راه و شیوه‌های کوتاه کردن ناخن نوزاد

نی نی سایت: ناخن کودک شما نرم‌تر و قابل انعطاف‌تر از ناخن‌های شما است، با اینحال باید حواستان را جمع کنید چون آنها تیز هستند! یک نوزاد کنترل فراوانی بر‌اندام‌های خود ندارد و به سادگی از خراشیدن صورت خودش و شما خسته می‌شود.
ناخن‌های دست معمولا خیلی سریع افزایش می‌کنند و امکان دارد شما مجبور شوید چند‌بار در هفته آنها را کوتاه کنید با اینحال ناخن‌های پا کمتر به کوتاه کردن نیاز دارند.
به چه نحو ناخن‌های نوزادم را بدون بریدن سر‌انگشتانش کوتاه کنم؟
– بهترین لحظه برای انجام این کار وقتی است که نوزاد خوابیده. یک لحظه خوب دیگر هم دقیقا بعد از حمام است که ناخن‌‌های نوزادتان نرم‌تر هستند.
– مطمئن شوید که نور کافی برای دیدن دقیق ناخن‌ها و کوتاه کردن آنها دارید. از یک جفت قیچی نوزاد استفاده کنید یا ناخن‌گیری را بردارید که ویژه انگشتان کوچک باشد.
– نوک انگشت را در ناحیه دور‌تر از ناخن فشار دهید تا از ریش ریش شدن پوست جلوگیری شود و به علاوه از طرف دیگر یک چیز محکم مانند گیره یا کلیپس‌تان را در اختیار کودک بگذارید.
– ناخن‌ها را با استناد به انحنای انگشت کوتاه کنید. ناخن‌های پا را مستقیم و از عرض کوتاه کنید. سپس از سوهان ناخن برای صاف کردن لبه‌های تیز استفاده کنید.
– اگر تصمیم گرفتید موقعی که نوزادتان بیدار است به ناخنش شکل بدهید،‌از همسر یا دوست‌تان بخواهید که ایشان را محکم نگه دارد تا ایشان در زمان کارتان تکان نخورد یا کسی با بچه بازی کرده و حواسش را پرت کند. تحت این شرایط شما مهلت پیدا می‌کنید دستانش را برای گرفتن ناختن و سوهان زدن آن نگه دارید.

پزشکان پیش نهاد می‌کنند در هفته‌های اول زندگی نوزاد،‌تنها از یک سوهان استفاده کنید چون ناخن‌ها خیلی نرم هستند و افرادی که اخیرا پدر و مادر شده‌اند هم خیلی تصادفی پوست نوزاد‌شان را می‌گیرند.
برخی از پدر و مادر‌ها با دندان خودشان ناخن‌های بچه‌را مرتب می‌کنند، با اینحال این کار می‌تواند خطرناک باشد چون میکروب‌ها را از دهان شما به هر خراش کوچکی که روی انگشت بچه می باشد انتقال می‌دهد. در این شیوه شما نمی‌توانید آنچه را که انجام می‌دهید مشاهده نمائید و باید متوجه باشید که انگشتان نوزادتان در مقایسه با دندان‌های شما خیلی کوچک و ظریف هستند.

اگر سرانگشت نوزاد بریده شد، چگونه خون آن را بند بیاورم؟
اگر شما سرانگشت نوزادتان را بریدید خیلی خودتان را نگران نکنید چون این موضوع برای خیلی از پدر و مادر‌ها رخ می‌دهد. به سادگی سرانگشت بریده را با آب سرد بشورید، یک پارچه دورش بپیچید و با کمی فشار آن را نگه دارید. خونریزی معمولا ظرف چند دقیقه متوقف می‌شود. برای بانداژ کردن دست بچه وسوسه نشوید چون این احتمال می باشد وقتی که ایشان انگشتش را در دهانش فرو می‌کند آن را دربیاورد و منجر به خفگی ایشان شود.
به علاوه از طرف دیگر پزشکان بهره برداری از نوار بانداژ مایع ویژه نوزادان و کودکان نوپا را توصیه نمی‌کنند چون احتمال این می باشد که نوزاد آن را بمکد. اگر زخم فرزندتان طوری است که خونریزی‌اش بند نمی‌آید، باید ایشان را پیش یک کارشناس نوزادان ببرید.

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران