دکوراسیون ضد افسردگی

«خونه‌،‌ قد یه غربیل». بچه که بودیم چنین جمله ای را که در کتاب «مهمان‌های ناخوانده»‌ می‌خواندیم، به نظرمان خانه‌های کوچک تنها مال جریان‌ها بود. با اینحال اکنون همه‌چیز رنگ حقیقت گرفته و بیشتر ما در خانه‌های زندگی می‌کنیم که کوچک و به قول قدیمی‌ها نقلی هستند،‌درست «قد یه غربیل».
این خانه‌ها خوب و جمع‌وجورند، تمیز کردن و رسیدگی‌شان ساده تر است با اینحال نور ندارند و دلباز نیستند. این مسئله مخصوصا برای بانوانی که مدت بیشتری را در خانه می‌گذرانند یا خانم‌هایی که در دوران بعد از زایمان هستند و عملا مهلت یا توانی برای خارج شدن از خانه ندارند، مهم‌تر است. در بسیاری اوقات خانه را که نمی‌شود عوض کرد با اینحال با یک مجموعه راه‌حل ساده می‌توان کاری کرد که این غربیل کوچک‌ بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد.
در این نوشته چند فوت و فن ساده و کم‌خرج برای تغییر نورپردازی خانه را آموزش داده‌ایم که می‌تواند حال و هوای محل زندگی‌تان را دلپذیر کند و خانم‌های خانه را از شر تاریکی بیرون بکشد.


حباب‌ها را مدیریت کنید

لوسترهای حباب‌دار یکی از مهمترین کارهایی که می‌کنند، مدیریت نور و روشنایی خانه است. حباب‌ها به نوری که در لامپ تولید می‌شود، رنگ و سایه‌ می‌دهند، بخشی از خانه را روشن می‌کنند و جایی دیگر را تاریک‌تر. موقع خرید لوستر باید حواس‌تان به این حباب‌ها باشد. ممکن است برداشتن حباب یا تعویض آن بتواند بخش‌هایی از خانه را روشن کند و جلوه‌ی بیشتری به فضا بدهد. به طرز واضح، رنگ حباب‌ها تاثیر فراوانی در دلباز شدن خانه دارند، مخصوصا اگر روی بخش‌های روشن‌تر خانه تمرکز کنند.
 

هر لوستری خوب نیست

وسایل دکوراسیونی بزرگ با خانه‌های نقلی جور نیستند. این وسایل شامل مبل،‌میز، صندلی و حتی لوستر و آباژور هم هست. اگر خانه‌تان کوچک است، نیازی نیست برای پرنور نشان دادنش از چلچراغ یا چند آباژور بزرگ استفاده کنید. این‌طوری نه فقط به مقصودتان نمی‌رسید که خانه‌تان دلگیرتر هم به ذهن خطور میکند چون بزرگ بودن این اجسام فضا را بیش از اندازه اشغال می‌کند. خلاصه این‌که، کاری می‌کند که آدم دلش بگیرد.

پرده‌ی کلفت موقوف

نور طبیعی را در دکوراسیون تان جدی بگیرید. دوره‌ی پرده‌های مخمل، پرچین و شکن و بلند قبلی. هرچیزی که محیط فراوانی اشغال کند و جلوی ورود نور طبیعی به خانه‌تان را بگیرد، باید کنار بگذارید. پرده‌ها تنها باید در حد معقولی محیط داخل خانه را استتار کنند با اینحال نباید محیط خانه را دلگیر نشان بدهند. پس به جز کنار گذاشتن رنگ‌های تیره،‌حواستان به جنس پرده هم باشد. اگر پرده‌ای جلوی نور را می‌گیرد،‌ آن را نخرید.
 

آینه‌ها را جدی بگیرید

آینه‌ها نور را منعکس می‌کنند و دلیل می‌شوند خانه‌تان دلباز و روشن به نظر برسد. بهترین کار این است که آینه‌ را در مقابل پنجره بگذارید تا مستقیما نور بیرون به درون خانه منعکس شود. با اینحال اگر نمی‌توانید هم مهم نیست. هر جایی که میتوانید آینه کار بگذارید، روی قفسه‌های کتابخانه یا دیوار و…محل‌های خوبی برای قرار دادن آینه‌ها هستند . آینه‌ها را به چشم پنجره‌های تازه مشاهده نمائید چون قادر اند نور را بازتاب داده، دورنمای تازه ای را ایجاد کنند. اگر آنها را در جای درست و در مقابل پنجره نصب کرده باشید، چشم انداز‌ی خوب بیرون را نیز به شما نشان می‌دهد. آینه‌ی انتخابی شما می‌تواند هر اندازه‌ای داشته باشد، بزرگ یا کوچک با اینحال آینه‌های بزرگ و قدی لزوما در بیشتر مواقع مفید نیستند.
 

رنگ روشن را درست انتخاب کنید

همه‌ ما خوب می‌دانیم که رنگ روشن دلیل می‌شود محیط خانه بزرگ و دلباز به نظر بیاید. از همه بیشتر هم سراغ رنگ سفید می‌رویم. غافل از این‌که هر رنگ سفیدی لزوما دلیل نمی‌شود فضا بزرگ و دلباز به نظر برسد. رنگی که انتخاب می‌کنید باید صاف‌ترین، روشن‌ترین و در یک کلام، سفیدترین رنگی باشد که در مارکت می باشد. با این حساب، رنگ‌های استخوانی و کرم کنار می‌روند.
 

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران