با کارهای هنری فرزندمان چه کنیم؟

هر روز که از مدرسه به خانه می‌آیند و نقاشی یا کار دستی جدید‌شان را نشان می‌دهند مانند این است که معجزه‌ای اتفاق افتاده، معجزه‌ای در این حد که اگر تابلویی از پیکاسو به شما هدیه می‌دادند، آنقدر خوشحالتان نمی‌کرد که دیدن حاصل تلاش فرزندی که برایش زحمت کشیده‌اید. برای اینکه این عشق و هیجان را به فرزندتان منتقل و ایشان را بیشتر به کارهای هنری ترغیب کنید، شیوه‌های پایین به کارتان می‌آیند. با این شیوه‌ها ایشان ارزش دادن شما را احساس می‌کند و تلاشش را بیشتر خواهد نمود.

دیوار مخصوص درست کنید

بیشتر مادرها می‌دانند چگونه در یخچال را به عرصه‌ی هنرنمایی فرزندانشان مبدل کنند، با اینحال در کمال تاسف ابعاد یخچال‌ها محدود است و کارهای تولیدی بچه‌ها، بی‌انتهای! بدین جهت توصیه می‌کنیم یکی از دیوارهای اتاق بچه‌ها را به کنفرانس نقاشی‌ها و کلاژهایشان اختصاص دهید و حتی برایش اسم بگذارید؛ «کنفرانس نقاشی باران و مهسا». این دیوار را با بهره برداری از نخ‌های کنفی یا کامواهای رنگی دسته‌بندی کنید و هر نقاشی یا کلاژ را با یک گیره‌ی چوبی فانتزی که الان در همه‌ لوازم تحریر فروشی‌ها پیدا می‌شود، آویزان کنید. هر زمان دیوار پر شد، قدیمی‌ترین کارها را با مشورت بچه‌ها بردارید و در جعبه‌ای بگذارید و جای خالی آن را به اثر جدیدی بدهید.

مانند یک هنر حقیقی، قابشان کنید

وقتی یک نقاشی محشر از ایشان دیدید که با کارهای قبلی‌اش اختلاف دارد و زیباتر است، این حسن خواست را با قاب کردن نقاشی و در معرض دید قرار دادن آن نشان دهید. بگذارید بداند که تلاش بیشتر و دقت ایشان قدر دانسته می‌شود. این کار یک ترغیب بزرگ برای بچه‌ها محسوب میشود.

به هدیه مبدل‌شان کنید

اگر مادربزرگ چندی قبل خیلی دلتنگ بچه‌ها شده یا پدربزرگ گله می‌کند که چرا دیر به ایشان سر می‌زنید آن‌ها را با نقاشی یا کار دستی بچه‌ها حیرت زده و خوشحال کنید. به بچه‌ها بگویید با خواست‌ خودشان یک نقاشی بکشند. این نقاشی می‌تواند روی یک مقوای A4 باشد که از وسط نصف شده و توانایی کارت پستال شدن یافته است. نقاشی می‌تواند با اثر انگشت بچه‌ها کشیده شود یا هر طرحی که خودشان دوست دارند. این کار به اثر هنری آن‌ها ارزش معنوی اضافه می‌کند، چون برای شاد کردن دل عزیزانشان به کار می‌رود.

 در جشن تولد استفاده کنید

این ایام بهره برداری از پرچم‌های ریز با تصویر بچه‌ها در جشن تولدها مد شده است. اگر دوست دارید موقع رسیدگی به کارهای جشن تولد آن‌ها، سرشان را هم گرم کنید میتوانید کاغذهایی به شکل پرچم یا هر شکلی که دوست دارید به آن‌ها بدهید و بخواهید خودشان آن‌ها را نقاشی کنند. این نقاشی‌های کوچک قادر اند هدیه‌ی آخر شب آن‌ها به مهمانان هم باشند.

به کیف تبدیلش کنید

نقاشی فرزندتان را با کیفیت بالا اسکن کنید و روی فلش مموری یا دی وی دی بریزید. فروشگاه‌های فراوانی هستند که نقاشی و برنامه مورد نظر شما را روی تی‌شرت، ماگ، کوسن و کیف‌های پارچه‌ای چاپ می‌کنند. نقاشی فرزند شما می‌تواند فرضیه‌ی خوبی برای چاپ شدن روی پارچه یا دیگر موارد باشد. میتوانید از کیف یا ماگ، سه عدد داشته باشید، یکی برای خودش و دو تای دیگر برای شما و همسرتان.

کارت بازی کنید

بچه‌ها عاشق حدس زدن شکل پشت کارت‌ها هستند. یکی از فرضیه‌هایی که میتوانید از آن استفاده کنید این است که نقاشی‌های آن‌ها را دو تا دو تا پرینت بگیرید و با آن‌ها کارت بازی کنید. مثلا همه‌ی کارت‌ها را روی زمین بچینید و از آن‌ها بخواهید خوب نگاهشان کنند. بعد پشت و رویشان کنید و بخواهید گزینه‌های شبیه به را انتخاب کنند.

به عروسک تبدیلشان کنید

کمپانی‌هایی در خارج از کشور وجود دارند که شخصیت‌های نقاشی بچه‌ها را به اسباب بازی مبدل می‌کنند. چون هم اینک چنین اتفاقی در کشور ما نمی‌افتد، ما شیوه دیگری را توصیه می‌کنیم. پرینت شخصیت‌های نقاشی‌ها را روی پارچه بیندازید، آن‌ها را برش بدهید، داخلشان را با پنبه پر کنید و به مدل مادران قدیم، عروسک جدیدی به فرزندتان بدهید که تجسم فرضیه‌ ایشان بر روی کاغذ است.

کنفرانس گروهی بگذارید

با مادران دیگر صحبت کنید و توصیه اجرا یک کنفرانس نقاشی گروهی را بدهید. این کنفرانس می‌تواند به روش دوره‌ای در منزل هر یک از شما برگزار شود. دیوارها با نخ‌کشی مبدل به محل نمایش نقاشی‌ها می‌شوند و مهمان‌ها با شربت و شیرینی پذیرایی خواهند شد. اگر دوست دارید حال و هوای خیریه را هم به این کنفرانس وارد کنید از اقوام و دوستانی که می‌آیند مبلغی تحت نام ورودی دریافت کنید. این پول را بالاخره برای خرید لوازم تحریر بچه‌های بی‌سرپرست یا بد‌سرپرست واریز کنید. با این کار هم یک کار خوب کرده‌اید و هم به فرزندتان یاد می‌دهید قدر داشته‌هایش را بداند و در عین حال درمقایسه با بقیه هم احساس مسئولیت کند.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک