بارداری در دهه بیست زندگی

اگر شما در دهه بیست زندگی هستید و می‌خواهید باردار شوید، در بهترین لحظه ممکن قرار دارید چرا که جنبه‌های مثبت بارداری در این سن بطور کلیً بر جنبه‌های منفی‌اش می‌چربد!

جنبه‌های مثبت بارداری در دهه بیست

کارشناسان اعتقاد دارند که اوج متوسط سنی باروری زنان در دهه بیست زندگی است بدین جهت این دهه تحت نام خوب‌ترین لحظه برای بارداری مشهور است. مهمترین جنبه‌های مثبت مادر شدن در این سن شامل موارد پایین هستند:

کاهش هشدار نقایص قبل از تولد

شما هم مانند همه زنان با تمام تخمک‌هایتان متولد شده‌اید؛ یعنی با حدود یک تا دو میلیون تخمک. با رسیدن به سن بلوغ تعداد تخمک‌های شما به حدود سیصد تا پانصد هزار رسیده است و از آن به بعد تخمدان‌های شما در طول هر سال چیزی حدود سیصد تخمک را آزاد کرده و خواهند کرد. همین طور که سن شما بیشتر می‌شود، تخمدان‌های شما مانند دیگر بخش‌های بدنتان به تدریج فرسوده‌تر می‌شوند و با این وجود کیفیت تخمک‌های شما هم پایین‌تر می‌آید. با این وجود‌ این نزول کیفیت، استعداد تخمک‌های شما برای ابتلا به ناهنجاری‌های ژنتیکی مانند سندرم داون هم بیشتر خواهد شد. همزمان با اینکه بارداری در دهه بیست زندگی تا حد فراوانی شما را از این نقایص مصون نگه می‌دارد.

کاهش احتمال سقط جنین

اگر در دهه بیست زندگی باردار شوید، احتمال سقط جنین در شما تا حدود ده درصد کمتر خواهد بود. در چنین شرایطی ست که که اگر در ابتدا دهه سی قرار داشته باشید این احتمال به دوازده درصد و اگر در اواسط یا انتهای دهه سی باشید به هجده درصد می‌رسد. در ابتدا چهل سالگی هم احتمال هشدار سقط به حدود سی و چهار درصد و در چهل و پنج سالگی به پنجاه و سه درصد گسترش پیدا خواهد کرد.

گسترش شانس بارداری

اگر در دهه بیست زندگی‌تان تصمیم به بارداری بگیرید شانستان در هر چرخه عادت ماهانه سی و سه درصد است همزمان با اینکه این احتمال در سی سالگی در هر بار عادت ماهانه به حدود بیست درصد می‌رسد.
 


داشتن بارداری ساده تر

وقتی در دهه بیست زندگی‌تان باردار می‌شوید، از جهت جسمانی بارداری راحت‌تری خواهید داشت چون در این سن احتمال بیماری‌هایی مانند پرفشاری خون و دیابت کمتر است. به علاوه از طرف دیگر شما به احتمال کمتری در این سن به بیماری‌های موضوع‌سازی مانند فیبروئید رحم دچار می‌شوید.

کاهش هشدار زایمان زودرس

شما در دهه بیست زندگی‌تان درمقایسه با زنانی که بالای سی و پنج سال سن دارند، کمتر در معرض هشدار زایمان زودرس یا به دنیا آوردن نوزادان کم وزن هستید.

حوصله بچه‌داری بیشتر

اگر در دهه بیست زندگی نوزادتان را به دنیا بیاورید هم بهتر میتوانید شب بیداری‌ها را تحمل کنید و هم میتوانید در روز بعد عملکرد خوب‌تری داشته باشید.

با این همه مزیت چرا برخی‌ها علاقه ندارند در این سن بچه‌دار شوند؟
بچه دار شدن در دهه بیست زندگی یک مجموعه پیش درآمدها و پس درآمدهای روانی – اجتماعی هم دارد که امکان دارد شما را از مادر شدن در این سن طلایی منصرف کند. این جنبه‌ها شامل این موارد هستند:

عدم آمادگی روانی کافی

ممکن است شما هم جزء زوج‌هایی باشید که در دهه بیست زندگی آمادگی ضروری و کافی برای بچه‌دار شدن را در خودشان نمی‌بینند.

هزینه مادر شدن

ممکن است شما چون دوست دارید که از جهت شغلی و حرفه‌ای به پیشرفت‌های بیشتری دست پیدا کنید بچه‌دار شدن را به چند سال بعد موکول می‌کنید.

کاهش سود

امکان دارد شما عطای مادر شدن در دهه بیست زندگی را به لقایش ببخشید چون قصد ندارید در طول دوران بارداری و بعد از زایمان درآمدتان کاهش بیابد.

وقفه در تحصیلات

اگر شما هم جزء خیل کثیر خانم‌های دهه بیستیِ دانشجو هستید، محتمل است که نخواهید بارداری و زایمان روند زنجیر وار تحصیلات عالیه‌تان را با تأخیر مواجه کند.

بچه یا چیزهای دیگر، موضوع این است!

مهم نیست که بیست و چند ساله هستید، اگر در دهه بیست زندگی‌تان قرار دارید به این مهلت بی‌نظیری که برای تجربه بی‌مانند مادر شدن نصیب‌تان شده خوب فکر کنید. به خاطر داشته باشید که بقیه چیزها را میتوانید در هر سنی به دست بیاورید با اینحال برای داشتن فرزندانی سالم مهلت محدود است.

دسته‌بندی‌ها: بارداری