اطمینان از سلامتی با انجام آزمایش پاپ ‌اسمیر

نی نی سایت: با اینکه در سال‌های واپسین بیماری‌ها و عفونت‌های زنان گسترش یافته، هنوز بسیاری از خانم‌ها پیرامون آزمایش‌ها و چک‌آپ‌های ضروری برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های جدی آگاهی ندارند. در سال تازه میتوانید این روند را تغییر داده و به خودتان بیشتر ارزش دهید و با انجام آزمایش‌هایِ ضروریِ زنان، از سلامتی خود مطمئن شوید. آزمایش پاپ‌اسمیر یکی از همین آزمایش‌های ضروری است. خیلی از خانم‌ها با شنیدن اسم این آزمایش، تصور می‌کنند باید مراحل پیچیده‌ای را انجام دهند و پیرامون‌ی انجام آن اطلاعی ندارند. با توجه به‌این ما در گفتگو با دکتر نسرین زارع‌پور، حاوی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی، از ایشان پیرامون‌ی ضرورت انجام آزمایش پاپ‌اسمیر و نحوه‌ی انجام آن پرسیدیم.
ارزش انجام آزمایش پاپ‌اسمیر
آزمایش پاپ ‌اسمیر تحت نام یکی از آزمایش‌های غربالگری بیماری‌های دهانه‌ی رحم انجام می‌شود. خصوصیت بسیار مهم این آزمایش این است که تقریبا 80 درصد در کاهش سرطان دهانه‌ی رحم موثر است.
راهی ساده با اینحال موثر

آزمایش پاپ‌اسمیر بسیار راحت انجام می‌شود و معمولا درد ندارد. این آزمایش اغلب در همان معاینه‌ی معمولی انجام می‌شود، به این صورت که کارشناس زنان، با بهره برداری از یک برس نرم پلاستیکی، سلول‌های دهانه‌ی رحم را بر می‌دارد و درون ظرفی می‌ریزد که حاوی مایع نگه‌دارنده است. در مرحله‌ی بعد، این ظرف به لابراتوار فرستاده شده و از سلول‌های داخل آن نمونه‌برداری اجرا میشود. سپس این نمونه‌ها در پایین میکروسکوپ بررسی می‌شوند که معمولا این رَوَند یک هفته زمان می برد.»
در این نمونه‌ها هرگونه تغییر سلولی بررسی می‌شود به‌طوری که در بسیاری از موارد می‌توان با بهره برداری از نتایج این بررسی‌ها، تفاوت پیش‌عرصه‌ی سرطان دهانه‌ی رحم را در مرحله‌ای که به سادگی قابل درمان است تشخیص داد.

کِی آزمایش پاپ اسمیر انجام دهیم؟
نخستین آزمایش پاپ‌اسمیر در مردم متاهل، معمولا در 21 سالگی انجام می‌شود. سپس تا 29 سالگی این آزمایش باید هر دو سال یک‌بار انجام شود. در صورتی که three بار ماحصل این آزمایش منفی بود، بعد از 30 سالگی هر سه سال یک‌بار انجام می‌شود. بعد از ٦5 تا ٧٠ سالگی در صورتی که پزشک تشخیص دهد، این غربالگری متوقف می‌شود. خانم‌هایی که  بالاتر از 30 سال سن دارند، خوب است همراه آزمایش پاپ اسمیر از لحاظ HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) هم بررسی شوند. آزمایش HPV بر روی همان نمونه‌ی پاپ اسمیر انجام می‌شود و دقت آزمایش را گسترش می‌دهد.
لحظه طلایی برای انجام آزمایش پاپ اسمیر

خوب است آزمایش پاپ‌اسمیر در مرحله‌ی بعد از قاعدگی و در وقتی که خانم‌ها دچار عفونت نباشند، انجام شود. به علاوه از طرف دیگر برای اینکه ماحصل آزمایش دقیق‌تر باشد، خانم‌ها نباید قبل از انجام آن، از کرم‌های واژینال و دوش بتادین بهره ببرند و به علاوه از طرف دیگر قبل از انجام آزمایش هم می بایست از نزدیکی با همسر‌شان پرهیز کنند. خانم‌هایی که می‌خواهند برای بارداری اقدام کنند باید آزمایش پاپ‌اسمیر را قبل از بارداری انجام دهند.
خانم‌ها قلب تپنده خانواده هستند و هرچه بوجود خود و سلامتیشان ارزش بدهند، خانواده سالم‌تری پرورش می‌دهند و فرزندانشان هم یاد می‌گیرند برای سلامتی خود ارزش قائل شوند.

ویروس پاپیلوم انسانی
HPVیا ویروس پاپیلوم انسانی، ویروسی شایع است که بسیاری از مردان و زنان به آن مبتلا می‌شوند. حدوداً 100 نوع ویروس HPV می باشد که برخی از انواع آن تنها ابزار تناسلی را آلوده می‌کنند و دلیل ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. انواع دیگری از HPV بعد از مدتی طولانی قادر اند منجر به سرطان دهانه‌ی رحم شوند. همه‌ی گونه‌هایHPV  که دلیل زگیل روی دست‌ها یا پا‌ها می‌شوند دلیل بوجود آمدن زگیل ابزار تناسلی یا تفاوت سلول‌های سرویکس نمی‌شوند. به علاوه از طرف دیگر ویروس‌های  HPVدستگاه تناسلی، در دیگر نقاط بدن بیماری ایجاد نمی‌کنند.

دسته‌بندی‌ها: بارداری