با سکسکه نوزادم چه کار کنم؟

زل زده‌اید به چشمان معصوم فرزندتان و دارید از تماشای تک تک اجزای صورتش لذت می‌برید که یک دفعه هیک! هیک! هیک! دلبندتان همین‌طور یک‌ریز و پشت هم سکسکه می‌کند و شکم کوچک و نرمش پایین دست‌تان بالا و پایین می‌شود!
این موضوع برای نوزادان بسیار عادی و با این وجود پرتکرار است با اینحال اگر تجربه اول‌تان باشد، یقینا نگران می‌شوید و سرگردان که چه کاری برای بند آمدن سکسکه نوزادتان باید انجام دهید. با اینحال قبل از همه این نگرانی‌ها و فکر و خیال‌ها خوب است با عوامل متعددی که دلیل سکسکه نوزادان می‌شود، آشنا شوید و بعد هم یاد بگیرید که چگونه سکسکه کوچولوها را آرام کنید.

شروع سکسکه

سکسکه برای نوزادان بسیار طبیعی است و یقینا نخستین سکسکه‌هایش را وقتی درون رحم‌تان بود، حس کرده‌اید! سکسکه جنین از سه ماهه دوم بارداری به بعد شروع می‌شود که می‌تواند به خاطر قورت دادن مایع آمنیوتیک اتفاق بیفتد با اینحال اکنون که درآغوش‌تان است، یقینا به خاطر شیر خوردن یا چیزهای دیگر سکسکه می‌کند.
پیشتر با عوامل متعددی که دلیل می‌شود نوزادتان سکسکه کند، آشنا خواهید شد:

۱. ریفلاکس معده

ریفلاکس معده زمانی رخ می‌دهد که محتویات شکم به سوی مری حرکت می‌کنند. نوزادانی که افزایش عضلات تحتانی مری‌شان- که بین مری و معده قرار دارد و مانع از حرکت رو به بالای غذا می‌شود- کامل نشده است. این تحریک که به خاطر ریفلاکس غذا و اسید رخ می‌دهد، سلول‌های عصبی را تحریک می‌کند تا دیافراگم را بلرزانند و از این حیث سکسکه شروع می‌شود.

۲. پرخوری!

فراوانی غذا دادن، حتی به نوزاد شیرخوار می‌تواند دلیل نفخ و ورم معده شود. گسترش ناگهانی حجم شکمی دلیل کش آمدن دیافراگم و اسپاسم آن می‌شود. با این وجود بچه به سکسکه می‌افتد.


۳. هوا خوری!

اگر با شیشه شیر به نوزادتان غذا می‌دهید، حجم فراوانی از هوا وارد شکمش می‌شود چون شیر از شیشه خیلی سریع‌تر از سینه مادر وارد دهان نوزاد می‌شود. جریان هوا دلیل نشانه‌هایی شبیه به پرخوری می‌شود و هوای بلع شده دلیل سکسکه می‌شود. پرخوری همزمان با بلع هوا هم می‌تواند غیر از سکسکه نوزاد، ایشان را بدخلق کند.

۴. آلرژی‌ها

امکان دارد بچه به پروتئین ویژه ای که در ترکیب شیرهای خشک یا حتی شیر مادر می باشد، حساسیت داشته باشد و دچار نوعی از التهاب مری موسوم به «ازوفاژیت ائوزینوفیلیک» شود. دیافراگم در جواب به چنین شرایطی، به طرز مکرر می‌لرزد و دلیل سکسکه می‌شود. در برخی موارد، آلرژی می‌تواند به خاطر تغییر ترکیبات شیر مادر که در اثر غذاهای ویژه ای که مادر مصرف کرده، شروع شود.

۵. آسم

اگر نوزاد شما مبتلا به آسم است، نای ایشان ملتهب شده و جریان هوا به ریه‌ها را محدود می‌کند. تنگی نفس دلیل خس خس‌هایی می‌شود که حرکات اسپاسم‌گونه دیافراگم و بالاخره سکسکه را در جستجوی دارد.

6. کاهش دما

گاهی کاهش دما می‌تواند عضله‌های نوزاد را درگیر کند و مثلا، دیافراگمش را منقبض کند و با شرایطی که تا اینجا متوجه شده‌اید، انقباضات و لرزش دیافراگم منجر به سکسکه می‌شود.

اینطوری سکسکه نمی‌کند!

اگر مراقب غذای فرزندتان باشید، سکسکه سراغش نمی‌آید. بر طبق گفته کارشناسان اطفال، پرخوری یکی از شایع‌ترین علل بروز سکسکه نوزادان است. نکات پایین را به خاطر بسپارید:
۱. در وعده‌های کوچک و با فاصله زمانی نسبتا طولانی به ایشان غذا بدهید.
۲. موقع تغذیه کودک، ایشان را در حالت عمودی و با زاویه ۳۵ تا ۴۵ درجه نگهدارید که خوابیده شیر خوردن می‌تواند دلیل برگشت شیر به مجرای مری شود.
۳. اگر دلبندتان آنقدر بزرگ شده که بتواند بنشیند، شیشه شیر را در حالت نشسته به ایشان بدهید؛ مطمئن باشید جاذبه کار خودش را خواهد نمود!
۴. به صداهایی که موقع مکیدن شیر درمی‌آورد، دقت کنید. اگر فراوانی ملچ ملوچ می‌کند، یقینا هوای فراوانی را می‌بلعد. شیشه شیر را طوری در دهانش بگذارید که فاصله کوچکی برای ورود و خروج هوا باقی بماند. اگر هم شیر خودتان را می‌خورد، یادتان باشد موقع شیر خوردن، نوک سینه به طرز کامل باید در دهان بچه باشد.
۵. شیشه شیر را مرتب بشویید و نگذارید سوراخ سر شیشه جرم بگیرد که بچه به جای شیر، هوا نبلعد!
۶. مابین شیر خوردن، سر نوزاد را روی شانه بگیرید و ضربه‌های نرمی پشت ریه‌اش بزنید تا بادگلو بزند و هوای داخل معده‌اش خارج شود. بعد از بادگلو زدن، ۲۰ ثانیه صبر کنید و مجددا شیر دادن را شروع کنید. اگر هم با شیشه به ایشان شیر می‌دهید، وقتی نصف شیر شیشه را خورد، ایشان را بلند کنید تا بادگلو بزند؛ بعد از چند ثانیه میتوانید مجددا به ایشان شیر بدهید.


اگر سکسکه‌اش گرفت …

قدری شکر به ایشان بخورانید: اگر فرزندتان آنقدر بزرگ شده که بتواند غذای جامد بخورد، کمی شکر روی زبانش بریزید. اگر هم خیلی کوچک است، پستانک (یا نوک انگشت تمیزتان) را در آب‌قند بزنید و در دهانش بگذارید تا بمکد. شکر دلیل آرام گرفتن دیافراگم می‌شود و سکسکه بند می‌آید.
پشتش را ماساژ دهید: کودک را به حالت نشسته قرار دهید و از پایین کمرش تا شانه‌ها را با حرکات دورانی ماساژ دهید. میتوانید ایشان را به شکم روی تشک نرمش بخوابانید و به همین شیوه ماساژش دهید. الزامی به فشار نیست و حرکات‌تان باید نرم باشد تا دیافراگم آرام بگیرد و سکسکه را متوقف کند.
بعد از اینکه به نوزاد غذا می‌دهید، ایشان را برای ۱۵ دقیقه، صاف و عمودی نگهدارید؛ هم هوای معده‌اش خارج می‌شود و هم دیافراگمش در موقعیت طبیعی قرار گرفته و عضلاتش دچار تنش نمی‌شود.
حواسش را پرت کنید: گاهی یک «دالی موشه» ساده یا سرگرم کردن نوزاد با اسباب‌بازی مورد توجه می‌تواند سکسکه را متوقف کند. گفتیم عده ای محرک‌های عصبی دلیل شروع سکسکه هستند که شیوه‌هایی مانند لمس (با ماساژ) با تحریک حواس (دیدن اسباب‌بازی مورد توجه) می‌تواند سکسکه را کند و متوقف کند.
آب انگور را امتحان کنید: هیچ دلیل علمی برای این موضوع هنوز پیدا نشده با اینحال یکی از شیوه‌های متداول برای رفع سکسکه نوزادان است. میتوانید آب انگور را با آب جوشیده و تمیز رقیق کنید و اگر مطمئنید فرزندتان به آب انگور حساسیت ندارد و منع مصرفی ندارد، کمی آب انگور به ایشان بدهید. حتی خوب است پیش از این کار با پزشک فرزندتان مشورت کنید.

نبایدهای سکسکه‌ای!

هیچ وقت نوزاد یا بچه را برای بند آوردن سکسکه نترسانید! درآوردن صداهای بلند و ترکاندن کیسه پر از هوا می‌تواند به پرده نازک گوش دلبندتان آسیب بزند یا ایشان را دچار کولیک کند!
آبنبات ترش به ایشان ندهید: ممکن است برای شما پاسخ بدهد با اینحال برای فرزندتان خوب نیست؛ حتی اگر یک سالش شده، نباید به ایشان آبنبات ترش‌مزه بدهید که حاوی پودر اسید خوراکی است و برای سلامت ایشان ضرر دارد.
 پشتش نکوبید: لیگامنت‌های (رباط‌ها) ایشان هنوز نرم و انعطاف‌پذیر است و فشار زیاد یا ضربات محکم می‌تواند آسیب جدی به فرزندتان وارد کند.
تخم چشم‌هایش را فشار ندهید: عضلات چشمی و مجرای ماهیچه‌ای نوزادان که به حرکت چشم کمک می‌کنند، هنوز در مرحله تکامل قرار دارند و در صورت فشار زیاد به چشم‌ها، امکان دارد نتوانند موقعیت چشم را به حالت طبیعی برگردانند! پس به هیچ وجه از این کارها با نوزادتان نکنید.
زبان یا دست و پایش را نکشید: نوزادان ظریف هستند و با شرایطی که قبلا گفته شد، استخوان‌ها و مفاصل‌شان هنوز قدرت جلوگیری از کشیدگی و فشردگی شدید را ندارد. از اینرو برای بند آوردن سکسکه‌اش زبان یا دست و پایش را نکشید!
اگر خودتان نتوانستید با شیوه‌های ملایم و آرام سکسکه نوزادتان را متوقف کنید، حتما از یک کارشناس اطفال کمک بگیرید.

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران