تا باردار هستید جلویش را بگیرید

وقتی نوزادی به دنیا می‌آید، همه از رسیدن این جدید‌وارد خوشحال هستند، با اینحال برای برخی خانواده‌ها این خوشحالی زیاد طول نمی‌كشد، چون می‌فهمند كه عزیزدردانه‌شان، مبتلا به بیماری است، بیماریی كه با خودشان می‌گویند چگونه ممكن است با آن همه تست و مراقبت قبل از زایمان، پزشك آنها را درمقایسه با این مسئله مطلع نكرده است؟
با اینحال آيا اصلا پزشك می‌تواند همه بیماری‌های مرتبط به نوزاد را تشخیص بدهد؟ چه بیماری‌هایی قابل تشخیص هستند و چه بیماری‌هایی نه؟ برای ممانعت از این كه جنین سالم، به یك نوزاد بیمار مبدل نشود باید چه كار كرد؟ اینها سوالاتی است كه دكتر اكبر كوشانفر، پزشك اطفال و استاد دانشگاه شهید بهشتی، در گفت‌وگو با «نی‌نی‌سایت» به آنها جواب می‌دهد.

سابقه خانوادگی را جدی بگیرید

مهمترین مساله برای ممانعت از این كه نوزاد دچار بیماری‌های قابل پیش‌بینی مانند عقب‌افتادگی ذهنی یا جسمی یعنی مشكلی در حركت اندام‌ها شود، توجه به سابقه خانوادگی است. اگر در خانواده‌ فرزندی مبتلا به بيماری باشد، باید حتما قبل از تولد فرزند بعدی مشورت‌های ضروری با پزشك انجام شود، حتی اگر به جز فرزند، فردی از فامیل دچار بیماری ویژه ای باشد، باز هم ضروری است پزشك را در جریان قرار بدهند تا درمقایسه با آن بیماری حساسیت‌ها و دقت بیشتری شود و پزشك با غربالگری و تست‌های ضروری، احتمال ابتلا به آن را مد نظر قرار بدهد.

مصرف دارو هم می‌تواند خطرناك باشد

مصرف خودسرانه دارو به وسیله مادر در به هشدار افتادن سلامت نوزاد بی‌تاثیر نیست. مصرف بدون تجویز دارو در اوضاع عادی و به خودی خود می‌تواند عواقب فراوانی داشته باشد با این وجود اگر یك مادر باردار هستید، باید بیشتر از قبلی حواستان جمع باشد كه چه داروهایی مصرف می‌كنید چون ممكن است جنینی كه سالم است، در اثر مصرف این داروها دچار مشكلات جسمی یا ذهنی شود. این داروها علي الخصوص اگر شامل داروهای اعصاب و روان، آرام‌بخش‌ها یا آنتی‌بیوتیك‌ها باشد، هشدار فراوانی دارد، پس حتی اگر در ابتدای بارداری هستید، حواستان به داروهایی كه مصرف می‌كنید باشد كه سلامت فرزندتان را به هشدار نیندازید.

فعالیت فیزیكی، در حد معمول

اگر پیاده‌روی یا ورزش‌های ویژه دوران بارداری می‌كنید اشكالی ندارد، با اینحال دقت كنید كه فعالیت‌های بسیار معمول، جابه‌جا كردن بارهای سنگین، انجام وظایف سخت جسمی و شبیه به این موارد می‌تواند به سلامت ذهنی و جسمی جنین آسیب بزند. فعالیت‌هایی كه به خستگی مادر منجر شود یا به شكم مادر ضربه وارد كند، همگی ممكن است سلامت نوزاد را خدشه‌دار كند و به یك اتفاق غیرقابل بازگشت در نوزاد مبدل شود.

تغذیه خوب، از اولویت‌ها

یكی از اولویت‌هایی كه باید تحت نام یك مادر باردار مد نظر داشته باشید، توجه به تغذیه خوب است. ویتامین‌هایی كه پزشك تجویز می‌كند، قرص‌هایی با تركیبات آهن، زینك و برخی موادی كه پزشك کارشناس تشخیص داده باشد را نباید فراموش كرد و برخی از این مولتی‌ویتامین‌ها را باید در دوران شیردهی هم ادامه داد. وعده‌های غذایی هم ضروری است برای مادر باردار گسترش پیدا كند، معمولا پنج وعده غذا در روز برای زنان باردار پیش نهاد می‌شود كه نباید از كنار آن به سادگی گذشت.

سیگار را فراموش كنید

بررسی ها نمایش داده‌ مصرف سیگار به وسیله مادر برای نوزاد ضررهای فراوانی دارد، از این جهت اگر نمی‌توانید یا قصد ندارید سیگار را ترك كنید، خوب است فرزنددار شدن را فراموش كنید یا عواقب و تبعات آن یعنی داشتن یك نوزاد غیرسالم را بپذیرید! مصرف سیگار نه فقط در دوران بارداری، بلكه در دوران شیردهی هم باید كنار قرار داده شود و اگر اینطور نباشد، فرزندی با بیماری‌های ذهنی، تولد زودرس، زایمان سخت و … در انتظار خواهد بود.

زایمان در لحظه و مكان نادرست

نحوه زایمان هم می‌تواند نوزاد را دچار مشكلاتی كند كه بیشتر، مشكلات جسمی هستند. درواقع ممكن است جنینی در تمام مدت بارداری سالم باشد با اینحال در لحظه تولد دچار مشكلاتی شود. اگر لحظه زایمان زودتر یا دیرتر باشد یا فشارهایی به نوزاد حین به دنیا آمدن وارد شود، می‌تواند ایشان را دچار مشكلاتی كند كه برخی از این عواقب، جبران‌ناپذیرند. از این جهت هم والدین و هم پزشكان، پرستاران و ماماها قادر اند با انجام تست‌های ضروری و دقت در لحظه تولد نوزاد، به حفظ سلامت مادر و فرزندش كمك كنند.

این سه ماه حیاتی را حفظ نمائید

فراموش نكنید كه سه ماه اول بارداری ارزش خیلی فراوانی دارد از این جهت مراجعه به پزشك کارشناس و انجام سونوگرافی و تست را به تعویق نیندازید. این ارزش به آن دلیل است كه اگر در سونوگرافی یا تست‌ها واضح شود نوزاد مشكلی دارد، امكان سقط می باشد با این وجود پس از آن، با استناد به این كه روح در جنین دمیده شده، دیگر امكان سقط نیست، از این جهت نباید این سه ماه حیاتی را از دست داد.

سندرم داون قابل تشخیص است؟

یكی از مهمترین نگرانی‌هایی كه مادران باردار درمقایسه با سلامت فرزندشان دارند، ابتلا به سندرم داون یا در اصطلاح معمول، منگولیسم است. سندرم داون، اختلالی است كه در كروموزوم 21 می باشد و گاهی بنمایش درآمده كه در ماه‌های ابتدایی و حتی در مواردی در ماه‌های پایانی بارداری هم تشخیص داده نمی‌شود و پزشك و والدین، بعد از تولد نوزاد، جدید متوجه این اختلال كروموزومی می‌شوند. از این جهت برای ممانعت از ابتلای فرزند به این بیماری باید چه كار كرد؟ باید قبل از باردار شدن كنترل‌ كرد و تست‌های ضروری را انجام داد، علي الخصوص اگر آن خانواده فرزند دیگر یا عضوی از خانواده را داشته باشد كه سندرم داون دارد.

اوتیسم را می‌توان در جنین تشخیص داد؟

اوتیسم بیماریی است كه با استناد به شناخته شدن بیشتر آن در جامعه‌مان، نگرانی فراوانی درمقایسه با آن بوجود آمده است. اوتیسم، اختلال نافذ افزایش است یعنی بیماریی كه در آن، افزایش جسمی جنین طبیعی است و نوزاد از لحاظ ظاهری به شكل طبیعی متولد می‌شود با اینحال از لحاظ فكری و رفتاری دچار محدودیت‌هایی است. از این جهت چون افزایش جسمی جنین و نوزاد طبیعی است، در دوران بارداری، قابل تشخیص نیست و پس از آن است كه کم کم با رفتارهای كودك، واضح می‌شود كه دچار اوتیسم است.

مشكلات جسمی، بیشترین مشكلات قابل تشخیص

آنچه در تست‌های دوران بارداری بیشترین توانایی تشخیص به وسیله پزشك را دارد، بیماری‌های جسمی است، این كه اندام‌هایی وجود نداشته باشند، دچار نقصان یا كوتاهی و بلندی باشند و مسائلی مثل این، بیشترین امكان تشخیص را در سونوگرافی‌ها و تست‌ها دارد. این كه دور سر جنین كوچك باشد، دست، پا یا دیگر اندام جنین شكل نگرفته باشد در عكس‌ها قابل مشاهده است با این وجود مواردی مانند مشكلات ذهنی، نابینایی، ناشنوایی و موارد شبیه به، در دوران جنینی قابل تشخیص نیستند. بارداری در سنین خوب، محیط آرام و بدون تنشی كه برای مادر باید وجود داشته باشد، پرهیز از ازدواج فامیلی همگي از مواردی است كه مي‌تواند بروز اين بيماری را كم كند.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه