با این سخت تیروئیدم به چه نحو باردار شم؟!

تیروئید هورمونی است که وظیفه سوخت و ساز و تولید انرژی را در بدن بر عهده دارد و در حقیقت یکی از هورمون‌های مهم بدن است. با این وجود کارکرد صحیح آن مطمئنا بر روی مساله مهمی مثل بارداری تاثیر‌گذار خواهد بود. اگر از نمونه زنانی هستید که آزمایشات سخت تیروئید را در شما تایید می‌کند و قصد باردار شدن دارید نوشته پایین به شما کمک خواهد نمود تا اعمال ضروری در لحظه بارداری را انجام دهید.

تیروئید کم کار:

اگر تصمیم به بارداری دارید حتما پیرامون سخت تیروئید خود با پزشکتان صحبت کنید. اینکه قبل از بارداری اوضاع این بیماری را با بهره برداری از دارو و دستورات پزشکی درمان کنید، اهمیت بینهایت زیادی دارد. در عده ای اوضاع تیروئید امکان دارد با شرایطی که باردار شدن را دشوار تولید میکند، نگهداری از آن را نیز با سخت روبه‌رو کند.
تقریبا three درصد از زنان ایالات متحده آمریکا دچار کم‌کاری تیروئید هستند که در این اوضاع غده تیروئید قادر به تولید میزان کافی از هورمون نیست. اگر این سخت در لحظه بارداری درمان نشود، امکان دارد در معرض هشدار عوارض مشکلاتی مانند سقط جنین، زایمان زودرس و فشار خون ناشی از بارداری قرار بگیرید.
 برخی بررسی ها نشان می‌دهد کودکانی که مادران آنها در لحظه بارداری دچار کمبود تیروئید هستند، سود هوشی پایین‌تری خواهند داشت. دلیل آن می‌تواند به این خاطر باشد که هورمون تیروئید بر روی افزایش طبیعی مغز جنین تاثیر می‌گذارد. حدود 5 تا 15 درصد از زنان در سن بچه‌آوری، آنتی‌بادی تیروئید دارند، که منجر به کم‌کاری تیروئید می‌شود. اگر پاسخ تست شما به این آنتی‌بادی‌ها مثبت باشد، در دوران بارداری هر four تا 6 هفته یکبار باید سطح هورمون تیروئید شما مورد تست قرار گیرد تا از اینکه در این دوران مهم دچار کم‌کاری تیروئید نمی‌شوید، اطمینان حاصل کنید.
یکی از رایج‌ترین شیوه‌های درمان کم‌کاری تیروئید داروی لووتیروکسین است که در حقیقت شکل مصنوعی هورمون تیروئید است. اگر از این دارو استفاده می‌کنید قبل از باردار شدن با پزشک خود پیرامون میزان مصرفی آن مشورت کنید. به علاوه از طرف دیگر در صورت باردار شدن پزشک معالج خود را مطلع کنید. چونکه بیشتر زنان در طول دوران بارداری به دوز بیشتری از این دارو احتیاج دارند. ( این دارو به جنین ضرری نمی رساند.)

 


 

تیروئید پرکار:

یکی از مشکلات تیروئید -که از نوع قبلی کمتر رایج است- پرکاری تیروئید است که در آن هورمون تیروئید فعالیت بیشتری دارد. این سخت تنها در نیم درصد از زنان اتفاق می‌افتد و یکی از رایج‌ترین دلایل آن بیماری گریوز است. این یک اوضاع خود ایمنی است که در آن بدن پادتن تولید می‌کند و با این وجود باعث تولید بیش از اندازه هورمون تیروئید می‌گردد.
در برخی مواقع پرکاری تیروئید در لحظه بارداری پیشرفت می‌کند. که در صورت درمان نشدن نوع شدید آن می‌تواند منجر به سقط جنین، نارسایی قلبی مادر، زایمان زودرس، تولد نوزاد نارس و فشار خون بارداری شود. با این وجود پزشکتان باید در بیشتر مواقع موقعیت شما را تحت نظر داشته باشد.
پزشکتان می‌تواند در تصمیم گیری در باب اینکه نیاز به درمان دارویی دارید یا اینکه میتوانید در طول مدت بارداری بهره برداری از دارو را متوقف کنید، به شما کمک کند. ( معمولا داروهایی که برای پرکاری تیروئید استفاده می‌شوند امکان دارد عوارض جانبی کم، با اینحال جدی داشته باشند.)

دسته‌بندی‌ها: بارداری