این پیشنهادها را از معلم فرزندتان شنیده‌اید؟

روز دانش‌آموز هم از راه رسید! از آن‌جایی که دانش‌آموزان وقت فراوانی را در مدرسه و کنار معلم‌هایشان می‌گذرانند دانستن پیش نهاد‌های معلم‌ها برای تربیت بچه‌های موفق و سازگار خالی از لطف نیست. این شما و این هشت پیش نهاد از زبان صاحبان خانه دوم بچه‌ها!

1. احترام را هجی کنید

به دفعات و به دفعات از آدم‌ بزرگ‌ها دیده‌ایم حق‌ همدیگر را خورده‌اند، وارد حریم شخصی هم شده‌اند و با بی‌احترامی رابطه‌های کاری و خانوادگی‌شان را نابود کرده‌اند. برای اینکه این موضوع برای نسل‌های آتی نیفتد، ضروری است تحت نام پدر و مادر احترام گذاشتن را به بچه‌ها یاد بدهید. به آن‌ها بگویید آدم‌ها با هم اختلاف دارند؛ هم در چهره، هم در عقاید و هم در سبک زندگی. از اینرو ما تحت نام انسان باید به هم احترام بگذاریم و خودمان را جای بقیه قرار دهیم. بعد به این بهانه صحبت را به لزوم احترام گذاشتن به بچه‌های مدرسه بکشانید و نکاتی مانند ساکت ماندن در کلاس یا مسخره نکردن بچه‌های دیگر را گوشزد کنید. به آن‌ها بگویید صحبت کردن در کلاس، بی‌احترامی به افرادی است که روی درس و گوش دادن به حرف‌های معلم تمرکز کرده‌اند.
 

2. برایش بخوانید

اگر خودتان آدم کتابخوانی نیستید در حق فرزندتان لطف کنید و برایش بلند بلند کتاب بخوانید. اول از کتاب‌های تصویر‌دار شروع کنید. بعد سراغ جریان‌های طولانی‌تر با نکات آموزشی بهتر بروید. این کار را حتی تا مدتی بعد از اینکه فرزندتان خواندن را یاد گرفت انجام دهید مگر اینکه خودش شروع به خواندن کتاب کرد و مانع‌تان شد. بلند خواندن کتاب و جریان برای بچه‌ها دایره واژگان آن‌ها را بزرگتر می‌کند و قدرت درک نوشته‌شان را بالا می‌برد؛ دو نکته‌ای که برای موفقیت در تحصیل ضروری هستند.

three. مشق‌هایش را ننویسید

هر تکلیفی که برای هر روز بچه‌ها داده می‌شود مرتبط با درس‌های آن روز است و یاری مینماید آموخته‌های بچه‌ها در فکر‌شان جا بیفتد. بدین جهت به هیچ وجه تکالیف بچه‌ها را برایشان انجام ندهید. یادتان باشد قرار نیست بچه‌ها تکالیف را به بهترین شکل و بدون اشتباه کردن انجام دهند، اتفاقا بگذارید اشتباه کنند چون اشتباه بخشی از مسیر یاد گرفتن است. بعد از اینکه خودشان تکالیف‌شان را انجام دادند آن‌ها را مرور کنید و اشتباهات را با هم برطرف کنید. اگر در انجام تمرینی گیج شده بودند به آن‌ها کمک کنید و با اینحال اگر متوجه شدید این موضوع زیاد می‌افتد، با معلم‌شان مشورت کنید.
 

four. تلویزیون را کنترل کنید

اکثر مردم، حتی معلم‌ها هم تلویزیون نگاه می‌کنند. از اینرو قرار نیست کلا تلویزیون را خاموش کنید حتی خوب است میزان تماشای آن را کم کنید. هر چقدر بچه‌ها کمتر تلویزیون ببینند به معنی این است که وقت بیشتری برای کتاب خواندن و انجام بازی‌های فکری خلاقانه دارند. دانش پژوهان می‌گویند چه بزرگترها و چه بچه‌ها نباید بیشتر از یک الی دو ساعت در روز تلویزیون نگاه کنند. این یکی دو ساعت را به تماشای برنامه‌های مفید اختصاص دهید و از بقیه لحظه برای رسیدگی به تکالیف، کتابخوانی و بازی استفاده کنید.

5. کاشف استعداد باشید

درست است که همه بچه‌ها نابغه نیستند و کارهای خارق‌العاده انجام نمی‌دهند، با این وجود بیشتر بچه‌ها در کاری خوب هستند که لزوما به محیط مدرسه ربطی ندارد و امکان دارد از دید معلم‌ها پنهان بماند. بدین جهت حتما راجع به نقاط قوت و استعدادهایی که در فرزندتان کشف کرده‌اید با معلمش صحبت کنید. آگاهی ایشان دلیل می‌شود دید بهتری درمقایسه با فرزندتان به دست بیاورد و به افزایش بیشتر ایشان کمک کند.

6. برنامه‌اش را نترکانید

تقویم آموزشی فرزندتان را آنقدر پر نکنید که به فاصله انفجار برسد. کلاس شنا، کلاس زبان، کلاس نقاشی و غیره همگی خوب هستند با این وجود تنها در شرایطی که زمانی هم برای خود فرزندتان باقی بگذارند. با پر کردن برنامه‌اش مانع استراحت ایشان نشوید. اوقات فراغت به ایشان مهلت بازسازی خودش را می‌دهد و انگیزه‌اش را بیشتر می‌کند.
 

7. با ایشان حرف بزنید

هر روز بعد از مدرسه با فرزندتان صحبت کنید. از ایشان بپرسید چه کارهایی انجام داده و خوب به حرف‌هایش گوش کنید. از پاسخ‌هایش پرسش‌های دیگری دربیاورید و سعی کنید گفت و گو را با هم جلو ببرید. مثلا وقتی گفت از یکی از هم‌کلاسی‌هایش خوشش نمی‌آید، علتش را بپرسید و به حرف زدن ادامه دهید. این کار نه فقط در ایجاد احساس صمیمیت بین شما نقش موثری ایفا می‌کند حتی کمک‌تان می‌کند متوجه دغدغه‌ها، نقاط قوت و نقاط ضعف ایشان شوید و بهتر رفتار کنید.

eight. بگذارید شکست بخورد

بچه‌ها درست مانند بزرگترها هم از موفقیت درس می‌گیرند و هم از شکست. وظیفه شما تحت نام پدر و مادر این است که پذیرفتن اشتباهات و درس گرفتن از آن‌ها را به بچه‌ها یاد دهید. ایرادی ندارد اگر گاهی خطا می‌کنند. میتوانید از برخی خطاهایشان بگذرید و مطمئن شوید که تکرار نمی‌شوند. اگر احساس کردید تعداد اشتباهات زیاد شده و از آن‌ها درس نمی‌گیرند با معلم‌شان صحبت کنید یا به یک مشاور سر بزنید.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک