برای بچه‌دار شدن یک عمر مهلت نیست!

آرزوهای شغلی، مسائل اقتصادی و درمان‌های رو به گسترش باروری لحظه‌بندی ما برای بچه‌دار شدن را تغییر داده‌اند.
لحظهِ پدر و مادرهای ما این‌طور بود که دخترها به محض اینکه دبیرستانشان تمام می‌شد و پسرها هم فورا بعد از خدمت ازدواج می‌کردند و به یک سال نرسیده، صاحب نخستین فرزند می‌شدند. پس از آن هم به هر تعدادی که می‌خواستند بچه به دنیا می‌آوردند تا جایی که وقتی زن به سی سالگی می‌رسید چند فرزند قد و نیم قد داشت.
با این وجود اکنون موضوع فرق کرده است و زوج‌های جوان کمتر علاقه به بچه‌دار شدن دارند و اغلبِ زنان، مادر شدن را به بعد از سی سالگی موکول می‌کنند. دلایل فراوانی هم برای این مصمم هستند از نمونه ارزش موفقیت تحصیلی و شغلی و… . این تفاوت فرهنگی-اجتماعی همچنین‌ی گسترش علم باروری این تصور را به وجود آورده است که در هر سنی به سادگی می‌شود بچه‌دار شد!

خانم عزیز! شما چقدر از باروری‌تان می‌دانید؟

بسیاری از زنان گمان می نمایند که از باروری‌شان آگاهی کافی دارند با اینحال حقیقت آن است که اغلب آنها چیز فراوانی در این تماس نمی‌دانند. برای نمونه خیلی‌ها نمی‌دانند که حدود نیمی از زنان بالای سی و پنج سال برای باردار شدن نیاز به مداخله پزشکی دارند. یا بسیاری دیگر گمان می نمایند که بین بیست و پنج تا سی و چهار سالگی باید برای تحقیق و مطالعه موقعیت باروری‌شان به پزشک مراجعه کنند همزمان با اینکه از قبل از بیست و پنج سالگی باید به این موضوع توجه بشود؛ علي الخصوصً خانم‌هایی که اوضاع ویژه‌تری مانند یک تخمدان، اندومتریوزیس یا سابقه خانوادگی یائسگی زودهنگام دارند.

در بیشتر مواقع پای زن به اشتراک نیست!

گاهی هم تأخیر در بچه‌دار شدن به خواسته زن مرتبط نیست و این شوهر است که تمایلی به بچه‌دار شدنِ به موقع ندارد؛ مانند عده ای از مردها حال حاضر که از قبل از ازدواج پیرامون اینکه مثلاً تا ده سال اول زندگی بچه نمی‌خواهند با همسران‌شان اتمام حجت می‌کنند! یقیناً این گروه از مردها دو نکته مهم را از قلم انداخته‌اند؛ اول اینکه هیچ زنی از نمونه همسر ایشان برای مادر شدن یک عمر مهلت ندارد و چه بسیارند زوج‌هایی که با این تصور اشتباه سال‌های طلایی برای فرزنددار شدن به روش طبیعی و با کمترین استرس و دردسر را از دست داده‌اند؛ و دوم اینکه ممکن است طولانی‌تر بودن مهلت باروری مردان درمقایسه با زنان این تصور اشتباه را در آنها به وجود آورده است که مردها به اندازه عمرشان برای پدر شدن مهلت دارند و یا پدر شدن در سنین بالاتر هیچ خطری برای سلامت فرزندان آنها ندارد. این مردها محترم باید بدانند که با توجه به بررسی ها تازه، به دلیل تغییر در سبک زندگی و مسائل متعدد دیگر، تعداد کل اسپرم در مردان در مقایسه با قبل کاهش یافته است و این یعنی آنکه ممکن است شما هم برای پدر شدن یک عمر مهلت نداشته باشید! به غیر از اساس بررسی ها، احتمال ابتلای فرزندان مردانی که بعد از چهل سالگی پدر می‌شوند به اختلالاتی جدی مانند اوتیسم، اسکیزوفرنی و اختلالات ژنتیکیِ نادر بیشتر از مردانی است که در سنین پایین‌تر صاحب فرزند می-شوند.

آیا عاقل کند کاری…؟

پیشرفت در علم باروری و اخبار روزافزون زوج‌هایی که در سنین بالاتر صاحب فرزند شده‌اند این تصور را در برخی از زن و شوهرها به وجود آورده است که به سادگی قادر اند در سال‌های بعدی هم بچه‌دار بشوند. با اینحال حقیقت آن است که روش بچه‌دار شدن از روش شیوه‌های تازه علمی، کار راحتی نیست چون:
اولاً اینکه از هر سه زوجی که سن زن بالاتر از سی و پنج سال است، یک زوج در معرض ناباروری قرار دارد که از این تعداد، نیمی درصدد درمان برمی‌آیند. از بین این مردم هم تنها پنجاه درصد صاحب فرزند می‌شوند.
دوماً ناباروری یکی از دردناک‌ترین تجربه‌های روانی است، مخصوصا اگر به خاطر تعلل در بچه‌دار شدن به آن دچار شده باشید که باید غیر از احساس استرس، خود-سرزنشی و احساس گناه را هم تحمل کنید.
و سوم اینکه شیوه‌هایی که شما توان باروری طبیعی‌تان را فدای آنها می‌کنید، بسیار پر هزینه‌اند.
پس لطفاً همین اکنون بهترین تصمیم را بگیرید!

آیا برای بچه دار شدن تکمیل ایم؟

دسته‌بندی‌ها: بارداری