اصلا می‌دانید شبکه جهانی وب چه خطرهایی برای فرزندتان دارد؟

برای این که قادر باشید از فرزنداتان در جهان مجازی نگهداری کنید، اول از همه باید بدانید در آن،‌ چه‌ خطرهایی می‌تواند متوجه فرزند شما باشد. خیلی از والدین، گمان می نمایند همین که بچه از خانه بیرون نمی‌رود،‌ جایش امن است، با اینحال در کمال تاسف یا هیچوقت نمی‌فهمند بر فرزندشان چه می‌گذرد، یا زمانی متوجه می‌شوندکه دیر شده است.
 

غریبه‌های دوست‌نما

جهان شبکه جهانی وب ممنوعیت ورود ندارد. آدم‌ها در شبکه جهانی وب مجبور نیستند از هویت‌های حقیقی خودشان بهره ببرند و انواع نقاب‌ها را به سادگی به چهره می‌زنند. اکنون فرض کنید یک کودک، در مقابل این همه آدمی که هر یک، ممکن است خودش را جور دیگری جلوه دهد چه واکنشی می‌تواند داشته باشد. چه دروغ‌ها که گفته می‌شود، چه هویت‌ها که جعل می‌شود،‌ چه تصویر‌های دروغینی که به این و آن نمایش داده می‌شود. با اینحال بچه‌ها همه را باور می‌کنند. آن‌ها خیلی زود امکان دارد باور کنند،‌ شخصی با یک تصویر دروغین، واقعا بازیگر مورد توجه‌‌شان است، یا این که وقتی یک نفر همه حرف‌های خودش را تکرار می‌کند، ‌یعنی مشابه‌ترین آدم‌ دنیا به ایشان است و می‌تواند دوست خیلی خوبی باشد. آن‌ها در شکل یک فرد قابل اعتماد یا یک دوست به فرزند شما نزدیک می‌شوند، روی ایشان تاثیر می‌گذارند،‌ ایشان را دعوت به چزهایی می‌کنند که می‌تواند اصلا برای شما پذیرفتنی نباشد،‌ از ایشان اطلاعاتی می‌گیرند که خصوصی شمرده می شود، باج می‌گیرند و …

قرارهای ملاقات کورکورانه

آشنایی با خیلی از غریبه‌های اینترنتی، می‌تواند به قرار ملاقات‌های به اصطلاح کورکورانه بدل شود. هر جایی حتی در مسیر مدرسه، امکان دارد فرصتی برای ملاقات بوجود بیاید. مخصوصا که اغلب سودجوها، با شیوه‌های ویژه خودشان، ‌به بچه‌ها پیش نهاد می‌کنند همه چیز را از همه مخفی نگه دارند، مثلا به مسئله بار عاطفی می‌دهند،‌ یا آن را مشابه به فیلم‌های علمی- تخیلی جلوه می‌دهند، یا حتی تهدید مي‌کنند، یا …
 

صحنه‌های نامتناسب

هرزه‌نگاری‌ها، به روش فیلم،‌ تصویر و نوشته، امکان دارد حتی به روش تصادفی در مقابل فرزندتان ظاهر شوند. سودجویان فراوانی هستند که صفحه‌های نامناسب را با عنوان‌های فریبنده در شبکه جهانی وب قرار می‌دهند تا مردم را به این صفحه‌ها بکشانند. مثلا خبری داغ از یک فرد مشهور می‌گذارند،‌ یا وعده امکان دانلود رایگان یک بازی پرطرفدار را می‌دهند، که بطور کلی دروغین است و وقتی وارد صفحه‌هایشان می‌شوید با انبوه معلومات نامناسب مواجه می‌شوید.
حتی هستند کسانی که با ارسال عمدی تصویر‌های نامناسب برای بچه‌هایی که شناسایی کرده‌اند، در تلاش اند حساسیت آن‌ها درمقایسه با این موضوعات را برانگیزند و آن‌ها را برای سواستفاده‌های بعدی تکمیل کنند. بچه‌ها هم که معمولا راحت نیستند در چنین مواردی با والدین و حتی دوستان خود حرف بزنند، می‌شوند قربانیان بی‌صدایی که انتقاد نمي‌کنند و دائم مورد هجوم هستند.
بچه‌ها حتی از دیدن چنین صحنه‌هایی مي‌توانند آسیب ببینند، در سنین پایین،‌ چون درکی از مسئله ندارند، دچار وحشت و کابوس می‌شوند و از لحاظ روانی واقعا آسیب می‌بینند. بچه‌های بزرگ‌تر، ‌این عکس ها را در فکر خود ثبت می‌کنند،‌ به علاوه از طرف دیگر امکان دارد زودتر از موقع به بلوغ برسند،‌ رفتارهای ناهنجار از خود نشان بدهند، به پرخاشگری روی بیاورند یا حتی بیشتر قربانی رفتارهای ناهنجار جنسی شوند.

خشونت

کلا نشریهها، از مقصران اصلی رفتار خشونت‌بار در بین کودکان و مخصوصا نوجوان‌ها هستند. از تلویزیون گرفته تا بازی‌های رایانه‌ای و صفحه‌ها و بازی‌های اینترنتی. به علاوه از طرف دیگر بچه‌ها با چرخیدن بدون مانع و نظارت در شبکه جهانی وب،‌ امکان دارد با گروه‌هایی آشنا شوند که ترغیب به رفتارهای خشونت‌آمیز می‌کنند. مثلا هستند گروه‌هایی در عده ای از کشورها که بچه‌ها را ترغیب به نژادپرستی می‌کنند، یا اقدام به آسیب زدن به اموال غریبه‌ها را افتخارآمیز می‌دانند،‌ یا این که با هم قرار می‌گذارند بلایی سر مردم یا اموال آن‌ها بیاورند و بعد برای هم تعریف کنند.
کودکان و مخصوصا نوجوانان احتمال بیشتری دارد که تحت‌تاثیر این گروه‌ها قرار بگیرند و بعد از مدتی برای این که مورد ترغیب گروه قرار بگیرند، دست به رفتارهای احمقانه‌ای بزنند که پدر و مادرشان باور نمی‌کنند. در حقیقت، امکان دارد در محله خیلی خوب و امنی زندگی کنید، با اینحال برخی گروه‌های اینترنتی از باندهای خیابانی که در فیلم‌ها می‌بینید بدتر هستند و قادر اند فرزندتان را در همان خانه خودتان به یک فرد خشن یا حتی بزهکار مبدل کنند.

عقب ماندن از برنامه‌های طبیعی رشدی

وقتی همه وقتش پای شبکه جهانی وب بگذرد، ‌به اندازه کافی فعالیت بدنی ندارد، با این وجود تغذیه خوبی ندارد و حتی به خاطر رایانه و شبکه جهانی وب، خواب خوبی هم ندارد. تنها مسئله جسمی هم نیست. بچه‌هایی که بیشتر اوقات روز را جلوی رایانه نشسته اند، وقت کمی برای برقراری تماس با دیگران و تمرین مهارت‌های اجتماعی دارند. همینطور با احتمال بالاتری امکان دارد دچار چاقی و گسترش وزن شوند.

لو رفتن معلومات خصوصی

خیلی وقت‌ها بچه‌ها متوجه نیستند که چه اطلاعاتی را باید در جهان شبکه جهانی وب به اشتراک بگذارند و چه اطلاعاتی خیلی خصوصی یا حتی محرمانه هستند. با این وجود امکان دارد معلومات محرمانه زندگیتان را در صفحه‌هایی که نباید به اشتراک بگذارند. حتی امکان دارد آدرس، شماره تلفن و قالبیت های دفیق را در صفحه‌های اجتماعی بگذارند و امکان مزاحمت را برای دیگران بوجود بیاورند. یا امکان دارد لزوما شرایط خطرناک نباشد، با اینحال در یک صفحه اجتماعی در باب حرفی که روز قبل در باب همسایه‌تان زدید و نمي‌خواستید که به هیچ عنوان به گوشش برسد نوشته باشد و آن همسایه یا فرزندانش با عضویت در همان گروه اجتماعی، راز شما را خوانده باشد.
 

از دست دادن پیوندها و روابط خانوادگی

یکی از اساسی ترین آسیب‌های شبکه جهانی وب، که بسیار عالی به دلیل تنوعو جذابیت زیاد آن بوجود می‌آید،‌ دور کردن عضو های خانواده از هم است. بچه‌ها به جای درددل کردن با پدر و مادرشان،‌وبلاگ می‌نویسند، به جای این که پرسش‌هایشان را از والدینشان بپرسند، آن‌ها را گوگل می‌کنند، به جای این که با خانواده به دیدار دوست و آشنا بروند، ‌با دوستانشان چت می‌کنند یا در شبکه‌های اجتماعی مي‌گردند و خلاصه، جای بسیای از تماس‌های معمول مردم خانواده را شبکه جهانی وب می‌گیرد.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک