این که می‌گویند جنین eight ماهه زنده نمی ماند، درسته؟

ممکن است خیلی‌ها ندانند كه در كنار انواع روزهایی كه در تقویم نامگذاری شده، روزی هم هست برای نوزادانی كه نارس یا با وزن کم به دنیا می‌آیند. سازمان جهانی بهداشت، 17 نوامبر كه امسال مصادف با 26 آبان است را روز جهانی نوزادان نارس مطرح کرده است. این روز به این دلیل ارزش دارد كه سالانه میلیون‌ها نوزاد، نارس به دنیا می‌آیند و برخی عمرشان به دنیا نیست و برخی دیگر با آسیب‌هایی كه به سلامتشان وارد می‌شود زندگی می‌كنند. در این روز، سعی می‌شود آگاهی‌ بیشتری در عرصه نارس بودن نوزادان در دست خانواده‌ها و پزشكان قرار بگیرد و تلاش شود سری اقداماتی برای كاهش نارس به دنیا آمدن نوزادان مد نظر قرار بگیرد.
به مناسبت همین روز، دكتر عباس مومن‌زاده، کارشناس اطفال، در گفت‌وگو با «نی‌نی‌ سایت» اطلاعاتی را پیرامون این كه اصلا به چه نوزادی می‌گوییم نارس، نارس به دنیا آمدن چه تبعاتی دارد، چگونه می‌توان از آن ممانعت كرد و … در دست شما خوانندگان گرامی قرار می‌دهد كه پیشتر می‌خوانید.


کدام نوزادان نارس هستند؟

دو نوع نوزاد هستند که به آنها نارس گفته می‌شود، اول نوزادانی که سر موقع به دنیا می‌آیند با این وجود وزنشان کم است. این نوزادان، افزایش داخل رحمی‌شان خوب نبوده و با وزن کمتری درمقایسه با نوزادان دیگر به دنیا می‌آیند و پیشتر هم وزن‌گیری‌شان کم است. دسته دیگر، نوزادانی هستند که زودتر از موعد مقرر به دنیا می‌آیند و بدین جهت، اندامشان بطور کلی تشکیل نشده است. این کودکان، قبل از 37 یا 38 هفتگی به دنیا می‌آیند و به آنها نارس گفته می‌شود. این نوزادان هم خودشان شامل دو دسته می‌شوند، یک گروه که پایین 32 هفته متولد می‌شوند، ریسک و هشدار مرگ و میر در آنها بسیار زیاد است. با این وجود سیستم حال حاضر و پیشرفت‌های پزشکی دلیل شده درصد فراوانی از این نوزادان هم قادر باشند زنده بمانند. نوزدان به دنیا آمده بین 32 تا 37 هفته، بچه‌های نارسی هستند که با مراقبت‌هایی که از آنها انجام می‌گیرد، به سلامت بزرگ می‌شوند و مشکلی ندارند. این دو دسته، کمبود وزنشان را در طول لحظه، جبران می‌کنند و مانند گروه اول که با وزن کم به دنیا می‌آیند نیستند که با سخت کمبود وزن مواجه باشند.

مشکلات نوزادانی که نارس به دنیا می‌آیند

نوزادانی که قبل از موعد به دنیا می‌آیند، دچار این سخت خواهند بود که اندام‌هایشان نارس است. این میزان تکمیل نیافتگی، به این بستگی دارد که در کدام موعد از لحظه‌هایی که ذکر شد به دنیا آمده باشند؛ قبل از 32 هفتگی یا بین 32 و 37 هفتگی. میزان اندام‌هایی که دچار شکل نگرفتگی باشند در این دو گروه اختلاف دارد، برخی کلیه، برخی ریه، کبد، سیستم گوارشی و … این نوزادان، نمی‌توانند شیر را به سادگی هضم کنند از اینرو در تغذیه آنها باید خیلی دقت انجام شود و با انواع سرم تغذیه شوند و بعد کم‌کم، با میزان کم، شیر مادر دریافت کنند و این میزان می‌تواند روز به روز بیشتر شود تا قادر باشند کالری‌شان را تنها از شیر مادر بگیرند. مساله‌ای که می باشد این است که هر گروه از این نوزادان، باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرند تا این که وزنشان به دو کیلوگرم برسد. وقتی وزنشان به دو کیلوگرم رسید، حدودا دیگر می‌شود گفت مشکلی ندارند و به سلامت رسیده‌اند.
 

کورتون برای رفع نارسایی نوزاد مفید است؟

این که گفته می‌شود برای رفع نارسایی نوزاد، می‌توان کورتون‌درمانی کرد، به این معنی نیست که به خود نوزاد کورتون را تزریق کنند حتی 24 تا 48 ساعت قبل از تولد نوزاد، به مادر کورتون می‌زنند و این موضوع هم در اوضاع ویژه ای با تشخیص پزشک می‌افتد نه این که برای تمام مادران و نوزادان پیش نهاد شود. این باور هم که می‌گویند اگر نوزاد هفت ماهه یا نه ماهه به دنیا بیاید زنده می‌ماند با این وجود اگر هشت ماهه به دنیا بیاید، باور صحیحی نیست چون هرچه تولد نوزاد به لحظه نه ماهگی بیشتر باشد، اندام‌های ایشان بیشتر شکل گرفته‌اند از اینرو، این مسئله شامل هشت ماهگی هم می‌شود که اندام‌های نوزاد، به تکامل بیشتری رسیده است.

چه مادرانی، احتمال تولد نوزاد نارس دارند؟

زنانی که مواد مخدر، دخانیات یا مشروبات الکلی مصرف می‌کنند، احتمال بیشتری درمقایسه با سایرین دارند که نوزادشان نارس به دنیا بیاید. در عین حال، زنانی که در سنین پایین 18 سال یا بالای 30 سال، زایمان داشته باشند، درصد این که نوزادشان نارس باشد بیشتر از دیگران است. احتمال تولد نوزاد نارس، به علاوه از طرف دیگر در دوقلو یا چندقلوزایی هم می باشد که با وزن کم به دنیا می‌آیند. از طرف دیگر، هرچه تعداد فرزندان یک مادر بیشتر باشد، احتمال این که دهانه رحمش زودتر باز شود و نوزاد زودتر از موعد به دنیا بیاید بیشتر است. عامل دیگری که مادران را در معرض تولد نوزاد زودهنگام قرار می‌دهد، فعالیت‌های سنگین و نامناسب است مثلا در روزهای عید نوروز که برخی زنان باردار توجهی به وضعیتشان ندارند و فعالیت‌های سنگینی را در خانه‌تکانی انجام می‌دهند. از اینرو به مادران پیش نهاد می‌کنیم به سلامتشان بیشتر از هر چیزی ارزش دهند تا بیننده تولد فرزندان سالم باشند.

 

دسته‌بندی‌ها: تغذیه