با اینحال و اگرهای تلفن دار شدن کوچکترهای خانواده 

نی نی سایت: رابطه تلفن همراه با بلوغ زودرس در کودکان
«از وقتی پسر 9 ساله‌ام سراغم آمد و پیرامون عکسی که روی وایبر دیده بود از من شرح خواست، شب و روز خواب ندارم. مکررا نگرانم که پسرم قبل چه عکس هایی در محیط مجازی دیده و چه مطالبی خوانده یا اصلا من باید هم اینک چه برخوردی با ایشان داشته باشم؟ مکررا خودم را لعنت می‌کنم که چرا برایش تبلت خریدم و اصلا چرا گذاشتم به ااین شبکه جهانی وب لعنتی وصل شود. وای آخر مگر می‌شد نخرم؟! همه بچه‌های دوست و آشنا یک دست‌شان تبلت بود و یک دست‌شان گوشی موبایل. به قول شوهرم مکا هم خیلی خوب مقاومت کردیم که تا 9 سالگی خیلی این وسایل را توی دست و بالش نگذاشتیم…» اینها درد دل های مادری است که در سالن انتظار مرکز مشاوره کنارم نشسته و آمده تا روان‌شناس به سوالات و نگرانی‌هایش در خصوص دسترسی کودکان به فضاهای مجازی جواب دهد. شما هم از این نگرانی‌ها دارید؟ شما هم هر روز با اصرار کودک‌تان برای بهره برداری از موبایل، لپ‌تاپ و… مواجه هستید و نمی‌دانید که باید چه واکنشی نشان دهید؟ پیشتر سعی کردیم اساسی ترین سوالات شما را در این خصوص از رابعه تبار، روان‌شناس بپرسیم.
وقتی تبلت بچه‌تان را وابسته می‌کند
اساسی ترین خطراتی که محیط مجازی می ‏تواند برای بچه‌ها به دلیل بهره برداری از تلفن همراه، تبلت و… داشته باشد چیست؟
وابستگی ناسالم نخستین و اساسی ترین سخت است که می‏تواند کودکان و والدین را دچار سخت کند؛ منظور ما از وابستگی در اینجا این است که کودک وقت بسیاری را در محیط مجازی می‏گذراند و از زندگی حقیقی خود غافل می‏ شود و فاصله گرفتن از تبلت یا تلفن‏ همراه برای ایشان حدودا کاری غیر ممکن می‏ شود و به نحوی آشکار زندگی کودک و روند افزایش و تربیت ایشان را دچار اخلال می‏ کند. نمونه دیگری از مشکلاتی که ممکن برای کودک ایجاد شود، فاصله گرفتن از تفریحات سالم و پناه بردن به جهان مجازی است. تفریحات سالم مانند دوچرخه ‏سواری، بازی کردن با اسباب بازی و گردش، نقش بسیار مهمی در روند افزایش سالم روانی و فیزیکی کودکان دارد و استفاده بسیار از موبایل و تبلت و مسافرت به جهان مجازی کودکان را از این دسته تفریحات دور می‏سازد. فانتزی‏سازی بخشی از جهان کودکی است با اینحال گاهی اتفاق می ‏افتد که کودکان جهان بسیار قشنگی را در فکر خود ایجاد می‏کنند و در لحظاتی که جهان حقیقی قدری اضطراب‏ زا می‏ شود، کودک به سرعت به آن پناه می‏ برد، این سازکار ناسالم معمولا به کمک استفاده نامطلوب از موبایل و تبلت تقویت می ‏شود و کودک را از جهان حقیقی جدا می‏ کند. اضافه وزن را می‏ توان نمونه دیگری از نتایج نامطلوب استفاده نامناسب در نظر گرفت، طبیعی است که هرچقدر میزان بهره برداری از موبایل، تبلت و لپ‏تاپ گسترش بیابد، میزان فعالیت فیزیکی کودک کاهش یافته و کودک دچار اضافه‏وزن می‏شود. همان شکلی که که در موارد مطرح شده دیدید الگوی بطور کلی آشکار از اعتیاد به بهره برداری از موبایل و محیط مجازی می باشد که به سادگی می ‏تواند دوران مهم  کودکی را تحت‏تاثیر خود قرار داده و مانع روند افزایش سالم روانی و فیزیکی کودک شود.

تلفن همراه کودک را بلوغ زودرس می رساند؟
یکی از نگرانی‌های والدین در این عرصه دسترسی کودک به انوع و اقسام تصویر ها و معلومات و تاثیر این  مسئله روی سن بلوغ شان است. آیا واقعا دیدن عکس ها غیراخلاقی و مستهجن می‏تواند باعث بلوغ زود رس شود؟
پیش از هرچیز باید این مسئله را در نظر بگیریم که بلوغ، یک روند فیزیکی است که در آن عواملی مانند تغذیه خوب و ورزش نقش بسیاری دارد، با اینحال امکان دارد فکر کردن به آن مانند زمانی باشد که یک نفر احساس گرسنگی نمی‏کند با این وجود تصور کردن یک غذای خوشمزه ممکن است محرکی قوی باشد که برود و آن غذا را بخورد، از اینرو دین عکس ها غیراخلاقی امکان دارد ایجاد انگیزه‏ای در فرد باشد که ایشان به آن سمت سوق بیابد. از اینرو بلوغ زودرس با تماشای عکس ها غیراخلاقی اتفاق نمی‏افتد با اینحال در فکر کودک انگیزه ایجاد می‏شود و خود را در آن اوضاع تصور می‏کند.
کودک به تلفن همراه والدین دسترسی نداشته باشد
به هر حال بهره برداری از این ابزارها و حتی عکس هایی که در برخی از بازی ها دیده می شود امکان دارد پرسشگری جنسی کودکان تحریک کند. با این مساله یعنی با کودکی که به هر حال در قبلی در معرضش قرار گرفته، چگونه برخورد کنیم؟
نخستین نکته که در اینجا باید یادآور بشیم این است که تلفن همراه هر شخص حریم خصوصی ایشان شمرده می‏ شود و باید کد گذاری شود تا کودک شما به آن دسترسی نداشته باشد. با این وجود آموزش این مسئله اهمیت بینهایت زیادی دارد که کودکان بدانند وسایل شخصی پدر و مادر قابل دسترس نیستند و نباید هر لحظه که دلشان می‏ خواهد سر وقت آن برود و باید این کار را با اجازه والدین انجام دهند. به هیچ عنوان نباید اجازه بدهیم که ذهن کودکان زودتر از لحظه خود، درمقایسه با مسائل جنسی باز شود، چونکه تأثیرات منفی روانی فراوانی برروی روند افزایش ایشان می‏ گذارد. از طرف مقابل نباید فیلتر گذاری هم انجام شود یعنی وقتی که بصورت اتفاقی کودک تصویر مستهجن و غیر اخلاقی را می‏ بینید، در باب آن از والدین پرسش خواهد پرسید و خوب است که والدین به پاسخ منطقی بدهند تا اینکه با پاسخ‏ های سرکاری خود کودک را از موضوع منحرف کنند. به خاطر داشته باشید که اگر فرزندتان پاسخ سوالاتش را از شما نگیرد، سر وقت مردم دیگر خواهد رفت و معلوم نیست که دیگران به چه نحو پاسخ این سوالات را بدهند چون تا کودک پاسخ سوالات خود را پیدا نکند مسئله برایش تمام نمی ‏شود و پرسشگری ایشان بازهم باقی می ‏ماند. در صورتی که نمی‏ دانید با به چه نحو جواب سئوالات این چنینی فرزند خود را بدهید، خوب است با یک روانشناس یا بازی‏ درمان صحبت کنید تا بهترین نتیجه را برای شما علاقه مندان بهمراه داشته باشد. نکته بسیار مهم این است که مراقبت‏ های سالم از آگاهی جنسی کودکان، باعث کاهش حساسیت آنها می ‏شود.


نحوه آموزش والدین حرف اول را می زند

آیا به‌طور کلی موبایل، تبلت، شبکه جهانی وب و… روی تربیت جنسی کودک ـ درست یا غلط ـ تاثیر می‌گذارد؟
تاثیرگذاری بر روی تربیت جنسی بیشتر معطوف استفاده خوب یا نامناسب از فضاهای مجازی است، یعنی نحوه آموزش والدین به فرزندان برای استفاده خوب از شبکه جهانی وب مهم‏ترین جواب به این پرسش است. به خاطر داشته باشیم که زیاده ‏روی در خوردن یک غذای سالم نیز امکان دارد فرد را دچار سخت تازه ای کند. دو عنصر بسیار مهم در تربیت جنسی کودکان یکی مرتبط به روش زندگی کودک می‏ شود که شامل محیط خانواده و فرهنگ آن است و دیگری آموزش نحوه استفاده صحیح از شبکه جهانی وب و جهان مجازی است.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک