درمان سردردهای دوران بارداری بدون قرص مسکن

«اکنون که در دوران بارداری دچار سردرد شده‌ام چه کنم؟» این سوالی است که ذهن خانم‌های فراوانی را در این دوران سرگرم کرده است. اغلب خانم‌ها نگران هستند که بهره برداری از مسکن‌ها امکان دارد خطراتی برای جنین ایجاد کند و از این جهت در جستجوی راه‌حلی غیر از مسکن‌ها هستند.
خوب است بدانید سردرد یکی از شکایات شایع دوران بارداری مخصوصا در three ماهه اول است که معمولا به دلیل تفاوت هورمونی و گسترش حجم خون ایجاد می‌شود و نگران کننده ندارد. در هر حال بهترین راه در بیشتر مواقع ممانعت و به کار بردن شیوه‌هایی است که از بروز سردرد جلوگیری می‌کند. بروز سردرد با عواملی از نمونه استرس، قرار گرفتن نامناسب سر و گردن حین خواب، مطالعه و هرگونه فعالیت دیگر، خستگی و استراحت ناکافی وگاهی حتی خواب زیاد، عده ای مشکلات گوارشی از نمونه یبوست یا مصرف عده ای مواد غذایی، ضعف و بروز کم خونی تماس دارد.

کی به پزشک مراجعه کنیم؟وجود سردرد به همراه علائم پایین، نیاز به پیگیری بیشتر و مراجعه به پزشک دارد:

 • سردرد بی سابقه، شدید و ناگهانی
 • بروز سردرد به همراه تب و کاهش هوشیاری
 • سردردی که شما را از خواب بیدار می‌کند
 • سردرد شدید و مداوم
 • همراهی سردرد شدید با برخی علائم مانند گسترش وزن غیرطبیعی، سرگیجه یا تاری دید، وزوزگوش، ورم شدید و غیر عادی دست و پا، گسترش فشار خون بالاتر از 9/14، درد در قسمت راست و بالای شکم، تهوع و استفراغ شدید مخصوصا در three ماهه دوم و سوم بارداری، می‌تواند نشانه مسمومیت بارداری باشد و باید سریع به پزشکتان مراجعه کنید.

شیوه‌های کمکی برای کاهش حملات سردرد

1. با به کاربردن تکنیک‌های ریلکسیشن و دوردستی از عوامل استرس‌زا، آرامش خود را بالا ببرید.
2. به کار بردن تدابیر تقویت مغز و سیستم عصبی، نقش موثری در کاهش حملات دارد. از نمونه این تدابیر می‌توان به موارد پایین اشاره نمود:
– استفاده بیشتر از ترکیبات مقوی مغز و ابزار گوارش از نمونه آب سیب و به، تاس کباب به و سیب، خورشت به آلو، کباب چنجه، فرنی بادام، شیربرنج، فالوده سیب و شیره انگور در وعده‌های غذایی
– قرار دادن موم زنبور عسل به اندازه یک گردو پایین زبان و رفتن به حالت سجده به مدت 10 دقیقه (در این مدت آب دهان ، قورت داده نشود) غیر از تقویت مغز و کاهش حملات سردرد، می‌تواند یک تکنیک آرامش بخش در حملات سردرد نیز باشد.
– روزی three بار تنفس طبی (دم عمیق و مکث 5 شماره و بازدم عمیق و طولانیتر) انجام دهید. حداقل 3دفعه در طول روز و در هر دفعه 10 بار. این کار با گسترش سطح اکسیژن مغز اثر خوبی در تقویت مغز، ممانعت و تسکین سردرد دارد.
– رایحه درمانی با عطرهای خوشایند از نمونه قرار دادن سیب و به، به روش رنده شده بالای سر و بو کردن آنها یا قرار دادن گلاب یا گل مریم در محل خواب، نقش موثری در افزایش کیفیت خواب و تقویت مغز دارد.


three. رعایت تدابیر صحیح غذا خوردن و تقویت هضم، نقش مهمی در ممانعت از انواع سردرد دارد. در مواردی که فرد تماس مستقیمی بین بروز سردرد با موقعیت تغذیه، گرسنگی و دیگر علائم گوارشی احساس می‌کند یا سردرد صبحگاهی دارد این تماس واضح‌تر است. این تدابیر ممانعت کننده عبارتند از: خوب جویدن غذا، پرهیز از در هم خوری، خوردن غذا در وعده‌های منظم، پرهیز از به تاخیر انداختن غذا در لحظه گرسنگی، پرهیز از پرخوری، خودداری از خوردن آب و مایعات، میوه و دیگر تنقلات، یک ساعت قبل تا 2 ساعت بعد غذا.
– خوردن ترکیباتی از نمونه رب به و سیب یا عسل بعد از غذا نقش موثری در تقویت هضم دارند.
– با اصلاح موقعیت اجابت مزاج و رفع یبوست هم میتوانید به ممانعت از سردرد کمک کنید. پیاده‌روی منظم هر روزه و بهره برداری از ترکیباتی از نمونه گلقند، میوه تمبر هندی، آلو، انجیر و مصرف روغن زیتون نقش موثری در جلوگیری از ایجاد یبوست و سردرد دارد.
four. از مصرف ترشیجات یا مواد نفاخ مانند حبوبات، تره، سیر و پیاز خام، تربچه، پیازچه، کلم، کرفس و مصرف گردوی زیاد خودداری کنید.
5. از مصرف خوراکی‌هایی مانند شکلات، ماست، پنیرهای مانده، بادام زمینی، نان‌هایی با خمیر ترش، گوشت‌های کنسروشده و خامه ترش که محرک سردرد میگرنی هستند؛ پرهیز کنید.
6. از خوابیدن زیاد و به علاوه از طرف دیگر بیداری تا نیمه شب و خواب در طول روز به ویژه عصرها و خواب فورا بعد از غذا خودداری کنید.
7. ضروری است موقعیت بدن‌تان در لحظه نشستن، مطالعه و حین انجام کارهای خانه با بهره برداری از صندلی خوب و در صورت لزوم بالش طبی در موارد گردن درد، اصلاح کنید.

تکنیک‌های تسکین درد در لحظه سردرد

 • مصرف یک لیوان دمنوش چای به همراه کمی دارچین
 • نوشیدن شربت گلاب به همراه عرق بیدمشک
 • دمنوش مرزه به میزان 1 قاشق مرباخوری با 5/1 قاشق چایخوری شکر
 • ماساژ ریلکسیشن عضلات گردن و آزاد کردن نقاط درد
 • بستن دست و پا به وسیله یک باند محکم به نحوی که منجر به ایجاد درد در اندام‌ها شود
 • انجام تنفس طبی یا قرار دادن عسل موم‌دار پایین زبان
 • فشار دادن عده ای نقاط که در طب سوزنی استفاده می‌شوند از نمونه فرورفتگی پشت پس سر در 2 طرف، گوشه خارجی ابرو، در محل شقیقه که می‌توان همزمان از عصاره نعناع هم در ماساژ استفاده کرد، 2 انگشت بالای هر دو ابرو به روش همزمان، وسط بین 2 ابرو، محل رویش مو در جلو و وسط سر و four انگشت بالاتر در خط وسط

دسته‌بندی‌ها: بارداری