از کجا بفهمیم که فرزندمان در آتی هنرمند می‌شود؟

کشف استعداد هنری در کودک شما سخت است با اینحال اینجا شمارا با چند شیوه در این خصوص آشنا می‌کنیم.
هر پدر مادری فکر می‌کند که فرزندش در هر چیزی بهترین است: بهترین فوتبالیست، بهترین خواننده، بهترین بازیگر. اگر رؤیای والدین به حقیقت می‌پیوست دنیا پر بود از برندگان المپیک، اسکار و جایزه نوبل؛ با اینحال شیوه‌هایی می باشد تا به شما نشان دهد که آیا فرزندتان استعداد هنری دارد یا نه یافتنش ساده نیست با اینحال در اینجا پیشنهادهایی در ابتدای کار می باشد.
برای نمونه آرکین رای را به شما عرضه می‌کنیم. یکی از مجلات علمی پیرامون نقاشی‌هایی که ایشان قبل از سن ۵ سالگی می‌کشید این‌طور بیان می کند:
درصحنه تخیلی که ارکین به تصویر کشیده گردن کشیده و باشکوه یک دایناسور جلوی دید دیگر جانوران را گرفته. در گوشه دیگر نیم‌رخی از یک دایناسور تی-رکس را می‌بینیم که یکی از پاهایش پشت پای دیگر قرارگرفته و قابل مشاهده نیست، تکنیک قرار گرفتن چیزی در جلوی چیز دیگر در نقاشی را اصولاً کودکان در سن هشت و نه‌سالگی درک می‌کنند. در چند ماه بعد نقاشی‌های آرکین به طرز حیرت‌انگیزی حقیقی شدند.

با یافتن این ۵ قاعده اصلی در کودکتان میتوانید به استعداد هنری ایشان پی ببرید:

۱. کودک نقاشی‌های خیلی خوبی می‌کشد از رنگها به دقت بهره میبرد و معنی بالایی در برنامه هایش می باشد.
۲. کودک علاقه‌مند به دیدن کارهای هنری است.
۳. کودک به تولید کارهای هنری علاقه‌مند است.
۴. کودک دوست دارد یک اثر هنری درست کند که مشابه کارهای دیگران نباشد.
۵. کودک می‌خواهد خیلی در تولید کارهای هنری خوب باشد.
اگر شما این چیزها را در فرزندتان می‌بینید یقیناً در آتی یک میکل‌آنژ یا یک فریدا خواهید داشت.

بررسی ها در خصوص توانایی هنری ذاتی کودکان به این اشاره می‌کند که نخستین نشانه استعداد هنری، توانایی انتقال فرضیه از جهان ۳ بعدی که در آن زندگی می‌کنیم بر روی صفحه ۲ بعدی است. کودکانی که به سادگی این توانایی را دارند در هنر پیشرفت بیشتری خواهند کرد. با استناد به گفته یک مجله علمی:
«با اینکه نقاشی‌های اکثر کودکان از روی الگوهای تکمیل است، برخی از کودکان ویژه ازجمله آن‌هایی که حاوی اختلال اوتیسم هستند قادر اند در سنین پایین نقاشی‌هایی بسیار طبیعی بکشند. ما به این کودکان که در سنین پایین این توانایی‌ها را از خود بروز می‌دهند رئالیست‌های کوچک لقب می‌دهیم.»
با اینحال هنرمندانی که در دوران کودکی تا این حد حقیقی نقاشی نمی‌کردند چگونه؟ واضح است که نمی‌توان بر آن‌ها ایراد گرفت. یقیناً تعداد فراوانی از نقاشان مشهور بوده‌اند که به نقاشی‌های دوران کودکی‌شان می‌خندیدند. دانش پژوهان این مسئله را نیز موردتوجه قراردادند و در این خصوص گفته‌اند:
کارهای هنری در سبک رئالیسم نمی‌تواند تنها نشانه استعداد هنری باشند. با اینکه اغلب کودکان غربی به‌واسطه سبک رئالیسم است که توجه ما را به خود جلب می‌کنند بجای آن وانگهی برخی از کودکان بااستعداد در سبک‌های غیر رئالیسم مهارت دارند. درک این هنرمندان برای افرادی که چشمشان با کارهای هنری آشنایی ندارد ساده نیست؛ و برای آنها نقاشی‌هایشان مشابه نقاشی‌های دلنشین و غیرواقعی بچه‌های پیش‌دبستانی معمولی به ذهن خطور میکند.

قبل از اینکه شما به استعداد فرزندتان پی ببرید مهم این است که شرایطی ممکن کنید تا در آن اوضاع، کودکتان استعدادهای هنری‌اش را بروز دهد در اینجا شمارا با راه‌هایی آشنا می‌کنیم که قادر باشید از این طریق کودکتان را هرچه بیشتر به هنر ترغیب کنید.

عرضه مطالب خلاقانه

خردسالان با ساختن، کشف و تست چیزهایی که از آن‌ها لذت می‌برند پیشرفت می‌کنند. بدین جهت مهم است که به آن‌ها اجازه دهیم تا از ابزارهای مرتبط به کاردستی و هنر بهره ببرند. وسایل هنری که در خانه ‌داریم باید متنوع باشند. عده ای از این وسایل می‌تواند شامل موارد پایین باشد:

– رنگ‌های قابل شست‌وشو
– ماژیک
– قلموی رنگ‌آمیزی
– خمیربازی
– چسب
– کاغذ رنگی
– جعبه کفش
– لوله دستمال توالت
– اسفنج
– بطری خالی آب
– گچ
بعد از هر طرح هنری کودکتان را ترغیب کنید و از ایشان بخواهید که برای شما پیرامون کار هنری که انجام داده صحبت کند. به خاطر داشته باشید که یادگیری در روش تولید یک اثر اجرا میشود نه از کالا نهایی؛ از اینرو مهم است که بدانید هرگز نباید اثر هنری خردسالتان را موردنقد و قضاوت قرار دهید.

کاردستی‌هایی که بچه‌ها انجام می‌دهند با کثیف کاری همراه است. پس برای اینکه تمیز کردنش ساده تر باشد برایش یک جای به‌خصوص در نظر بگیرید مانند آشپزخانه یا محیطی که فرش نداشته باشد. برای محل کاردستی‌اش روزنامه یا یک پارچه در نظر بگیرید؛ و لباسی به ایشان بپوشانید که اگر کثیف شد ناراحت نشوید. ازآنجایی‌که کودکان عادت دارند چیزها را در دهانشان کنند مطمئن باشید که از مواد غیر سمی استفاده می‌کنید و در طول طرح هنری‌اش کنارش باشید و از نزدیک نظارت کنید. بعد از اینکه شاهکارش را به اتمام رساند آن را جایی در خانه آویزان کنید تا هر بار که می‌بیند لذت ببرد.

به دیدن موزه‌های هنری بروید

موزه‌های هنر نه‌تنها به کودکان کمک می‌کنند تا جنبه‌های تصویری هنر را درک کنند حتی مهارت‌های احساسی، کلامی و اجتماعی آن‌ها را نیز تقویت می‌کند. به کودکان در درک اشکال، ابعاد و بافت‌ها یاری مینماید. در طول بازدید از ایشان بخواهید پیرامون چیزهایی که می‌بیند نظر دهد. به‌طور مثال میتوانید از ایشان بپرسید «فکر می‌کنی نقاش وقتی داشت این نقاشی رو می‌کشد به چی فکر می‌کرد؟» و یا «فکر می‌کنی چرا نقاش این رنگ رو انتخاب کرد؟»

کتاب‌های تصویر‌دار بدون متن بخوانید

تصویر‌ها بدون بهره برداری از کلمات قادر اند جریان‌ها را تفسیر کنند، معنا را انتقال دهند و احساسات را بیان کنند. وقتی‌که کتاب‌های تصویری را به کودک نوپایتان نشان می‌دهید اجازه دهید تا تصویر‌ها را خوب ببیند و پیرامون داستانی که برایش تعریف کردید نظر دهد.
در معرض قرار دادن اوضاع برای درست کردن کاردستی، بازدید از موزه‌های هنر و خواندن کتاب‌های تصویری همه شیوه‌هایی هستند که کودکتان می‌تواند به آزمایشات هنری دست بیابد و مبدل به یک فرد توانا شود؛ و دراین‌بین استعداد هنری خود را شکوفا کند.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک