بالاخره در هوای آلوده، شیر بنوشیم یا نه؟

پاییز و زمستان، با تمام جذابیت‌هایی که دارند، یک نگرانی را هم با خودشان بهمراه می‌آورند، یک نگرانی برای ساکنان کلانشهرها و شهرهای صنعتی و علي الخصوص پایتخت‌نشین‌ها، نگرانی از هوای آلوده، که در روزهای سرد سال از راه می‌رسد و چند روزی در شهر جا خوش می‌کند.
در این بین، سوالی که مطرح می‌شود این است که برای حفظ سلامتمان در این ایام باید چه کار کنیم؟ چه نکات تغذیه‌ای را رعایت کنیم که از روزهای آلودگی هوا، جان سالم به در ببریم؟ این پرسش‌ها علي الخصوص وقتی پررنگ‌تر می‌شود که اخبار ضد و نقیضی پیرامون بایدها و نبایدها در روزهای آلوده به گوش می‌رسد، یک روز یک فعالیت یا خوراکی مجاز شمرده می‌شود و یک روز دیگر نه. مثلا تا همین چند وقت پیش گفته می‌شد مصرف شیر در روزهای آلوده می‌تواند از میزان تاثیر مخرب گرد و غبار بر بدن بکاهد با اینحال اخیرا خبری آمده مبنی بر این که مصرف شیر نمی‌تواند موثر باشد و این گفته‌ها صحت ندارد. کدام جمله صحت دارد؟ این پرسش را از دکتر ایرج خسرونیا، فوق تخصص بیماری‌‌های داخلی پرسیدیم و ایشان در گفت‌وگو با «نی‌نی سایت» پیش نهاد‌هایی برای روزهای آلوده عرضه کرد.

تاثیرات مخرب آلودگی هوا

آلودگی هوا تاثیرات مخرب فراوانی بر سلامت انسان دارد و اگر کسانی نمی‌توانند شهرهایی با هوای سالم را برای زندگی‌شان انتخاب کنند، باید در روزهایی که هشدارهای هواشناسی مبنی بر ذرات گرد و غبار در هواست و هوا ناسالم مطرح می‌شود، در خانه بمانند و از انجام هرگونه فعالیت ورزشی در هوای آزاد پرهیز کنند. این اوضاع علي الخصوص برای سالمندان، کودکان، کسانی با بیماری‌های قلبی و گوارشی و زنان باردار بیشتر باید مورد استقبال قرار بگیرد و حتی هوایی که دیگران را امکان دارد مورد آزار قرار ندهد، برای سلامت آنها خطرات جدی بهمراه داشته باشد. از اینرو با شرایطی که قبلا به دفعات هم پیش نهاد شده، این مردم ضروری است تنها برای کارهای ضروری از خانه خارج شوند و حتما از ماسک، آن هم ماسک‌هایی که فیلتر دارد، بهره ببرند.
 


عکاس: عالیه سعادت پور

چه بخوریم؟ چه نخوریم؟

مصرف سبزیجات و میوه‌ها در شرایطی که هوا روزهای ناسالم را سپری می‌کند، ضروری است در برنامه غذایی قرار بگیرد. در این ایام خوب است غذاهایی که کمتر صنعتی هستند و افزودنی‌های کمتری به آنها اضافه شده و کمتر مورد فرآوری قرار گرفته‌اند استفاده شوند، علي الخصوص خوردنی‌هایی که انواع ویتامین E، C و D را دارند، به علاوه از طرف دیگر می بایست از خوردن مواد غذایی مانند مانند سوسیس، کالباس، چیپس و پفک، نوشابه‌ها و …. پرهیز شود. با این وجود مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها فارغ از همه چیز نمی‌تواند فردی را که دچار بیماری شده باشد، به طرز کامل افزایش دهد با این وجود می‌تواند با گسترش مقاومت بدنی، در مسیر افزایش ایشان یا حفظ سلامت موثر باشد، مهم این است که بدانیم اینها تک‌عاملی نیستند و باید موارد فراوانی را همراه با هم رعایت کرد تا سالم بمانیم یا حالمان بهتر شود.
 

شیر؟ حتما مصرف شود

بهره برداری از انواع لبنیات و علي الخصوص شیر، می‌تواند جذب مواد سمی را کندتر کند از اینرو نمی‌توانیم بگوییم تنها با تاثیر لبنیات، از هر نوع تاثیر مخرب و مضر آلودگی در امانیم با اینحال می‌شود گفت موثر است و ضروری است حتما در روزهای آلوده از شیر، با این وجود نوع کم چرب آن که مضر نباشد، بهره ببریم. علي الخصوص در مواقعی که آلودگی به سرب در هوا زیاد است بهترین راه حل مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی از نمونه ماست است چراکه کلسیم در بدن با سرب مقابله می‌کند و هر قدر میزان کلسیم گسترش یابد سرب تاثیر کمتری خواهد داشت. از اینرو، گفته‌هایی مبنی بر این که مصرف لبنیات اثری در حفظ سلامت در روزهای آلوده ندارد، صحیح نیست و بازهم باید به پیش نهاد‌های تغذیه‌ای صحیح در این ایام پایبند بود.

دکتر انارکی: شیر تاثیر ویژه ای بر آلودگی ندارد!

با اینحال در عین حال، دکتر محمدرضا انارکی، کارشناس ریه، نظر دیگری دارد. ایشان به «نی‌نی سایت» بیان می کند: مصرف شیر با اینکه اگر بخواهیم جمع بندی کنیم باید در طول سال و چه هوا آلوده باشد و چه نباشد، انجام گیرد، با اینحال نمی‌تواند در روزهای آلودگی هوا به کمک بدن بیاید و تاثیر ویژه ای در ممانعت یا درمان بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا داشته باشد. در کمال تاسف، مصرف شیر در بین مردم کشورمان کم است و در بیشتر مواقع باید این پیش نهاد را داشته باشیم که برای تامین کلسیم بدن، مواد لبنی را در برنامه غذاییشان داشته باشند، با اینحال این که بگوییم در روزهای آلوده هوا شیر بخورید تا تاثیر مخرب ذرات گرد و غبار بر بدن شما از بین برود را نمی‌توان گفت و علیرغم پیش نهاد‌هایی که می‌شود، تاثیر مستقیمی پیرامون تماس مصرف شیر و لبنیات و کاهش کارهای مخرب آلودگی هوا بر بدن دیده نشده است.
 

دکتر قانعی: به جای شیر، میوه بخورید

دكتر مصطفی قانعی، کارشناس ریه دیگری است كه به «نی‌نی‌ سایت» بیان می کند خوردن شیر برای كاستن از کارهای زیانبار آلودگی هوا چندان مفید نیست: با این وجود كه خوردن شیر و لبنیات به طرز كلی پیش نهاد می‌شود، با اینحال در روزهایی كه هوا آلوده است، این كه بگوییم نوشیدن شیر می‌تواند از کارهای مخرب آن بكاهد، چندان صحت ندارد و مصرف لبنیات اثری در ممانعت یا درمان بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا ندارد. با اینحال بیشتر، آنچه باید مورد تاكید قرار بگیرد مصرف میوه‌ و سبزیجات است چون با آنتی‌اكسیدان‌هایی كه دارند، قادر اند سیستم ایمنی بدن را تقویت كرده و در مقابل ذرات گرد و غبار، تحت نام محافظی برای اندام‌های بدن فعالیت كنند.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه