خانمها، این تست‌ها را پشت گوش نیاندازید!

اغلب خانم‌ها پیرامون انجام آزمایش پاپ اسمیر و معاینه ماهانه سینه نکاتی را شنیده‌اند و می‌دانند که با وجود این وقت یکبار باید برای معاینه لگن به پزشک کارشناس زنان مراجعه کنند با اینحال خیلی از ما نمی‌دانیم که برای حفظ سلامت عمومی‌مان به آزمایش‌های دیگری هم نیاز داریم که بالا و پایین شدن‌هایشان ممکن است ربطی به ابزار تناسلی هم نداشته باشند با اینحال سلامت را به طرز جدی به هشدار می‌اندازند.

1. تست چربی خون و کلسترول

کلسترول یک نوع پروتئین حاوی چربی است که می‌تواند در عروق خونی تجمع بیابد از اینرو بالا بودن میزان کلسترول خون می‌تواند پیش بینی‌کننده خوب بیماری‌های قلبی و عروقی باشد. خانم‌ها بعد از سن یائسگی در معرض گسترش کلسترول خون قرار می‌گیرند و باید با وجود این وقت یکبار سطح این چربی را در خونشان کنترل کنند.
چگونه انجام می‌شود؟ با تست خون و نتیجه برحسب میلی‌گرم در دسی‌لیتر گزارش می‌شود و معمولا سطح تری‌گلیسرید خون نیز همراه کلسترول اندازه‌گیری می‌شود.
از کی شروع کنیم؟ 20 سالگی به بعد
با وجود این وقت یکبار تست بدهیم؟ هر 5 سال یکبار. با این وجود اگر نتیجه آزمایش بالا باشد پزشک شما یقینا پیش نهاد می‌کند که هر شش ماه یکبار میزان چربی خونتان را کنترل کنید.

2. تست فشار خون

ممکن است کنترل فشار خون خیلی ساده به نظر برسد با اینحال یکی از اساسی ترین آزمایش‌هایی است که می‌تواند از سلامت شما در حال و آتی مراقبت کند. برخی‌ها گمان می نمایند که مردها هستند که در معرض فشار خون بالا قرار می‌گیرند همزمان با اینکه امروز 75 میلیون خانم با فشار خون بالا در جهان زندگی می‌کنند! و ممکن است دوست داشته باشید که بدانید محاسبه مرگ و میر سالانه خانم‌ها از بیماری‌های قلبی بیشتر از مردان است. اگر فشار خون بالاتر از 140/90 باشد به قلب شما استرس وارد می‌کند و ریسک سکته و حملات قلبی را بالا می‌برد. میزان نرمال فشار خون حدود 120/80 است.
چگونه انجام می‌شود؟ با یک ابزار فشار خون که کاف آن به دور بازو بسته می‌شود.
از کی شروع کنیم؟ در هر سنی و خوب است از کودکی شروع شود.
با وجود این وقت یکبار تست بدهیم؟ اگر سطح فشار خون نرمال باشد کنترل سالانه کفایت می‌کند. با اینحال اگر فشار خون بالا بوده یا برای کنترل آن دارو مصرف می‌کنید هر 6 ماه یکبار باید بررسی شوید.

three. آزمایش قند خون

برای اینکه احتمال ابتلای شما به دیابت بررسی شود، پزشک برای شما آزمایش تحمل گلوکز تجویز می‌کند که در معرض نمایش گذاشته است بدن چقدر برای هضم گلوکز یا قند تکمیل است. خیلی از خانم‌ها در طول بارداری دچار دیابت می‌شوند که هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است و با اینکه در اغلب موارد دیابت بارداری بعد از زایمان از بین می‌برد با اینحال برخی از خانم‌ها در جستجوی دیابت بارداری دچار دیابت نوع دو می‌شوند.
چگونه انجام می‌شود؟ تست قند خون ناشتا در جستجوی 9 ساعت ناشتایی و آزمایش تحمل گلوکز بعد از خوردن یک نوشیدنی قندی
از کی شروع کنیم؟ با شروع بارداری یا از 45 سالگی به بعد اگر فرد هیچ علامت یا ریسک فاکتوری نداشته باشد. اگر اضافه وزن یا فشار خون بالا یا سابقه خانوادگی دیابت دارید می بایست از سنین کمتر شروع به آزمایش قند کنید.
با وجود این وقت یکبار تست بدهیم؟ هر three سال یکبار

four. آزمایش دانسیتومتری استخوان

80 درصد از مبتلایان به پوکی استخوان در دنیا خانم‌ها هستند و این مساله به یک نگرانی جدی برای زنان مبدل شده است. خانم‌ها بعد از یائسگی در جستجوی پایین آمدن سطح استروژن در بدنشان شدیدا در معرض این بیماری هستند.
چگونه انجام می‌شود؟ دانسیتومتری با یک نوع ایکس ری ویژه از ستون فقرات، ران و مچ دست همزمان با اینکه روی تخت دراز کشیده‌اید، انجام می‌شود.
از کی شروع کنیم؟ در 65 سالگی همه خانم‌ها باید آزمایش دانسیتومتری استخوان را انجام بدهند با این وجود اگر سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارید یا اگر زود یائسه شده‌اید یا اگر لاغر بوده و قبل از این دچار شکستگی شده‌اید همین اکنون باید برای انجام دانسیتومتری با پزشکتان صحبت کنید.
با وجود این وقت یکبار تست بدهیم؟ هر 5 سال یکبار.

5. آزمایش ویتامین D

ویتامین D یک عنصر مهم برای حفظ سلامت و استقامت استخوان‌ها و جلوگیری از ابتلا به سرطان و انواع عفونت‌هاست. ولی باید گفت خیلی از خانم‌ها دچار کمبود این ویتامین هستند و خودشان خبر ندارند.
چگونه انجام می‌شود؟ یک تست ساده خون می‌تواند مقدار ویتامین دی را در بدن شما نشان دهد و اگر میزان این ویتامین بین 30 تا 80 نانوگرم در میلی‌لیتر باشد سطح آن در بدن کفایت می کند.
از کی شروع کنیم؟ 40 سالگی یا کمتر اگر یکی از ریسک فاکتورهای پوکی استخوان را داشته باشید.
با وجود این وقت یکبار تست بدهیم؟ اگر چه آزمایش ویتامین دی جزو آزمایش‌ های ضروری خانم‌ها طبقه بندی نشده با اینحال هر روز کارشناسان بیشتری به بیمارانشان پیش نهاد می‌کنند که از 45 سالگی به بعد هر سال میزان ویتامین دی را در بدنشان کنترل کنند.

6. کلونوسکوپی

سرطان کولورکتال یعنی سرطان بخش‌های پایینی ابزار گوارش در 90 درصد موارد قابل درمان است با اینحال به این شرط که زود تشخیص داده شود و تشخیص آن نیز بر عهده کولونسکوپی است. با اینحال در کمال تاسف خیلی‌ها مخصوصا خانم‌ها حاضر به انجام این آزمایش نیستند. خیلی‌ها هم گمان می نمایند سرطان کولون یک سرطان مردانه است همزمان با اینکه زنان نیز به اندازه مردان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
چگونه انجام می‌شود؟ با یک اسکوپ ساده تجهیز به دوربین که از روش مقعد وارد بدن می‌شود.
از کی شروع کنیم؟ اگر هیچ ریسک فاکتوری ندارید از 50 سالگی به بعد و اگر اینطور نباشد باید زودتر این آزمایش را انجام دهید. اگر یکی از عضو های خانواده مثلا در 45 سالگی به سرطان کولون مبتلا شده یا بیماری‌اش تشخیص داده شده شما باید در 35 سالگی این آزمایش را انجام دهید.
با وجود این وقت یکبار تست بدهیم؟ هر 10 سال یکدفعه.

7. آزمایش تیروئید

تیروئید یک غده کوچک در گردن است که متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند. خانم‌ها بیش از مردها در معرض ابتلا به اختلالات تیروئیدی هستند که یقینا به دلیل تاثیر فاکتورهای هورمونی در خانم‌هاست. اگر تیروئید پرکار باشد متابولیسم خیلی بالا می‌رود و دلیل کاهش وزن و بی‌خوابی و… می‌شود و اگر کم‌کار باشد با علائمی مانند پرخوابی و کاهش متابولیسم پایه و یبوست و… همراه است.
چگونه انجام می‌شود؟ یک تست ساده خون برای اندازه‌گیری سطح هورمونی TSH که باید بین four/zero تا 5/5 باشد. با این وجود برخی از کارشناسان معتقدد اندازه‌گیری سطح تیروکسین یا T4 دقیق‌تر است.
از کی شروع کنیم؟ 35 سالگی
با وجود این وقت یکبار تست بدهیم؟ انجمن ملی تیروئید آمریکا پیش نهاد می‌کند که آزمایش تیروئید هر three تا 5 سال یکدفعه انجام شود. از 60 سالگی به بعد هم این تست باید هر سال انجام شود.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه