احتمال
ابتلا بالا برود. این احتمال که انسان به طرز تصادفی مدفوع
گربه را بخورد حدودا صفر است با اینحال این احتمال که فرد گوشت
و استیک خام خورده یا سبزیجات تمیز نشده مصرف کند
بالاست و همین می‌تواند دلیل انتقال انگل شود.

حتما تست بدهید

دکتر نسرین زارع پور، کارشناس زنان و زایمان:

در صورتی که در رابطه با گربه هستید و تصمیم به بارداری نیز دارید خوب است تست توکسوپلاسموز را انجام دهید تا در صورت وجود این انگل در بدنتان ابتدا درمان ضروری انجام شود و سپس اقدام به بارداری کنید، چون با شرایطی که می‌دانید این انگل دلیل سقط و ناهنجاری جنین می‌شود. در صورتی که حین بارداری واضح شود مبتلا به توکسوپلاسموز هستید پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک تلاش می‌کند احتمال ابتلای جنین را کاهش دهد. سپس امکان دارد آزمایش آمنیوسنتز گرفته شود تا واضح شود جنین مبتلا شده یا نه.در عین حال سونوگرافی نیز در طول بارداری انجام می‌شود تا هرگونه نقص در افزایش جنین بررسی شود.

دسته‌بندی‌ها: بارداری