تا دو سالگی به این بازی‌ها نیاز دارند

کودکی که متولد می‌شود، سری‌ای از خصوصیات بالقوه است؛ توانایی‌هایی که در تماس با پدر و مادر و جهان بیرون، بالفعل می‌شوند. بازی پدر و مادر با فرزند یکی از راه‌های اساسی و مهم برای شکوفایی استعداد کودک و افزایش صحیح اوست؛ راهی که از همان بدو تولد به روی پدر و مادر باز است و به وسیله آن قادر اند با فرزند خود ارتباطی مؤثر و دلچسب برقرار کنند و ایشان را در ابعاد مختلف پرورش دهند. 
اسم بازی که می‌آید، بیشتر اسباب‌بازی‌های خوش‌رنگ و لعاب و لوکس در فکر می‌آید. با اینحال بازی می‌تواند خیلی ساده و با وسایل در معرض شکل بگیرد و بسیار هم لذت‌بخش و مفید باشد. روز جهانی کودک بهانه‌ای است تا با برخی از این بازی‌های دوست‌داشتنی که میتوانید تا دوسالگی با فرزندتان انجام دهید، آشنا شوید؛ بازی‌هایی که هم به تقویت خصوصیات جسمانی، شناختی و پرورش خلاقیت ایشان کمک می‌کنند، هم رابطه‌ محکمی بین فرزند و پدر و مادر شکل می‌دهند.

نوزاد zero تا three ماهه

شما در هر سنی میتوانید با فرزندتان بازی کنید؛ حتی اگر جدید متولد شده باشد. بهترین بازی‌ها برای نوزاد، بازی‌های جسمی و حرکتی هستند که هم برای ایشان لذت‌بخش است و به افزایش احساسی و عاطفی‌اش یاری مینماید، هم برای تقویت ماهیچه‌ها و افزایش حرکاتش مفید است.
– وقتی که پوشک نوزاد را عوض می‌کنید، جاهای مختلف بدن ایشان را با انگشت کمی فشار دهید و صدایی از خودتان دربیاورید؛ مثلا بگویید: «بینگ». این کار شما توجه نوزاد را به بدنش و لمس شما جلب می‌‌کند؛ حتی امکان دارد کودک شروع کند به حرکت دادن گردن خود و نگاهش را به سمتی که شما بدن ایشان را لمس کرده‌اید ببرد.


– دستان نوزادتان را بگیرید، صورت خود را رو به روی صورت ایشان قرار دهید و دست‌هایش را روی صورت‌تان بکشید. در طول روز، برای یک‌بار هم که شده این حرکت را با نوزاد خود انجام دهید و صورت‌تان را روی صورت ایشان بگذارید. این کار را به همراه شعر خواندن انجام دهید تا هم به ایشان امنیت دهید، هم حس لامسه و شنوایی‌اش را تقویت کنید.
– نوزاد را در حالت‌های مختلف بخوابانید و با انگشتان صورت ایشان را نوازش کنید و حرف بزنید تا درمقایسه با شما واکنش نشان دهد. ایشان نیاز دارد که در طول روز حدود 30 دقیقه روی شکم خود بخوابد تا بتواند بغلتد و قدرت کنترل گردن خود را به چنگ آورد. برای اینکه نوزادتان در این موقعیت بماند، ایشان را روی تخت، به روی شکم بخوابانید و خودتان هم رو به روی ایشان بنشینید و حرف بزنید یا شعر بخوانید تا توجه‌اش جلب شود یا کتاب مصوری را جلوی ایشان باز کنید تا رنگ‌های کتاب ایشان را سرگرم کند. با اینحال توجه کنید که به محض اینکه نوزاد احساس خستگی کرد، ایشان را به موقعیت اول برگردانید.

نوزاد three تا 6 ماهه

نوزاد در این سن شروع به شناخت جزئی‌تر آدم‌ها و محیط اطراف خود می‌کند. پس بازی‌هایی برای ایشان مفید خواهد بود که به این شناخت کمک کند.
– کودک را رو به روی صورت خود نگه دارید با ایشان حرف بزنید و ماجراهای دلنشین روز را برایش تعریف کنید! اجازه بدهید حس شنوایی ایشان تقویت شود و توجه و تمرکز ایشان را بسنجید.
– بر خلاف تصور سنتی، بازی با آینه برای نوزادان three تا 6 ماهه مفید است؛ وقتی که کودک تصویر‌العمل خود را در آینه می‌بیند، درست مانند این است که با کودک دیگری هم‌بازی شده است. فرزندتان را جلوی آینه ببرید و با انگشت روی آن بزنید و اسمش را صدا کنید یا روی دیوار نزدیک به زمین آینه‌ای نصب کنید تا وقتی ایشان را روی شکم می‌خوابانید خود را ببیند و سینه‌خیز رفتن را تمرین کند.


– اسباب‌بازی‌هایی که صدا دارند، وسایل مناسبی برای بازی در این سن هستند؛ خصوصا آن‌هایی که با ضربه زدن یا لمس به صدا در می‌آیند. با این اسباب‌بازی‌ها کودک یاد می‌گیرد با حرکت کردن می‌تواند تغییراتی در محیط ایجاد کند.
– میتوانید در انتهای پنج یا شش‌ماهگی، با تکان دادن جغجغه در اطراف، فرزندتان را به حرکت کردن به سوی‌های مختلف ترغیب کنید. فرزندتان را روی زمین بخوابانید و با صدای جغجغه یا حرکت دادن اسباب‌بازی‌ها و خواندن شعر، ایشان را ترغیب کنید از حالت خوابیده بلند شود و بنشیند.

نوزاد 7 تا 9 ماهه

کودک در این سن معمولا شروع به نشستن می‌کند، از اینرو شما میتوانید بازی‌هایی با ایشان انجام دهید که به ایشان برای این کار کمک کند.
– نوزاد در این سن نیاز به لمس کردن دارد، شما میتوانید با یک نایلون زیپ‌دار، چند چشم عروسک یا دکمه‌ رنگی و ژل موی سر برای بازی فرزندتان وسیله‌ای دلنشین درست کنید و ایشان را سرگرم کنید. اگر فرزندتان دندان دارد و امکان دارد کیسه را گاز بگیرد، خوب است به جای ژل موی سر، از ژله‌ خوراکی استفاده کنید.


– تعدادی کتاب و اسباب‌بازی را داخل یک جعبه قرار دهید و آن را با کاغذ رنگی بسته‌بندی کنید. بعد با دست زدن و شعر خواندن، فرزندتان را ترغیب کنید بسته را باز کند و وسایل داخل جعبه را برایش اسم ببرید.
– تمام اسباب‌بازی‌های نرم و انعطاف‌پذیر فرزندتان را جمع کنید و داخل یک لگن بریزید و ایشان را داخل لگن بنشانید در زمان بازی حس لامسه فرزندتان تقویت می‌شود و وانگهی چون تمام اسباب‌بازی‌هایش را یک‌جا می‌بیند، می‌تواند اختلاف‌های آن‌ها را از لحاظ رنگ، اندازه و جنس درک کند.

کودک 10 تا 15 ماهه

در این سن کودک نیاز به حرکت دارد. ایشان شروع به حرکت با دست و پا می‌کند و در آستانه یک‌سالگی می‌ایستد و نخستین قدم‌ها را بر می‌دارد؛ شما میتوانید بازی‌هایی با ایشان انجام دهید که این حرکات را در ایشان تقویت کند. از طرف دیگر کودک یاد می‌گیرد از دستانش به روش هدف‌دار بهره ببرد.
– روی در اتاق، در ارتفاعی که قد فرزندتان به آن برسد، با نوار چسب‌های رنگی و برچسب‌های کارتونی، شکل‌های مختلف درست کنید. اینطوری میتوانید به دو هدف برسید؛ از جهت دیگر فرزندتان تهییج می‌شود که ایستاده بازی کند، وانگهی کار کردن با دست‌ها را تمرین می‌کند. با این وجود برای این تمرین یکی دو بار چسب‌ها را جلوی ایشان از روی در بر دارید و مجددا بچسباید تا فرزندتان یاد بگیرد.
کودکان به کشف طبیعت و پدیده‌های تازه علاقه فراوانی دارند و این کار به افزایش خلاقیت آن‌ها یاری مینماید.


– یکی از بازی‌هایی که میتوانید با فرزندتان انجام دهید این است که گل‌ها و گلبرگ‌های مختلف را بعد از خشک کردن، به اصطلاح لمینیت نرم کنید و یک اسباب‌بازی ساده و طبیعی و رنگارنگ برای ایشان درست کنید. میتوانید برای کودک اسم گل‌ها را بگویید یا رنگ‌های مختلف را با ایشان تمرین کنید.


– شما میتوانید به شکل خیلی ساده رنگ انگشتی درست کنید؛ به این صورت که غذای کودک تهیه کنید و آن را تا حدی با آب مخلوط کنید که به اندازه رنگ‌های انگشتی سفت شود. بعد به آن انواع متفاوتی از رنگ غذا اضافه کنید. نتیجه کار می‌شود رنگ‌های انگشتی خوراکی که هم ضرری ندارد، هم پاک کردن آن‌ها ساده تر است.
 

کودک دو ساله

– برای فرزندتان کتاب جریان بخوانید و با همراهی خود ایشان، با حیوانات اسباب‌بازی یا عروسک‌هایش شخصیت‌های جریان‌ها را بازی کنید. در این بازی غیر از خلاقیت، قوای تخیل ایشان هم پرورش می‌یابد.
اگر فرزندتان هم‌بازی هم سن‌وسال ندارد، با همراهی ایشان و عروسک‌هایش، قایم‌باشک بازی کنید. این کار ذهن ایشان را جست‌وجوگر و کنجکاو می‌کند.


– از آنجایی که در دو سالگی کودک از شیر گرفته می‌شود و هم امکان دارد آموزش دستشویی رفتنش را شروع کنید، برای اینکه این کارها روزمره را به طرز غیر مستقیم به ایشان یاد بدهید، میتوانید از عروسک‌های فرزندتان کمک بگیرید؛ مثلا با یکی از عروسک‌های مورد توجه ایشان وارد گفت‌وگو شوید و از ایشان بخواهید هر موقع دستشویی داشت بگوید. به این شکل فرزندتان رفتار صحیح را با آنچه شما با عروسک اجرا کرده‌اید، همانندسازی می‌کند.

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران