با بلوغ زودرس آشنا شوید

بلوغ به خودی خود، خانواده‌ها را نگران می‌کند، بحران بلوغ، آشفتگی‌های بلوغ، بی‌نظمی‌ها، مشکلات خواب،‌ مشکلات اشتها، بدقلقی‌ها و … همه و همه برای این که خانواده‌ها با شنیدن کلمه بلوغ نگران شوند کفایت می کند. با اینحال در مواردی، شرایط از حد معمول نگران‌کننده‌تر هم ‌‌‌می‌شود. گاهی، علائم بلوغ خیلی زودتر از آن‌چه باید سروکله‌شان پیدا می‌شود. با این وجود، بلوغ زودهنگام که بلوغ زودرس خوانده می‌شود، یک بلوغ حقیقی و تمام‌عیار نیست. یعنی مسئله تنها این نیست که کودک،‌ در مراحل رشدش، با سرعتی بیشتر از بقیه جلو می‌رود، حتی بیشتر در سنی که انتظارش را ندارید، با مسایلی مواجه می‌شود که نه خودش، نه دنیایی که در آن زندگی می‌کند، برای‌ آن‌ها تکمیل نیست. بدین جهت، هم جسم و روانش آسیب می‌بیند، هم از اجتماع دور می‌ماند و افزایش اجتماعی طبیی نخواهد داشت و هم، در معرض خطرهایی قرار می‌گیرد که ممکن است از عهده‌شان برنیاید.

بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ طبیعی، دوره‌ای است که در آن، صفاتی که به اصطلاح صفات ثانویه جنسی نامیده می‌شوند، خودشان را نشان می‌دهند و فرد توان باروری می یابد. اغلب این صفات را تفاوت فیزیکی تشکیل می‌دهند که نتیجه‌ مستقیم یا غیرمستقیم بلوغ غده هیپوتالاموس در ابزار عصبی مرکزی، تحریک عضو های جنسی و ترشح هورمون‌های جنسی هستند. این تفاوت به یک‌باره اتفاق نمی‌افتند و در طول چند سال خودشان را نشان می‌دهند. پس چه‌طور می‌گوییم که بلوغ در فردی، زودتر از موقع اتفاق افتاده؟ برای بلوغ زودرس، لحظه مشخصی تعریف شده است؛ ظاهر شدن علائم بلوغ‌  فیزیكی و هورمونی پایین eight سال در دختران و پایین 9 سال در پسران اساسی ترین خصوصیت بلوغ زودرس به شمار می‌رود. با این وجود،  این ایام با پیشرفت‌هایی كه در زندگی شهری صورت گرفته و با استناد به تفاوت زندگی اجتماعی، این سن‌ها در دختران و پسران گاهی امکان دارد کم‌تر هم بشود. نکته مهم این است که این سنین، در باب شروع بلوغ گفته شده است چون، همان‌طور كه گفته شد، بلوغ دوره‌ای چند ساله دارد.

بلوغ زودرس از 2 جنبه اهميت زيادی دارد؛

اول، دلیل ايجاد کننده بلوغ زودرس است که پزشک کارشناس با انجام آزمايش‌های ضروری و پیگیری‌های منظم و دقيق، طی مدت ضروری، می‌تواند دلیل‌های ممکن را تشخیص دهد. شناسایی دلیل، به پیدا کردن راه چاره و جلوگیری از مضرات بلوغ زودرس کمک خواهد نمود.  

دوم، اثر بلوغ زودرس بر افزایش جسمانی و رواني کودک است‌. ‌کودکانی که زودتر از موقع وارد دوره بلوغ می‌شوند، بدون آمادگی‌های ضروری، در مقابل استرس‌های دوره نو‌جوانی قرار می‌گیرند، در شرایطی که حتی نمی‌دانند با آن‌ها چه کار بايد بکنند. آن‌ها از لحاظ جسمانی،‌ ‌تظاهرات بلوغ را در خود دارند با این وجود تجربه، توانمندی‌ها و معلومات کافی ندارند. حتی ‌امکان دارد دچار وحشت و مشکلات روحی هم بشوند.

هرزودهنگامی، زودرس نیست

با این وجود نباید بلوغ تدريجی فرزندان را با بلوغ زودرس اشتباه گرفت. درست است که والدین بايد درمقایسه با تغييرات جسمی و روحی فرزندان خود حساس و دقیق باشند، با اینحال نباید هر تغييری را نشانه بلوغ زودرس قلمداد کنند و نگران شوند. به گفته کارشناسان، بلوغ زودرس به مواردی گفته می‌شود که اغلب علائم اوليه و ثانويه بلوغ در سنین پایین ظاهر شوند و بروز يک يا 2 تغيير، نشانه اين نوع بلوغ در فرزندان نيست.

تشخیص به موقع، موضوع را حل می‌کند

تشخیص بموقع و اقدام سریع درمانی اغلب کمک فراوانی به رفع سخت بیمار می‌کند. بروز علایم ثانویه جنسی به طرز زودرس یکی از علایم مهم است. یکی از این علایم پرمویی و رویش زودرس موهای پایین بغل و ناحیه زهار است. حتی گاهی رویش مو در صورت هشداردهنده است. اگر با اینحال اگر عضو های تناسلی خارجی دختری ابهام آمیز باشد و در تشخیص مذکر و مؤنث بودن ایشان تردید می باشد در اسرع وقت باید به پزشک مراجعه شود.

باید در نظر داشت که شواهدی از علایم کم کاری تیروئید و سابقه مصرف داروهای حاوی استروژن عواملی هستند که منجر به بلوغ زودرس کاذب می شوند. افزایش نامتناسب و یا متوقف شده طولی استخوان‌ها هم مهم است. به علاوه از طرف دیگر سردردهایی که با تفاوت جنسی زودرس همراهند از ارزش ویژه ای برخوردارند. وجود ناراحتی گوارشی همراه مانند پولیپ‌های روده نیز در چنین مواردی قابل توجه‌اند. حتی در مواردی وجود عده ای تفاوت مخاطی و تغییر رنگ مخاط و پوست و لکه های شیر قهوه ای پوستی امکان دارد در تشخیص بیماری مؤثر باشد. گاهی نیز به توجه به ترشح شیر از سینه به طرز زودرس یا «گالاکتوره» باید به فکر بلوغ زودرس جنسی باشیم. همراه با علایم جسمانی بلوغ زودرس، آنچه نباید از آن غافل شویم، علایم عصبی و روانی است. اضطراب و افسردگی امکان دارد در اثر بروز عدم تعادل هورمونی و یا ناشی از اختلال در هویت جنسی ایجاد شوند؛ از این جهت تشخیص بموقع و درمان سریع و خوب در جلوگیری از بیماری اعصاب و روان و حفظ بهداشت روانی به طرز نسبی مؤثر است.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک