آیا مشکلات اقتصادی دلیل یائسگی زودرس می‌شود؟

یائسگی بخشی از زندگی زنان است و زمانی رخ می‌دهد که دوره قاعدگی متوقف می‌شود. این دوره از زندگی زنان آنقدر ارزش دارد که 18 اکتبر (26 مهر) را روز جهانی یائسگی مطرح کرده‌اند. این به معنای قطع قاعدگی به مدت 12 ماه پشت سر هم است. همزمان با اینکه سن متوسط برای یائسگی طبیعی 51 سال درنظر گرفته شده است، عده ای اوقات بر اثر بیماری، عوامل ژنتیکی و جراحی، یائسگی زودتر از موعد اتفاق می‌افتد. منظور از زودتر از موعد بودن هم قبل از 40 سالگی است. با اینحال دلایل یائسگی زودرس چیست و آیا اصلا می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

دلایل یائسگی زودرس کدام‌ها هستند؟

نارسایی زودهنگام تخمدان: یکی از دلایل پزشکی یائسگی زودرس نارسایی زودهنگام تخمدان است. در نارسایی زودهنگام تخمدان، تخمدان‌ها قبل از 40 سالگی کارکرد طبیعی خود را از دست می‌دهند. زنان دچار نارسایی زودهنگام تخمدان امکان دارد هرازگاهی دوره قاعدگی داشته باشند با اینحال معمولا ناباروری را تجربه می‌کنند.
شیمی‌درمانی: یائسگی زودرس به علاوه از طرف دیگر امکان دارد در اثر درمان‌های سرطان از نمونه شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی به لگن ایجاد شود. این درمان‌ها قادر اند به تخمدان‌ها آسیب بزنند و منجر به نارسایی تخمدان شوند.
خارج کردن تخمدان: جراحی خارج کردن تخمدان نیز در صورتی که هر دو تخمدان خارج شوند یائسگی زودرس را بهمراه دارد. جراحی خارج کردن رحم تنها در صورتی دلیل یائسگی می‌شود که خونریزی قاعدگی دیگر رخ ندهد. در این موارد تخمدان‌ها بازهم به تولید هورمون ادامه می‌دهند.
دیگر علل نادر یائسگی زودرس عبارتند از: داروها، بیماری‌های مزمن، تومورهای هیپوفیز و هیپوتالاموس، اختلالات روانپزشکی و دیگر اوضاع نادر و نامشخص.

عوامل هشدار یائسگی زودرس را بشناسید

نارسایی زودهنگام تخمدان یک نفر از هر 1000 زن 15 تا 29 ساله و یک نفر از هر 100 زن 30 تا 39 ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این مسئله می‌تواند مرتبط به عوامل ژنتیکی، بیماری‌هایی مانند بیماری‌های خودایمنی، بیماری تیروئید، عفونت ویروسی، اختلالات هورمونی و حتی اختلالات خوردن باشد. هشدار ابتلا به نارسایی زودرس تخمدان در زنانی که سابقه خانوادگی این سخت را دارند، بیشتر است. زنانی که درمان‌های جراحی یا درمان‌های سرطان انجام می‌دهند که منجر به حذف اندام‌های زنانه می‌شود، در هشدار یائسگی زودرس هستند.

نشانه‌ها چیست؟

علائم یائسگی زودرس مانند یائسگی طبیعی بوده و عبارت است از:

  • نوسانات خلقی
  • گرگرفتگی
  • خشکی واژن
  • تغییر در شناخت و حافظه
  • کاهش میل جنسی
  • اختلالات خواب
  • گسترش وزن
  • تعریق شبانه
  • درد واژن زمان مقاربت
  • دوره‌های نامنظم قاعدگی قبل از یائسگی که می‌تواند سالها قبل از شروع دوره باشد

FSH یائسگی زودرس را نشان می‌دهد

عده ای زنان علائم یائسگی را با قاعدگی‌های نامنظم تجربه می‌کنند. تحت این شرایط نیاز به تعیین عملکرد تخمدان‌هاست. تحت نام مثال امکان دارد تست‌هایی برای واضح شدن بارداری یا تعیین بیماری‌هایی مانند تیروئید ضروری باشد. سطح هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) اغلب در خون اندازه‌گیری می‌شود تا واضح شود خانم نزدیک به یائسگی است یا نه. FSH تخمدان را تحریک به تولید استروژن می‌کند. از این جهت وقتی که سطح استروژن پایین می‌آید این هورمون گسترش می یابد. FSH بالای 40 میلی‌لیتر می‌تواند تشخیص یائسگی را قطعی کند. سطح هورمون‌های تخمدان مانند استرادیول نیز امکان دارد اندازه‌گیری شود که اگر کمتر از 32 میلی‌لیتر باشد می‌تواند علامت یائسگی باشد.

درمان عده ای علائم و نشانه ها

هیچ درمانی برای از بین بردن یائسگی زودرس نیست.و تنها درمان کاهش علائم ناخوشایند و کنترل آنهاست. درمان‌هایی مانند هورمون درمانی، داروهای ضدافسردگی، ژل‌ها و کرم‌های واژینال و حتی فن‌آوری‌های کمک باروری از نمونه بهره برداری از تخمک‌های اهداکننده می‌تواند در کاهش علائم کمک‌کننده باشد.

عوارض ناشی از یائسگی زودرس

زنان مبتلا به یائسگی زودرس با مساله ناباروری مواجه هستند و همین مسئله می‌تواند احساس پریشانی و افسردگی در آنها ایجاد کند. به علاوه از طرف دیگر گسترش هشدار ابتلا به پوکی استخوان در زنان با سطح پایین استروژن می باشد. زنان مبتلا به یائسگی زودرس مدت لحظه طولانی‌تری با کاهش تولید استروژن مواجهند و این هشدار بیشتر آنها را تهدید می‌کند. با این وجود این هشدار با مصرف مکمل‌های کلسیم و ویتامین D و مصرف زیاد کلسیم در رژیم غذایی جبران می‌شود.

استرس یائسگی زودرس می‌آورد؟

براساس پژوهش‌های جدید زنانی که مشکلات اقتصادی دارند 80 درصد احتمال ابتلا به یائسگی زودرس در آنها بیشتر است که دلیل آن استرسی است که تحمل می‌کنند. گفته شده بین سیستم ایمنی بدن و استرس ارتباطی می باشد با اینحال دقیقا واضح نیست که چه نوع ارتباطی. زنانی که دچار مشکلات اقتصادی هستند اغلب اضافه وزن داشته دیابت دارند یا دچار اختلالات خواب هستند. استرس، رژیم غذایی نامناسب، مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات قادر اند همگی در یائسگی زودرس موثر باشند. استرس به علاوه از طرف دیگر نشانه‌های یائسگی را شدت می‌بخشد. برای افراد زیادی از زنان یائسگی زودرس می‌تواند دلیل غم، اندوه، ترس و اضطراب شود. از دست دادن باروری امکان دارد اطمینان خاطر زنان را تحت تاثیر قرار دهد و آنها سیمای خود را در طرف دیگر شریک جنسی و همسرشان تغییر یافته ببینند.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه