اگر در بارداری راحت نمی خوابید، بخوانید

حسابی خسته‌اید و تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک خواب راحت است. با اینحال چه چیزی مانع رسیدن به چنین آرزوی ساده‌ای می‌شود؟ ممکن است باور نکنید با اینحال به دلیل شرایطی که در آن قرار دارید امکان دارد یک تغییر ساده در عادات غذایی یا سبک زندگی‌تان خواب راحت را از شما بگیرد. با هم عده ای معضلات خواب شبانه را مرور می‌کنیم.

آخر شب هوس غذا می‌کنید

ممکن است با خودتان فکر می‌کنید که جنین گرسنه است و هرطور شده باید به ایشان غذا برسانید با اینحال یادتان باشد درهر ساعتی از شبانه‌روز نباید این کار را بکنید. آب و غذا را تنها دو ساعت قبل از خواب میتوانید مصرف کنید چون امکان دارد دلیل ریفلاکس یا تپش قلب شود. ضمن آنکه حتی می‌تواند عامل شب بیداری و ناراحتی‌تان نیز بشود.

به پهلو نمی‌خوابید

حتما می‌دانید که باید به پهلو بخوابید چون دلیل می‌شود که میزان فشار به رحم کمتر شده و شما ساده تر نفس بکشید. غیر از این، موقعیت درست خوابیدن می‌تواند در کاهش درد کمر نیز موثر باشد. براساس پژوهش‌‌های تازه خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند دلیل گسترش گردش خون و مواد مغذی به سوی جنین شود.

بالش خوب ندارید

یک بالشت حدودا سفت بردارید و پایین سر و قسمت فوقانی بدن‌تان قرار دهید تا چند سانتی‌متر اختلاف سطح ایجاد کند. تحت این شرایط فشار کمتری به دیافراگم وارد می‌شود و تنفس راحت‌تری خواهید داشت. قرار دادن بالش از شکم نگهداری می‌کند و به خواب ساده تر شما هم یاری مینماید. خوب است از بالش‌های سرتاسری برای خوابیدن استفاده کنید تا از همه قسمت‌های بدن‌تان مراقبت شود.
 

وقتی خواب‌تان نمی‌آید، دراز می‌کشید

اگر دیدید خواب‌تان نمی‌برد خوب است به جای دراز کشیدن، بلند شده و چند دقیقه‌ای سرگرم انجام کاری شوید تا خسته شوید. بد نیست چرخی در خانه بزنید و لباس‌ها را تا کنید. ممکن است به نظر باورنکردنی بیاید با اینحال همه ما می‌دانیم که کارهای خانه عده ای اوقات حوصله سر بر هستند با اینحال خوب است انجامش دهید تا با مزایای آن در ایجاد خواب‌آلودگی بیشتر آشنا شوید. وقتی که کمی آرام شدید به رختخواب برگردید و مشاهده نمائید که خوابتان می‌برد یا نه!

تختخواب‌تان راحت نیست

رختخواب راحت نقش بسیار مهمی در خواب راحت شما دارد. وقتی که به ستون فقرات‌تان فشاری بیش از اندازه طبیعی وارد می‌شود یا بالشی با اندازه دارای اختلاف انتخاب می‌کنید باید منتظر بروز مشکلات در خواب باشید. شما هم اینک نیاز به سادگی بیشتری دارید و اگر تشک رختخوابتان خوب نباشد کمردرد یا گرفتگی ماهیچه‌ها بیشتر خواهد بود. بدین جهت ساده شما نیاز به یک تشک استاندارد و طبی دارید.

چرت بعدازظهرتان زیاد است

اگر میتوانید چرت بزنید حتما این کار را بکنید با اینحال نباید این چرت بیشتر از نیم ساعت باشد. چون اگر بیشتر از این لحظه بخوابید شما به مرحله خواب عمیق خواهید رفت و از اینرو بیدار شدن‌تان سخت‌تر خواهد بود. درست است که نیم ساعت بیشتر نمی‌توانید چرت بزنید با اینحال این نیم ساعت را چند بار در روز میتوانید تکرار کنید.
 

دما را کم نمی‌کنید

دمای بدن شما در دوران بارداری گسترش خواهد داشت و از اینرو در بیشتر مواقع احساس گرما خواهید کرد و اگر اتاق‌تان بسیار گرم باشد دچار مشکلاتی در خواب خواهید شد. بدین جهت باید بهترین دما را برای راحتی‌تان پیدا کنید. برای بیشتر انسانها دمای 15 درجه سانتی‌گراد دمای فرضیه‌آلی برای خواب محسوب میشود.

از تلفن همراه‌تان دل نمی‌کنید

چند دقیقه قبل از رفتن به خواب از هرگونه محرکی از نمونه کتاب، تلفن همراه، روزنامه، تلویزیون و هر وسیله‌ای که نور و صدا داشته باشد دور بمانید. به علاوه از طرف دیگر می بایست از هرگونه فعالیت شدید مانند تمرینات آخر شب یا تمیز کاری خانه خودداری کنید. حواستان باشد در تختخوابتان کارهایی مانند جواب به ایمیل یا پرداخت آنلاین قبوض را انجام ندهید. بدن شما باید بداند که تختخواب جای استراحت است و برهمین اساس باید آن را عادت دهید.

چراغ‌ها را خاموش کنید

اتاق‌تان را تاریک و آرام کنید. اگر از زنگ ساعت چراغ دار استفاده می‌کنید کاری کنید که نور آن به صورتتان نخورد. یک تکه پارچه روی آن قرار دهید یا آن را بچرخانید. نور چراغ می‌تواند خواب طبیعی را از شما بگیرد و با مهار ترشح هورمون ملاتونین چرخه خواب را مختل کند. از اینرو از پرده‌های کلفت استفاده کنید که آفتاب روز، خوابتان را به هم نزند.

دسته‌بندی‌ها: بارداری