اصول آموزش جنسی به کودکان

بسیاری از پدر و مادرها گمان می نمایند آموزش جنسی موضوع‌ای است که در مدرسه، باید به وسیله دیگران به فرزندشان آموزش داده شود. غافل از اینکه بیشترین کودک‌آزاری‌ها، در سنین قبل از مدرسه اتفاق می‌افتد. کودکان ما، چه دختر و چه پسر درخطر تهاجم بیماران جنسی هستند. کودک‌آزار‌ها معمولا مردم آشنایی هستند که ما آن‌ها را می‌شناسیم. با این وجود به‌هیچ‌عنوان نباید از غریبه‌ها غافل شد. بسیاری از والدین، این پرسش را دارند که از چه سنی می‌توانیم آموزش جنسی را شروع کنیم و دقیقا باید چه چیزهایی بگوییم. شیوه‌های آموزش جنسی برای کودکان از 3سالگی تا انتهای دبستان را به شما می‌گوییم.

آموزش جنسی را این‌طور شروع کنید
برای اینکه پیرامون عضو های خصوصی صحبت کنید، ابتدا باید معنی را برای کودکانتان ساده کنید. مثلا میتوانید این‌طور شرح دهید: «همه ما وسایلی داریم که تنها برای خودمان است و کس دیگری نمی‌تواند از آن بهره ببرد. مانند مسواک. این وسایل خصوصی هستند. عضو های خصوصی بدن از طرف دیگر وضعیتی دارند. یعنی همه آدم‌ها در بدنشان عضو های خصوصی دارند با این وجود هر کس تنها می‌تواند به عضو های خصوصی بدن خودش دسترسی داشته باشد. به ایشان بگویید مثلا وقتی به استخر می‌روی، جاهایی از بدنت که با مایو پوشانده می‌شود عضو خصوصی تو است. غیر از این به ایشان بگویید گردن و لب‌ها هم عضو های خصوصی هستند.
باید دقیقا به ایشان بگویید که هیچ‌کس اجازه ندارد عضو های خصوصی تو را ببیند و لمس کند چون این اندام‌ها تنها مرتبط به تو هستند و تو هم نباید جای خصوصی کسی را ببینی. به کودکتان یاد بدهید اگر کسی از ایشان خواست که اندام‌های جنسی‌اش را ببیند و یا تو اندام‌های خصوصی ایشان را نگاه کنی، باید قاطعانه نه بگوید و بدون اینکه بترسد، بلند داد بزند.


کودکتان را با اندام جنسی خود آشنا کنید
یک کودک تا قبل از دوران دبستان، باید اندام جنسی خود را بشناسد. بجای بهره برداری از اسامی این اندام‌ها، می‌توانیم از کلماتی مانند عضو خصوصی بهره ببریم. اساسی ترین چیزی که کودک باید بداند این است که اندام‌های جنسی‌اش در کجای بدنش قرار دارد. معمولا کودکان در سن دوسالگی به بعد کارکردهای همه عضو های بدن مانند گوش و چشم را می‌شناسند. در عرضه عضو های بدن به کودکان، می‌توان از عروسک، اطلس‌های پزشکی یا آینه استفاده کرد. یک روز بعد از عرضه عضو های بدن مانند دست و پا و چشم و پرسیدن از کارکرد آن‌ها، برای فرزندتان با عنوان کردن اسم علمی عضو خصوصی‌شان، شروع به شرح دادن کنید.

هرچه سن کودک بیشتر شد، معلومات جنسی بیشتری در دست ایشان قرار دهید
در زمینه تربیت جنسی نخستین موضوعی که به کودک آموزش می‌دهیم، جنسیت است. شما به نوعی پدر و مادر به فرزند خود می‌آموزید که ‌شناختی از جنسیت خود داشته باشد. در نتیجه اینکه دختر هستند یا پسر را می‌دانند با اینحال اینکه دختران و پسران چه اختلاف‌هایی باهم دارند را باید آموزش بدهید. میتوانید از اختلاف‌های ظاهری شروع کنید و بعد بگویید همان‌طور که موها، لباس و ظاهر دختران و پسران باهم دارای اختلاف است، عضو خصوصی‌تان هم باهم فرق دارد.

با کودکتان نقش بازی کنید
یکی از بهترین شیوه‌ها برای تمرین تربیت جنسی، نقش بازی است. از ایشان بپرسید اگر کسی خواست به اندام خصوصی‌اش دست بزند، یا لباس‌زیرش را ببیند، چه‌کار می‌کند؟ مطمئن شوید که همه پیشنهادهایی که به ایشان یاد داده‌اید را اجرا می‌کند. در لحظه نقش بازی کردن حتما احساساتی که امکان دارد فرزندتان موقع نزدیک شدن به یک غریبه داشته باشد را یادآوری کنید و با ایشان تمرین کنید تا این احساسات مانع حفاظت ایشان از اندا جنسی‌اش نشود. یک‌بار نقش فردی را بازی کنید که حریم خصوصی ایشان مورد تجاوز قرارگرفته و واکنش ضروری را انجام دهید و یک‌باز هم نقش فردی را بازی کنید که تصمیم گرفته است به حریم کودکتان نزدیک شود.

پیرامون راحت بیان‌کردن مسائل جنسی به ایشان اطمینان بدهید
به کودکتان این اطمینان را بدهید که اگر با حرف یا رفتاری پیرامون مسائل جنسی مواجه شد، می‌تواند بدون هیچ ترسی این مسئله را با شما مطرح کند. کودکتان باید بداند این موضوع مانند یک راز بین پدر و مادر و بچه‌ها می‌ماند و بچه‌ها باید در چنین مواقعی همه‌چیز را به پدر و مادرشان بگویند. بیمارانی که به کودکان توصیه جنسی می‌دهند معمولا تهدید می‌کنند که اگر بچه‌ها پیرامون این خواسته‌های جنسی آن‌ها حرفی به کسی بزند، اتفاقات بدی برایشان می‌افتد. شما این اطمینان را به کودک خود بدهید که هیچ‌کس نمی‌تواند ایشان را تهدید کند. به ایشان یادآوری کنید که شما در بیشتر مواقع ایشان را دوست دارید و از ایشان ناراحت نمی‌شوید.

بطور کلی صادقانه رفتار کنید و اکنون که به ایشان اطمینان دادید تا با شما حرف بزند واکنش هیجانی نشان ندهید و بجای سرزنش کردن، ایشان را در آغوش بگیرید و از ایشان تشکر کنید که این مسئله را با شما مطرح کرده است.

*ترجمه اینفوگرافی‌ها: نیما پارسی

به ایشان بگویید در چنین موقعیتی من را در جریان بگذار:

  • وقتی یک نفر از تو می‌خواهد که یک رفتار جنسی را به‌صورت راز نگه‌داری.
  • وقتی در موقعیتی هستی که احساس ناراحتی می‌کنی یا درون خودت احساس عجیبی داری
  • وقتی یک نفر با تو کاری می‌کند که بعدازآن حس بدی داری
  • وقتی کسی اندام خصوصی‌اش را به تو نشان می‌دهد
  • وقتی کسی می‌خواهد بی‌دلیل به بدن تو نگاه کند
  • وقتی کسی می‌خواهد به اندام‌های جنسی تو دست بزند
  • وقتی کسی می‌خواهد به اندام‌های خصوصی ایشان دست بزنی
  • وقتی یک بزرگ‌تر، پیرامون مسائل جنسی، از تو کاری را می‌خواهد که مایل نیستی انجام دهی 

نشانه‌های تهدید جنسی را در کودک پیگیری کنید
ممکن است با تمام این تفاسیر کودکان پیرامون ناگواری‌های جنسی چیزی به شما نگویند. با اینحال این موضوع حتما در رفتار آن‌ها بروز می یابد. مثلا گوشه‌گیر و بی‌اشتها می‌شوند. کابوس‌های شبانه می‌بینند و نقاشی‌های خط خطی می‌کشند. (بچه‌هایی که مورد آزار جنسی قرارگرفته‌اند معمولا بین پا‌ها را خط‌خطی می‌کنند). به علاوه از طرف دیگر باید عدم علاقه ناگهانی به یک نفر را جدی بگیرید. امکان دارد کودک شما به‌یک‌باره بگوید دوست ندارد یکی از اقوام یا دوستانتان را ببیند یا از مدرسه رفتن بیزار شده است.

اساسی ترین نکته این است که به هیچ‌کس اطمینان صد در صد نداشته باشید. مورد اعتماد‌ترین فرد برای کودک پدر و مادر هستند پس مراقبت از کودک خود را به کسی مانند همسایه، دوست و آشنا نسپارید.

* برای مطالعه بیشتر نکاتی که ضروری است تحت نام والدین در این‌باره بدانید به اینجا مراجعه کنید.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک