رژیم میگیرم با این وجود لاغر نمیشوم

این چند باور غلط را کنار بگذارید تا از رژیمهای غذایی نتیجه مطلوب بگیرید

یک روز دیگر، یک جعبه دیگر پر از پیراشکی روی میز کار، یک پیتزای دیگر در نشست آخر شب مدیران، یک ظرف پر از اسنک دیگر درکنار کودکان و … وقتی تصمیم گرفته اید وزنتان را کم کنید اینطور به نظر میرسد که کل دنیا درحال تکمیل کردن یک چیز خوشمزه برای خوردن است- بهمراه یک نصیحت نه چندان پسندیده که میگوید:«تو باشگاه میسوزونیش!!» اجازه ندهید پیشنهادهای بد، نیت خوب شما را خراب کنند. بجای آن این چند نکته را یاد بگیرید تا نتیجه حقیقی رعایت رژیم غذایی سالم را با چشمان خود مشاهده نمائید.

 از فردا رژیمم را شروع میکنم!

چرا این کار پاسخ نمیدهد:
اگر دستانتان را بالا ببرید و اقرار کنید: «رژیمم را رعایت نکردم.» (که این حرکت به اثر کاری که نباید می
شد، شد مشهور است!) باز هم در وعده بعد این کار را تکرار خواهید کرد و همینطور وعده غذایی پس از آن و درنهایت خواهید دید که درجه ترازو آرام آرام به سوی بالا میخزد. تقسیم کردن همه کالری مصرفی هر روزه در وعده نهار و پیش غذا این اجازه را به شما نمیدهد که یک باز هم دور میز بگردید و برای دسر هم یک کیک با شکلات آب شده انتخاب کنید. خانم لورن اشمیت، کارشناس تغذیه در لس آنجلس، میگوید:« زندگی برای ما توپ پرتاب میکند. هیچ برنامه غذایی نیست که بی عیب و نقص باشد و با این وجود نیازی هم نیست که اینطور باشد

استراتژی هوشمندانه:
اگر یک خوراکی ناسالم خوردید، آن را به انگیزه
ای برای تغییر 180 درجهای مبدل کنید. از خودتان بپرسید:«الان چه کاری میتوانم به اجرا درآورم که به مسیر قبلی برگردم؟» ممکن است تصمیم بگیرید مقدار سبزیجات وعده اصلیتان را دو برابر کنید یا دانههای نشاستهای کامل را جانشین سیب زمینی سرخ کردههایی کنید که در خوردنشان زیاده روی کرده بودید. بعد مشاهده نمائید چگونه میتوانید فردای خود را سالم شروع کنید. وقتی کریستینا دپیرو، 38 ساله اهل نیویورک، به جاده خاکی میزند و در یک وعده رژیمش را رعایت نمیکند، برای روز بعد خود دو هدف کوچک سلامتی مینویسد. مانند یک بشقاب میوه برای صبحانه یا 30 دقیقه ورزش. این کار جبران نیست. حتی راه‌اندازی مجددا برنامه سلامت است و وقتی شما هم اهدافتان را نوشتید و به خود قول دادید که فردا حتما انجامشان میدهید، میتوانید با دانستن اینکه اوقات بهتری پیش رو دارید، شب را به سادگی و بدون عذاب وجدان استراحت کنید.

تکه دوم پیتزا را میتوان با ورزش بیشتر آب کرد!

چرا این کار پاسخ نمیدهد:
چون در بیشتر مواقع مصرف کالری از سوزاندن آن راحت
تر است. مثلا یک تکه پیتزای پپرونی حدود 300 کالری و یک مافین بزرگ بلوبری حدود 500 کالری انرژی دارد. با اینکه خوردن اینها تنها 5 دقیقه وقتتان را میگیرد، با این وجود برای از بین بردن کالری آن یک تکه پیتزا باید حدود 35 دقیقه و برای مافین هم حدودا یک ساعت، دوچرخه سواری کنید و خیلی تند پدال بزنید. همچنین، معلومات نشان میدهد که ما تصور میکنیم با یک ساعت دوچرخه سواری تند فایده-ای بیشتر از چیزی که حقیقت دارد به دست میآوریم. در صورتی که اینطور نیست. کالری شمار روی ابزار الپتیکال تنها یک عدد تخمینی است و حقیقت را به شما نشان نمیدهد.

استراتژی هوشمندانه:
جلسات تمرینی خود را قبل از لحظه خوردن بگذارید نه پس از آن. در یک تحقیق معلوم شد کسانی که قبل از خوردن غذا به پیاده روی می
روند یا میدوند، درمقایسه با افرادی که قبل از وعده غذایی خود استراحت می-کردند، 500 کالری کمتر جذب میکنند. این موضوع تا حدودی به این دلیل است که دوی آهسته نیاز آنها به کالری را کاهش میدهد و دلیل دیگر هم این است که اشتها را تا حدودی کم میکند. فایده دیگر اینکه وقتی به این فکر میکنید که تمرین و ورزش لذت بخش است- به جای اینکه آن را کاری طاقت فرسا مانند پاک کردن اجاق گاز بدانید-  علاقه شما برای مصرف غذا بعد از یک فعالیت بدنی نسبتا کمتر میشود. پس حتما فعالیت بدنی را در برنامه هر روزه خود و درست قبل از ساعت وعدههای غذایی قرار دهید. فعالیتی که به شما انرژی دهد و خوشحالتان کند. این تمرین میتواند دوچرخه سواری باشد یا کلاس رقص باله. خانم الکسی اندرسون 43 ساله میگوید:« در بیشتر مواقع از کلمه تمرین نفرت داشتم. به همین خاطر خودم را با کارهایی که به من لذت میداد گول زدم. مثلا در خیابان با فرزندانم مسابقه میگذارم یا آهنگی میگذارم که بچه ها را به شوق بیاورد و همگی نیم ساعت تمام میرقصیم.»

 اگر برنامه ریزی شده است امشب به مهمانی بروی، نهار نخور تا کالری کمتری مصرف کنی!

چرا این کار پاسخ نمیدهد:
ارین پالنسکی نویسنده کتاب شکم چاق برای احمق
ها (از مجموعه کتابهای دامیز) می-گوید:«نهار نمیخورید و گرسنه به مهمانی میروید. به همین خاطر رعایت رژیم سالم در مهمانی برای شما علاقه مندان سخت میشود.» همچنین تحقیقی در دانشگاه کرنل انجام شده که نشان میدهد اگر کسی 18 ساعت چیزی نخورد (حتی صبحانه) وقتی بعد از این مدت طولانی به میز غذا میرسد بیشتر از سبزیجات به سوی غذاهای پر کالری و پروتئینی میروند. وقتی بدنتان تصور کند که قحطی زده شده، شما را تحریک میکند تا غذاهای پرکالری با جذب بالا را انتخاب کنید که این انتخاب مرغ و پنیر خواهد بود، نه هویج!

استراتژی هوشمند:
می
توانید با کم کردن 100 کالری از هر وعده هر روزه خود برای غذای مورد توجهتان در مهمانی، مقداری کالری ذخیره کنید. جانشینهای راحت انتخاب کنید: مثلا به جای شکر و خامه در قهوه، شیر بدون خامه و دارچین اضافه کنید یا پنیر را از ساندویچ حذف کنید. و دو ساعت قبل از اینکه بیرون بروید یک میان وعده پروتئین دار با 150 کالری انرژی بخورید. تانی جانوز 35 ساله، قبل از اینکه مجموعه به میز تنقلات بزند، کمی کره بادام زمینی به برشهای سیب زده و آن را میخورد. این خوراکی یک ترکیب محشر از سه ماده غذایی است که قاتل گرسنگی هستند: فیبر، چربی و پروتئین. تحت نام فرضیه دیگر بونی تابدیکس نویسنده کتاب بخوان بعد بخور این میان وعده را توصیه میکند: یک برش نازک از پنیر و یک کراکر غنی شده یا یک تکه نان گندم کامل بهمراه چند تکه گوشت بوقلمون و سس خردل.

قوی باش و کوکیها، کوچهها و کیکهای شکلاتی را فراموش کن!

چرا این کار پاسخ نمیدهد:
دکتر داریا رز نویسنده کتاب خوش خوراک می
گوید اراده مانند یک ماهیچه است. هر نوع اتفاقی (مانند شروع روز با 5 ساعت خواب شب قبل یا ایستادن در یک صف بسیار طولانی در سوپرمارکت) اراده را فرسوده کرده و همینطور که روز به آخر میرسد، توانایی شما را در حفظ اراده کم و کمتر میکند.

استراتژی هوشمند:
دکتر رز می
گوید غذاهای ویژه را از رژیمتان حذف نکنید. درعوض به خودتان بگویید هنوز خارج از برنامه من است و بعدا میتوانم آن را مصرف کنم. در یک تست دانش آموزانی که میدانستند بعدا هم میتوانند چیپس سیب زمینی داشته باشند، مقدار کمتری از آن را میخوردند تا آنهایی که تنها یکبار اجازه داشتند چیپس بخورند. دکتر رز برای جلوگیری از تضعیف اراده در بین روز، کمی استراحت، چند دقیقه خلوت کردن با خود و لذت بردن از یک میان وعده سالم و خوشمزه مانند میوه را توصیه میکند. قند خون پایین به بدن شما میگوید باید همین الان چیزی بخوری! با اینحال میوه سطح قند خون را ثابت نگه داشته و جلوی هوسهای مضر را میگیرد.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه