خانم های باردار؛ در این موارد احساس گناه نکنید

طی دوره بارداری، آن‌قدر از این طرف و آن طرف پیش نهاد و راهنماییهای ضدونقیض به سوی شما سرازیر میشود که حس میکنید همه کارهایی که دارید انجام میدهید اشتباه است. با این وجود ما برای شما تنها یک پیش نهاد داریم و آن این است که نگرانی و احساس گناه را کنار بگذارید.

اگر باردار هستید ضروری نیست احساس شرمندگی کنید:

اگر میهمانیها را خراب می‌کنید
از لحظهای که یک زن باردار می‌شود، خستگی و رخوت شدید بخشی از زندگی روزمره ایشان میشود. ممکن است دوست نداشته باشید فرد تنبل جمع باشید و ساعت 9 شب با بقیه میهمانها خداحافظی کنید با اینحال به خاطر داشته باشید شما دارید به یک انسان زندگی میبخشید و این کاری تماموقت، دشوار و بسیار خستهکننده است. حس بدی نداشته باشید درمقایسه با اینکه جمع را رها می‌کنید تا کمی بیشتر بخوابید. امکان دارد تا سال‌ها بعد از تولد کودک نتوانید خواب درست‌وحسابی داشته باشید از اینرو از اینکه این ایام کمی بیشتر می‌خوابید خجالت نکشید.

اگر هله‌هوله زیاد می‌خورید
گرچه باید سعی کنید در کل، یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید با اینحال ایرادی هم ندارد اگر هر از گاهی کمی هله‌هوله خوردید. آخر دنیا که نیست، خوردن کمی شکلات بعد از ناهار هیچکس را مبدل به یک مادر بیفکر و وحشتناک نمیکند. با وجود این وقت یکدفعه بیخیال همه عذاب‌وجدان‌ها بشوید و با خوراکی‌های خوشمزه و پرکالری به خودتان برسید و از آن لذت ببرید.

اگر زود از کوره در می‌روید
وقتی یک آدمیزاد دیگر دارد به معنای حقیقی کلمه، خون شما را ذره‌ذره میمکد غیرعادی هم نیست اگر گاه‌وبیگاه از کوره دربروید. سعی کنید درمقایسه با این موضوع حس بدی نداشته باشید و به خودتان بگویید اگر هم هر از گاهی موقع رانندگی سر راننده‌های دیگر فریاد بزنید عیبی ندارد.

اگر ورزش نمی‌کنید
سلامت شما هم برای خودتان هم برای کودک اهمیت بینهایت زیادی دارد. اگر پزشکتان ورزش کردن را برای شما مجاز دانسته با این وجود حوصله آن را ندارید نگران نباشید چون بسیاری از خانم‌های باردار همین موقعیت را دارند علي الخصوص اگر کار هم می‌کنید و بچههای دیگری هم دارید. فکر نکنید دارید تنبلی میکنید. همین که در طول این 9 ماه عقل خود را از دست نمی‌دهید کلی تلاش نموده‌اید!

اگر شکمتان به اندازه کافی بالا نیامده
شبکههای اجتماعی کارهای مثبت فراوانی برای مادران باردار کردهاند، با اینحال نیمه تاریکی هم دارند. یقینا بعد از دیدن یک میلیون تصویر از بی‌نقص‌ترین برآمدگی شکم زنان باردار، یواش‌یواش به این فکر میافتید که برآمدگی شکم شما با بقیه فرق دارد. اگر زودتر از موعد وزن اضافه کردهاید یا برآمدگی شکم شما کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از دیگر خانمهای باردار است، اصلا مهم نیست. این مسئله در هر بارداری و در هر مادری بطور کلی دارای اختلاف است.

اگر می‌خواهید بدانید پسر است یا دختر
همه ما ادعا می‌کنیم جنسیت کودک برایمان اهمیتی ندارد و مهم تنها سلامت کودک است و بالاخره هم بله، تنها چیز مهم هم همین است. با این وجود کنجکاو بودن در باب جنسیت بچه و هیجان برای درست کردن بهترین اتاق کودک و تصویر گرفتن از آن و گذاشتن آن روی شبکههای اجتماعی اصلا خجالتآور نیست و هیچ‌کس به اینکه شما با تمام وجود کودکتان را دوست دارید شک نخواهد کرد.

اگر از بارداری بیزارید
عاشق بی‌قیدوشرط کودکتان بودن به این معنی نیست که می بایست از تکتک لحظههای بارداری آن کودک لذت ببرید. حقیقت این است که تعداد بسیار فراوانی از خانمها کلا از بارداری متنفرند. اگر تهوع صبحگاهی غیرقابل تحملی دارید یا از تفاوت پیش آمده در بدنتان خوشحال نیستید و یا کلا از این طرف و آن طرف بردن یکدفعه زیادی خسته شدهاید، هر یک از این‌ها که باشد شما حق دارید از بارداری بیزار باشید. یک جایی همه ما آرزو میکنیم می‌توانستیم دکمهای را بزنیم و لحظه را به جلو ببریم و به بهترین قسمت برسیم، آنجایی که کوچولویمان را برای نخستین بار در آغوش میگیریم.

اگر  برنامه ویژه ای برای دوران بارداری‌تان ندارید
گرچه بسیاری از خانمها برنامههای دوران بارداری را مفید می‌دانند و بر آن خیلی هم تکیه میکنند با اینحال فکر نکنید چون برنامهای برای فعالیتهای دوران بارداری ندارید پس یک مادر بیفکر و تنبل هستید.  لازم است بگوییم که این بارداری شماست و آن کودک هم کودک شماست. هیچ‌کس حق ندارد به شما بگوید چهکار کنید و چگونه آن کار را انجام دهید. اگر در کلاس مرکز بارداری کمپانی نکردهاید مطمئن باشید که تنها نیستید.

اگر  نصیحت‌های ناخواسته دیگران اعصابتان را خرد می‌کند
افراد زیادی، از خویشاوندان تا غریبهها با دیدن یک خانم باردار فورا احساس وظیفه میکنند که بهترین پیش نهادهایشان را نثارش کنند. عده ای از این پیش نهادها امکان دارد مفید و برخی نباشد با این وجود یکچیز قطعی است: هر چقدر هم که صبور باشیم دهمین باری که یک نفر شروع می‌کند به ما آموزش بدهد چگونه بادگلوی کودکمان را بگیریم کلافه می‌شویم.

اگر دست از نوشیدن چای و قهوه برنداشتهاید
بسیاری از خانمها گمان می نمایند در طول دوران بارداری باید به کل نوشیدن چای و قهوه را کنار گذاشت و تعداد بیشتری از خانمها در انجام این کار به سخت برمیخورند. شما مجبور به این کار نیستید. روزی یک فنجان چای یا قهوه برای بیشتر مادران باردار بیضرر است. برای اطمینان درباره این مثال با پزشکتان مشورت کنید با این وجود فکر نکنید چون نمیتوانید این عادت را کلا کنار بگذارید پس در امتحان مادر خوب بودن مردود شدهاید.

اگر دلتان برای بدن خودتان تنگ شده
منظور، برگشتن فرم بدنمان به حالت سابق نیست حتی مجددا صاحب بدنمان شدن است. اینکه آزادانه قادر باشید مجددا روی شکمتان بخوابید، خم شوید و کفشتان را بپوشید و بدون اینکه مشابه خیمه بشوید کاپشنتان را تنتان کنید. بدن شما سال‌ها مال خودتان بوده است از اینرو طبیعی است اگر آن را مجددا پس بخواهید. به هیچ‌وجه خجالت‌آور نیست اگر روزشماری میکنید برای روزی که مجددا قادر باشید جورابتان را خودتان پایتان کنید بدون اینکه مجبور باشید تنها حدس بزنید که آیا تابه‌تا هستند یا نه.

دسته‌بندی‌ها: بارداری