انار بخورم بچه‌ام خوشگل میشه؟

چشم‌هایش به شما رفته، خنده‌اش عین همسرتان است. دماغ کوفته‌ای‌اش را از پدربزرگش گرفته و درست مانند بچگی خود شماست. این که چنین معجزه‌ای را در آغوش دارید بی تردید زیباست با اینحال ممکن است با خودتان فکر کنید همزمان با اینکه اغلب عضو های خانواده کچل هستند هیچ امیدی هست که پسرتان موهایش را در بزرگسالی از دست ندهد؟ یا اینکه دخترتان صدای زیبایی مانند خودتان داشته باشد نه اینکه تن صدایش به پدرش برود؟! اصلا امکان دارد درصد زیبایی فرزندتان را بالا ببرید؟
درست است که محققان نقشه ژنوم انسان را رمزگشایی کرده‌اند با اینحال مسئول ژن‌های رنگ چشم، پوست و …. بسیار زیاد بوده و نحوه انتقالشان چندان روشن نیست. به توجه به این با اطلاعاتی که هم اینک می باشد می‌توان حدس زد نوزاد در کل چه ظاهری خواهد داشت. دکتر مریم سبحانی، کارشناس ژنتیک پزشکی دانشگاه تهران پیرامون باورهای اشتباهی که در عرصه زیبایی فرزند با رژیم غذایی ویژه می باشد، شرح می‌دهد.
 

همه چیز در 23 کروموزوم نهفته است!

سلول‌های بدن ما 46 کروموزوم دارند که 23 عدد آن را از اسپرم پدر و 23 عدد آن را از تخمک مادر می‌گیرند. وقتی که اسپرم و تخمک لقاح می‌یابد یک سلول واحد با 46 کروموزم تشکیل شده که به سرعت تقسیم می‌شود و مبدل به 100 تریلیون سلول خونی می‌شود. هر کروموزوم هم حاوی تعداد فراوانی ژن است که به روش جفت قرار دارند. به دلیل آنکه نیمی از ژن‌های کودک از مادر و نیمی از پدر است، احتمال تولد نوزاد با یک ژن ویژه مانند احتمال پرتاب کردن سکه است. به ذهن خطور میکند تنها چند خصوصیت مانند گروه خونی تنها با یک جفت ژن کنترل می‌شود و بیشتر صفات مانند رنگ پوست، رنگ مو و قد نتیجه ترکیب بسیاری از ژن‌هاست که با هم هستند و خیلی از آنها شناسایی نشده‌اند.

زیبایی با ژن، سلامت با تغذیه

حقیقت این است که اگر مادری پروتئین کمی مصرف کند یا ویتامین‌هایش در دوران بارداری کم باشد یا حتی اسید فولیکش ناکافی باشد بچه ناهنجار و بالاخره بد قیافه به دنیا می‌آید. دریافت اسید فولیک ناکافی باعث می‌شود طناب عصبی تشکیل نشده و قسمت‌های بیرون‌زده در چهره داشته باشد که بدشکلی ایجاد می‌کند.

مسئول رنگ چشم، 16 ژن

اگر دوست دارید فرزندی با رنگ چشم آبی داشته باشید همزمان با اینکه خودتان و همسرتان چشمهای مشکی دارید باید بدانید که رنگ چشم مسیرهای کلاسیک وراثت را ندارد و نفوذ ناقص در آن نقش دارد. 16 ژن مسئول رنگ چشم هستند که هرکدام از آنها امکان دارد بروز کند و ربطی به تغذیه و ترفند ویژه ای ندارد.
 

انار خوشگل نمی‌کند

در بسیاری از سایت‌ها گفته می‌شود خوردن فلان میوه می‌تواند نوزاد را دلچسب کند و بهمان خوراکی پوست کودک را روشن می‌کند همزمان با اینکه این گفته درست نیست. وقتی که تحت نام مثال در دوران بارداری پیش نهاد می‌شود انار مصرف شود در اصل به این دلیل است که کبد مادر در این دوران تحت تاثیر سموم فراوانی است و باید هم سموم بدن خود و هم جنین را دفع کند. خوردن انار خون را تصفیه کرده و به کبد یاری مینماید و بیشتر در جهت سلامتی مادر است نه زیبایی جنین. این موارد به طرز غیرمستقیم بر سلامت مادر و جنین اثر می‌گذارند و نه زیبایی ایشان.

قد فرزندتان با این وجود بلندتر می‌شود

اگر بر ظاهر و رنگ چشم و پوست فرزندتان اثری نداشته باشید بجای آن با رژیم غذایی خوب در دوران بارداری و بعد از زایمان میتوانید بر قد فرزندتان تاثیر بگذارید. در صورتی که پروتئین و ویتامین به اندازه کافی به جنین برسد و کم وزن به دنیا نیاید قدش هم بالاخره کوتاه نخواهد بود. قد دختر معمولا متوسط قد مادر همچنین قد پدر منهای 13 است و قد پسر متوسط قد پدر همچنین مادر همچنین 13 است. با اینحال عنصر تغذیه هم در دوران بارداری و هم بعد از به دنیا آمدن نوزاد تا وقتی که صفحات رشدش بسته نشده تاثیر فراوانی دارد. با ورزش و تغذیه می‌توان این عدد 13 را کم و زیاد کرد. فرزند پدر و مادری که کوتاه قد هستند و ژن بلند قدی در نسل‌های پیشین هم نداشته باشند می‌تواند با ورزش و تغذیه خوب قد بلندتری به نسبت والدین داشته باشد.
 

سلامت مادر، ضامن سلامت کودک

آنچه بیش از همه خانم‌ها در دوران اقدام به بارداری و بارداری باید انجام دهند این است که به موقعیت بهداشت خودشان توجه ویژه داشته باشند. خانم‌ها باید ورزش کنند، سیگار و به ویژه قلیان نیز استفاده نکنند چونکه قلیان دلیل تغییر شکل کروموزوم‌ها شده و بر بارداری‌شان اثر می‌گذارد. در صورتی که خانمی در دوران بارداری غذای کم کالری مصرف کند و رژیم بگیرد در زمام زایمان نوزاد با وزن کم به دنیا می‌آورد.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه