این معلم‌ها را انتخاب نکنید

معلمی ممکن است از بهترین شغل‌های دنیا است. همه آدم‌ها، سهم فراوانی از آن چه هستند و بلدند را به معلم‌هایشان مدیونند. با این وجود، همه خاطره‌های خوب و بد از دوران تحصیل دارند،‌ با اینحال سهم معلم‌ها را در آن‌چه الان هستند، نمی‌توانند انکار کنند.
در این مواقع، معلم‌ها مانند همه انسان‌ها، قادر اند رفتار شایسته یا برعکس ناشایست داشته باشند. مانند همه شغل‌های دیگر، کسانی که وارد شغل معلمی می‌شوند، قبلی‌های متنوعی دارند و اصلا مانند هم نیستند. با این وجود انگیزه‌های متفاوتی هم دارند و هرکدام،‌ جریان منحصربه فردی از زندگی خود دارد.
اغلب ما، پیش‌فرضمان این است که یک معلم، انسانی سالم، باوجدان، مهربان و درستکار است. در اغلب موارد همین‌طور هم هست. با اینحال هیچ تضمینی برای آن نیست. ممکن است در جریان اخبار دستگیری عده فراوانی از مردم در کشورهای مختلف دنیا که به نحوی در آزار و سواستفاده از کودکان سهیم بوده‌اند باشید. از اخبار وحشتناک این پرونده‌ها، وجود تعداد فراوانی معلم در بین دستگیرشده‌ها است. از اینرو، نمی‌توان تنها به سابقه شغلی یا عنوان کسی اکتفا کرد.
اگر می‌خواهید فرزندتان را به روش خصوصی و تنها به دست کسی بسپارید، ‌باید خیالتان از بابت همه چیز راحت باشد. خوب است انگیزه‌های مختلف معلمین را هم بدانید تا دید بازتری داشته باشید. عده ای انگیزه‌ها، خودشان گوینده همه چیز هستند و اگر معلمی با چنین انگیزه‌‌هایی دیدید، زیاد به ایشان اعتماد نکنید. با این وجود بسیاری از این انگیزه‌ها در نگاه اول آشکار نمی‌شوند.

1-آن‌ها که تنها دنبال پول هستند…..

عده ای از کسانی که می‌خواهند معلم خصوصی فرزند شما باشند، شما را کیسه پول بزرگی می‌بینند که می بایست از آن سهمی داشت. در کمال تاسف هستند معلمینی که حتی به دروغ، والدین را راضی می‌کنند که فرزندشان نیاز به تدریس خصوصی دارد،‌ برای این که قادر باشند پولی به جیب بزنند. بله، شنیدنش، نوشتنش، ‌خواندنش، همه جوره‌اش آدم را آزار می‌دهد. هیچ‌کس انتظار ندارد معلمی چنین دیدی داشته باشد، ‌با اینحال حتی در اقلیت هم که باشند، باید حواستان را جمع کنید و واقع‌بین باشید. گوش به زنگ باشید و به هر میزان به شما گفتند را دربست قبول نکنید. خودتان هشیاری به خرج بدهید و اگر ضروری شد نظر دیگری را هم جویا شوید. درباره این مثال به فرزندتان اعتماد کنید. ایشان بهتر از هر کسی می‌داند شرایط خودش چه‌طور است و به قول حال حاضر‌ها، با خودشان چند- چند هستند.

2-  آن‌ها که چاره دیگری ندارند……

عده ای هستند که از سر ناچاری سراغ تدریس خصوصی می‌روند، دانشجوهایی که مهارتی غیر از درس ندارند، کسانی که شغل خود را به هر دلیلی از دست داده‌اند و با درسی که خوانده‌اند می‌خواهند کار کنند و … این مردم ممکن است کفایت‌های ضروری را نداشته باشند و به دلیل نیازی که دارند، ‌خیلی هم خسته و کلافه باشند. با این وجود در عین حال امکان دارد برای از دست ندادن کارشان، خیلی بیشتر هم تلاش کنند و مایه بگذارند. این زرنگی و تیزبینی شما است که در طول چند نشست کوتاه، قادر باشید تشخیص بدهید که معلمی که استفاده‌اید و می‌دانید به کارش نیاز دارد، با انزجار و ناراحتی و مجبوری این کار را انجام می‌دهد، یا توان و انرژی خود را به بهترین نحو صرف آن کرده است. اگر حالت اول بود، در رد کردن ایشان درنگ نکنید چون به فرزندتان آسیب می‌زند. اگر حالت دوم بود، برای این انتخاب به خودتان جایزه بدهید!

Three- آن‌ها که قصد سواستفاده از کودک یا خانواده‌اش را دارند….

بدترین حالت وقتی است که به دلیلی، فردی قصد سواستفاده از شما یا فرزندتان را دارد. این سواستفاده در بیشتر مواقع مالی نیست، می‌تواند آزار، دزدی معلومات، تلاش برای نزدیکی به فردی از خانواده، یا هر چیز دیگری باشد، مخصوصا اگر جلسات در خانه شما برگزار شود.

اگر دیدید فردی بسیار برای معلمی چرب‌زبان به ذهن خطور میکند، اگر بیش از اندازه با معیارهای شما جور درمی آید، اگر حرف‌های خودش را در راستای نظر شما تغییر می دهد و مثلا دائم بیان می کند که نظرش همان نظر شما است، اگر از خودش شیوه تدریسی ندارد و تنها منتظر می‌ماند شما حرف در دهانش بگذارید تا همان را با آب‌وتاب بیشتری تحویلتان بدهد، حتما به ایشان و تدریسش شک کنید. علي الخصوص اگر از اول مطرح کرده‌اید که مکان تدریس برنامه ریزی شده است در منزل خودتان باشد،‌ درباره این مثال بسیار محتاط باشید. سابقه فردی که برای تدریس نزدتان می‌آید را بخواهید و در باب تایید آن‌چه بیان می کند حتما تحقیق کنید. به هر حال برنامه ریزی شده است عزیزترین فرد زندگی‌تان را به دستش بسپارید و ایشان را وارد حریم امن و خصوصی خانواده کنید. پس ارزش وقت و انرژی که می‌گذارید را حتما دارد.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک