باردارم؛اکنون چی بپوشم؟

دوران بارداری، چند خصوصیت مهم دارد، اول این که بدن آدم با فرمی که به آن عادت دارد، فرق می‌کند. یعنی هر بار آد خودش را در آتی می‌بیند، انگار بدنش را نمی‌شناسد، لباس‌هایی که عادت داشت راحت بپوشد، دیگر تنش نمی‌روند و جدید، هر هفته با هفته قبلش هم فرق دارد.

غیر از این‌ها، نکات فراوانی هست که زنان باردار برای انتخاب لباس خوب در این دوران باید رعایت کنند. مثلا توجه به فصلی که در آن قرار دارید یا میزان اضافه وزن، برآمدگی شکم، ماه بارداری، یا حتی حساسیت پوستی و بویایی که عده ای در بارداری دچارش می‌شون و… از نمونه مواردی است که نمی‌توان درمقایسه با آن‌ها بی‌توجه بود.

 ماه‌های اول و پنهان نگه داشتن مسئله
اگر شما هم جز خانم‌هایی هستید که دوست ندارند طی ماه‌های اول، کسی متوجه شکم برآمده آن‌ها شود دور پوشیدن لباس‌های تنگ را خط بکشید و بروید سراغ لباس‌های گشادتر کمد که در قبلی کمتر سراغی از آن‌ها می‌گرفتید. تحت این شرایط در ماه‌های اول الزامی به تهیه لباس زیادی هم پیدا نخواهید کرد.

اولویت، راحتی است
بهترین پوشش در این دوران دامن‌های گشادی است که کمر کشی دارند و در ناحیه شکم آزارتان نمی‌دهد. برای انتخاب شلوار هنوز بی‌خیال شلوارهای کمردار شوید؛ تا چند ماه بعد از بارداری که به وزن قبل برگشتید مجدد قادر باشید از آن‌ها استفاده کنید. شلوارهایی با جنس کش و اصطلاحا استرج به دلیل کمرهای کشی که دارند بهترین گزینه برای دوران بارداری است. با این وجود به این شرط که حسابی راحت باشند و احساس فشار نکنید.

شلوار با اوضاع ویژه بپوشید
اگر در ماه‌های اول می‌خواهید شلوار جین بپوشید میتوانید دکمه شلوار را باز بگذارید و برای محکم نگه داشتن شلوار از کمربندهای ظریف کشی استفاده کنید تا به سایز مورد نظر شما تنظیم شوند. تنها حواستان باشد گره کمربند را کجا سفت می‌کنید. خلاصه خیلی مراقب باشید. برنامه ریزی شده است نه شما و نه جنین دلبندتان اذیت نشوید.

تنگ و پرچین ممنوع
پوشیدن لباس‌های تنگ، نه فقط برای فرزندتان خسته کننده است حتی اندام شما را در این دوران خوب نشان نمی‌دهد. از پوشیدن بالاپوش‌های پر از چین هم خودداری کنید. تونیک‌های گشاد و راسته بپوشید تا بزرگ شدن سینه و شکم کمتر به چشم بیاید.

خرید هوشمندانه
حساب شده خرید کنید. اگر لباس‌هایی تهیه کنید که با بندهای ظریف یا کمربند و… سایزش تغییر می‌کند و اصطلاحا “فری سایز” است بعد از دوران بارداری هم میتوانید روی پوشیدن آن حساب کند. ضمن اینکه تا انتهای ماه نهم بارداری هم قابل استفاده است.

مانتوهای متناسب
مانتوهای جلوباز با برش‌های گشاد برای این دوران گزینه مناسبی است.چون احتیاجی به بستن دکمه ندارند. این مانتوها هم شیک است (چون قالب اندام شما را در این دوران نشان نمی‌دهد) و هم بسیار راحت. تنها برای پایین این مانتوها حتما بلوزهای گشاد یا پیراهن‌های آزاد انتخاب کنید.

رنگی رنگی بپوشید
در دوران بارداری سراغ لباس‌های مشکی نروید. بیاد داشته باشید که لباس‌های شاد و خوش آب و رنگ در روحیه خودتان هم اثرگذار است. میتوانید ترکیب‌های رنگی که در بیشتر مواقع دلتان می‌خواسته با اینحال به خاطر اوضاع کاری یا سنتان از آن‌ها پرهیز می‌کرده‌اید را در این دوران امتحان کنید. به هر حال هیچکس یک خانم باردار را به خاطر گل‌های لباسش یا رنگوارنگی تیپش نه فقط ملامت نمی‌کند، حتی همه ترغیب هم می‌کنند و می‌گویند چه مادر خوش‌ذوق و خوشحال و باروحیه‌ای.

نخ و پنبه دارای اهمیت است
هر چقدر جنس لباس نخی‌تر باشد و درصد کمتری مواد پلاستیکی داشته باشد برای یک خانم باردار خوب‌تر است. چون درون لباس های پلاستیک تعریق بیشتری می‌کنید که مطمئنا برای شما علاقه مندان خسته کننده است. جدید امکان دارد دلیل حساسیت پوستی هم بشود.

از لباس پایین غافل نشوید
لباس پایین نخی و ترجیحا سایزی بزرگ‌تر از قبل استفاده کنید تا احساس خفگی نکنید و شکم و سینه به دو قسمت تقسیم نشود. حتما می‌دانید که در لحظه‌هایی خوب است از لباس پایین پوشیدن مرخصی بگیرید و احساس راحتی کنید.

کفش را جدی بگیرید
معمولا در این دوران سایز پاها بزرگ‌تر می‌شود. پس سراغ کفش‌های آزادتر بروید. بسیار معمولی است که برای شما علاقه مندان دائم خم و راست شدن سخت شود یا اینکه زود به زود کفش کلافه‌تان کند و دلتان بخواهد چند دقیقه‌ای از دستش خلاص شوید، پس،  برای خرید کفش نمونه‌های بند‌دار یا آن‌هایی که سخت پوشیده می‌شوند را فراموش کنید.

دسته‌بندی‌ها: بارداری