دیابت بارداری، تلخ‌ترین قند دنیا

دیابت از شایع‌ترین بیماری‌های مزمنی که بشر امروز با آن درگیر است. امروزه حدود 418 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند که این محاسبه تا سال 2040 به بیش از 640 میلیون نفر افرایش می یابد. در ایران 12 درصد مردم بالای 18 سال درگیر دیابت هستند و از هر 10 زن در دنیا 1 نفر به این بیماری دچار بوده و به علاوه از طرف دیگر از هر 5 زن در دنیا 2 نفر به دیابت دوران بارداری گرفتار می‌شوند. بدین جهت 14 نوامبر هر سال به اسم روز جهانی دیابت نامیده می‌شود تا در این روز توجه جهان به این بیماری مزمن، محاسبه مبتلایان و به علاوه از طرف دیگر ممانعت و درمان این پدیده روزافزون جلب شود. با اینحال با این اوصاف بسیاری از خانم‌ها نگران دیابت از نوع دیابت بارداری هستند. اگر حتی خودتان بارداری را تجربه نکرده باشید، حداقل یک خانم باردار دور و برتان سراغ داریدکه در دوران باردرای مکررا نگران دیابت حاملگی و عواقبش بوده؛ تعجب هم ندارد! بیماری پیچیده و بی‌صدایی است که می‌تواند کیفیت زندگی مادر و کودک را برای در بیشتر مواقع تغییر دهد.
در حقیقت دیابت حاملگی نوعی از دیابت است که حدود ۲ تا ۱۰ درصد زنان باردار در طول دوره ۹ ماهه بارداری با آن دست به گریبان می‌شوند و به همین خاطر یکی از مشکلات شایع دوران بارداری محسوب میشود.
 

دیابت بارداری از کجا می‌آید؟

وقتی غذا می‌خوریم، ابزار گوارش شروع به خرد کردن غذا می‌کند و آن را به ذراتی موسوم به «گلوکز» تقسیم می‌کند. با ورود گلوکز- که نوعی قند است- به خون، پانکراس شروع به تولید هورمونی به اسم انسولین می‌کند تا گلوکز را به سوختی برای سلول‌های بدن مبدل کند. اکنون اگر بدن قادر به تولید انسولین نباشد یا سلول‌ها در واکنش به انسولین سخت داشته باشند، گلوکز در خون تلنبار می‌شود و سلول‌های بدن هم بدون سوخت می‌مانند و انرژی فرد بررسی می‌رود.
با استناد به تفاوت هورمونی که در بدن خانم‌های باردار رخ می‌دهد، سلول‌ها انفعال بیشتری درمقایسه با انسولین نشان می‌دهند و همین می‌شود یک سخت بزرگ برای برخی خانم‌های باردار!
وقتی بدن به انسولین زیادی نیاز دارد، پانکراس بخش فراوانی از آن را تولید می‌کند با اینحال اگر این اندام نتواند در دوران بارداری انسولین لازم بدن را تولید کند، سطح گلوکز خون گسترش زیادی می یابد که نتیجه آن ابتلای زن باردار به دیابت دوران بارداری است.
با این وجود دیابت بارداری در بیشتر موارد با زایمان از بین می‌رود با اینحال برخی خانم‌ها که در بارداری دچار این نوع از دیابت می‌شوند، امکان دارد در بارداری‌های بعدی هم این سخت را تجربه کرده و حتی بقیه عمرشان را با این بیماری درگیر باشند.
به چه نحو می‌توان ابتلای به دیابت دوران بارداری را تشخیص داد؟ تاثیرش بر روند حاملگی چیست؟ چه مشکلاتی برای جنین در پی دارد؟ جواب این پرسش‌ها و خیلی سوالات دیگر را اینجا بخوانید.

چی بخوریم دیابت نگیریم؟

می‌گویند تمرهندی کلی خاصیت دارد که یکی از آنها جلوگیری از دیابت است؛ در حقیقت میوه تمر هندی با کاهش فشار بر لوزالمعده باعث کاهش سطح گلوکز خون می‌شود. همچنین از طرف دیگر به کاهش وزن کمک کرده و همراه با افزایش مقاومت انسولین در مردم مبتلا به دیابت، چربی‌ها را کاهش می‌دهد.


حتی خوراکی‌هایی مانند سویا، سیر و پیاز هم قادر اند مانع از بروز دیابت در زنان شوند؛ چراکه همگی دلیل گسترش ترشح انسولین در خون می‌شوند و گلوگزها را به سوخت مناسبی برای سلول‌های بدن مبدل می‌کنند.
از آن طرف خوردن برخی از غذاها می‌تواند دلیل گسترش احتمال دیابت بارداری شوند؛ مثلا سیب‌زمینی که نشاسته فراوانی دارد که سریع و راحت جذب بدن می‌شود و به همین خاطر غلظت گلوکز پلاسما، مقاومت به انسولین و هشدار ابتلا به «دیابت نوع 2» گسترش می‌یابد.
اگر نگران بخور نخورهای دوران بارداری هستید، میتوانید با مطالعه مطالب مفیدی که اینجا می باشد، معلومات خود را گسترش دهید و نه فقط بارداری‌تان را به سلامت سپری کنید که احتمال بروز بیماری‌های مختلف از نمونه دیابت را در فرزندتان کاهش دهید.

خواب خوب هم ممکن است موثر باشد

چندی قبل چند تحقیق انجام شده که نشان می‌دهند یقینا لحظه خواب‌تان می‌تواند دیابت بارداری را از شما دور کند. این پژوهش‌ها نمایش داده‌اند مادران بارداری که هر شب کمتر از ۶ ساعت می‌خوابند، در مقایسه با زنانی که خواب شبانه طولانی‌تری دارند، ۲ تا ۳ برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند.
این بررسی ها ثابت نکرده که کم‌خوابی دلیل دیابت بارداری می‌شود با اینحال به نظر میرسد کم‌خوابی می‌تواند بر بروز دیابت حاملگی موثر باشد. هنوز دلیل این مسئله واضح نیست با اینحال پژوهشگران احتمال می‌دهند که تفاوت هورمونی در دوره بارداری با التهاب ناشی از کم‌خوابی دست به دست می‌دهد و نتیجه‌اش می‌تواند مقاومت به انسولین و بالا رفتن سطح قند خون باشد.
 

ویتامین D ذخیره کنید

یافته‌های جدید دانش پژوهان نشان می‌دهد کمبود ویتامین D به روش سرم ۲۵ هیدروکسی ویتامین D که در سطح ۷۵ nmol/L یا کمتر باشد، می‌تواند در بروز دیابت بارداری موثر باشد. در این پژوهش ۱۰ ساله، دانش پژوهان اطلاعاتی مانند مصرف منابع غذایی و مکمل‌های ویتامین D را در بیش از ۱۵ هزار زن در سن باروری بررسی کردند و معلومات دیگر مانند میزان بروز بیماری‌ها، سبک زندگی و عادات غذایی را در دوره‌های ۴ ساله در این مردم بررسی کردند.
نتیجه این پژوهش‌ها نمایش دهنده ارتباطی قوی و معنی‌دار بین کمبود ذخیره ویتامین Dپیش از بارداری و بروز دیابت بارداری بود. ضمن اینکه پژوهشگران متوجه وجود رابطه تصویر بین دریافت مکمل‌های ویتامین D قبل از بارداری و ابتلا به دیابت بارداری شدند.
در حقیقت زنانی که قبل از بارداری هر روزه حداقل ۴۰۰ واحد ویتامین D دریافت می‌کردند، حدود ۳۰ درصد کمتر از زنانی که قبل از بارداری از مکمل‌های ویتامین D استفاده نمی‌کردند، در معرض دیابت بارداری قرار داشتند.
 


برای پخت شیرینی هایی برای مردم دیابتی قادر اید به لینک پایین سر بزنید:
شیرینی‌های بدون شیرینی!!!

دسته‌بندی‌ها: تغذیه