دمنوش‌های مضر دوران بارداری

مواد مصرف شده در دوران بارداری مخصوصا سه ماهه اول از ارزش بسزایی دارا است. در ماه‌های آخر نیز به‌ دلیل عبور مواد و داروها از راه جفت و اثرات سمی آن همه داروها باید با احتیاط مصرف شوند. اینکه مادر چه موادی مصرف می‌کند نه فقط دلیل بوجود آمدن فرزند سالمتری می‌شود، حتی در سلامت آتی مادر و کودک در سنین بالاتر موثر است. مصرف دمنوش‌ها و برخی گیاهان دارویی در دوران بارداری و حتی شیردهی خطرناک است. بهره برداری از این گیاهان بدون توجه به عوارض آن می‌تواند سلامت مادر و کودک را به هشدار انداخته و گاهی باعث از بین رفتن جنین و سقط آن شود. ضروری است بدانید نوشیدن هر نوع دمنوش گیاهی در مقادیر زیاد برای مادر و جنین مضر است و امکان دارد مشکلاتی ایجاد کند.

خود درمانی نکنید

بارداری وضعیتی است که با تفاوت فیزیولوژیک بدن همراه است. تهوع ، استفراغ، یبوست و ریفلاکس از عوارض شایع این دوران هستند. به‌دنبال بروز عوارض مرتبط با بارداری و حتی مشکلات غیر مرتبط با این دوران مانند سرماخوردگی یا عفونت‌های تنفسی معمولا زنان باردار دنبال خوددرمانی هستند و چون اغلب آنها اعتقاد دارند که داروهای گیاهی درمقایسه با شیمیایی ضرر کمتری دارند یا بی‌ضررند؛ این داروها را ترجیح می‌دهند.
 

خانم‌ها دقت کنید

در لحظه‌های مختلف میزان مصرف گیاهان دارویی با استناد به مقتضیات زمانی تغییراتی کرده‌ است. در سال‌های واپسین فراوانی بهره برداری از شیوه‌های طب مکمل و مخصوصا طب گیاهی بیشتر شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که در شهر تهران حدود 42 تا 66 درصد مردم حداقل از یک شیوه طب مکمل و از این میان حدود 38 تا 54 درصد از درمان‌های گیاهی استفاده می‌کنند. در ضمن بررسی‌ها نمایش داده که خانم‌ها بیشتر از مردها از این روشها استفاده می‌کنند.
دمنوش در حقیقت نوعی نوشیدنی است که در آن جزیی از گل، برگ، ساقه، دانه، پوست میوه یا اجزای دیگر گیاهان دارویی که در آب قابل حل است به روش خشک یا جدید مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. از این حیث که اول روی گیاه خرد شده آب جوش می‌ریزند و به مدت 5-Three دقیقه در یک ظرف چینی یا شیشه‌ای می‌گذارند و سپس مایع صاف شده را مصرف می‌کنند.

شیرین بیان و رازیانه نخورید

مصرف عده ای از گیاهان دارویی چه به روش دمنوش و چه به روش دیگر اشکال دارویی روی سلول‌های جنین اثر مخرب دارند. برخی گیاهان مانند شیرین بیان و رازیانه باعث انقباض رحم و سقط می‌شوند. مصرف آویشن در بررسی ها حیوانی باعث تفاوت روی اندازه جفت شده است.
 

دور شنبلیله را خط بکشید

زعفران و چای کوهی نیز باعث تحریک رحم و سقط شده‌اند مصرف شنبلیله غیر از ایجاد سقط باعث ایجاد ناهنجاری‌های سیستم اعصاب مرکزی در جنین می‌شود. مرزنجوش نیز مسبب ایجاد ناهنجاری در نوزاد متولد شده در بررسی ها حیوانی بوده است.

خطرناک‌ها را بشناسید

چندین عدد از دمنوش‌های مضر در بارداری عبارتند از: دمنوش زیره، دمنوش زعفران، دمنوش دارچین، دمنوش میخک، دمنوش انیسون، دمنوش سیاهدانه، دمنوش مارچوبه، دمنوش کرفس، دمنوش جعفری، دمنوش شیرین بیان، دمنوش بابونه، دمنوش پونه، دمنوش رازیانه، دمنوش شنبلیله، دمنوش آویشن، دمنوش چای کوهی، دمنوش شوید، دمنوش گل ساعتی، دمنوش مرزنجوش. دمنوش نعنا فلفلی نیز خوب است با احتیاط و ترجیحا اصلا استفاده نشود. کلا مواد و دمنوش‌های تلخ و تند برای خانم باردار مضر است و باعث مرگ جنین می‌شود.

برای زنجبیل احتیاط کنید

ترکیبات زنجبیل چه به روش دمنوش و چه به روش دیگر ترکیبات از سال‌ها قبل برای درمان تهوع و استفراغ بارداری پیش نهاد شده با این وجود در سال‌های واپسین احتمال ایجاد عارضه با مصرف زنجبیل مطرح شده‌است. بدین جهت مصرف آن در بارداری باید با احتیاط بیشتری انجام شود.
از عوارض عمومی گزارش شده از مصرف دمنوش‌های گیاهان دارویی می‌توان به تهوع، استفراغ، سوزش سر دل، زردی نوزاد و مشکلات تنفس نوزاد اشاره نمود.


دم‌نوش به و سیب، دشمن تهوع

از میان دمنوش‌های گیاهان دارویی، دمنوش به و سیب را همراه هم یا به طرز مجزا می‌توان به منظور افزایش برخی از عوارض بارداری از نمونه تهوع بارداری توصیه کرد. مصرف متعادل این دمنوش در بارداری بی‌هشدار بوده و حتی تا حدودی از بروز سقط جنین نیز جلوگیری می‌کند.

زیاده‌روی نکنید

در هر حال هیچ دمنوشی به شکل بی‌رویه در بارداری پیش نهاد نمی‌شود. بیشتر مادران به دلیل پیش نهاد دوستان و خانواده بدون داشتن معلومات کافی در باب دمنوش‌ها آنها را مصرف می‌کنند. از اینرو ضروری است مادران از عوارض و فایده ها گیاهان مصرفی آگاهی داشته باشند و بعد از اطمینان از ایمن بودن این گیاهان بر سلامت مادر و جنین و در صورت پیش نهاد پزشک معالج یا پزشک کارشناس طب سنتی ایرانی ازدمنوش گیاهان دارویی بهره ببرند.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه