شما سیستم شیردهی مناسبی دارید؟

نی نی سایت: همه‌ مادرانی که اخیرا صاحب فرزند شده‌اند دل‌شان می‌خواهد نوزاد‌شان خوب شیر بخورد و بعد از مدتی یک بچه‌ی تپل و مُپُل داشته باشند. با اینحال این روند شیر دادن گاهی مایه‌ نگرانی خیلی از مادران می‌شود و آنها تصور می‌کنند که نوزاد‌ یا کودک نوپا‌ی‌شان خوب شیر نمی‌خورد. با توجه به‌این برای رفع نگرانی بسیاری از مادران عزیز، از دکتر مریم‌السادات منتصری، کارشناس کودکان و نوزادان، پیرامون‌ی سیستم شیردهی خوب و شیردهی نامناسب پرسیدیم.
تغذیه خوب را بیاد داشته باشید
برای این‌که مادران شیردهی خوبی داشته باشند، باید مکررا به فرزندشان شیر بدهند تا سیستم شیردهی آنها تحریک شود و شیردهی آنها ادامه بیابد. تغذیه‌ی خوب مادر در دوران شیردهی اهمیت بینهایت زیادی دارد و ایشان باید مایعات کافی شامل روزی سه لیوان آب گوشت، مواد مغذی مانند ب.ب مام (Bebe Mum) و مواد مغذی دیگر را مصرف کند.
گاهی برخی از مادران شیرخشک را تحت نام کمک در نظر می‌گیرند و یا به بچه آب‌قند می‌دهند با توجه به‌این چون سیستم شیردهی در مغز تقویت نمی‌شود، روند آن هم قطع می‌شود.

روند شیردهی مادران و تولید شیر
بیشتر از 98 درصد مادران امکان شیردهی به نوزادان را دارند و شاید دوست داشته باشید بدانید که این سیستم شیردهی در مردها هم جود دارد و اگر این سیستم در آنها تقویت شود، آنها هم قادر اند شیر بدهند. چون این روند یک روند مغزی است. برای همین هیچ محدودیتی نیست.و بیشتر خانم‌ها قادر اند به فرزند‌شان شیر بدهند. این که برخی از خانم‌ها در حالت طبیعی ادعا می‌کنند نمی‌توانند به فرزندشان شیر بدهند نشان از ضعف آگاهی و مشکلات دیگر در آنها است. در پیشرفت روش شیردهی تنها مکیدن نوزاد ارزش دارد و مادران باید اجازه دهند بچه شیر را بمکد چون رفتار مکیدن مرکز مغزی را تحریک می‌کند و از این حیث تولید شیر بیشتر و بیشتر می‌شود.
نکاتی پیرامون شیر مادر
– اهمیت بینهایت زیادی دارد بچه در زمان به دنیا آمدن دوره‌ی جنین خود را به طرز کامل طی کرده باشد.
– برخی از مواد غذایی هستند که شیر را بد مزه و یا کم می‌کنند که حتما باید به وسیله پزشک به مادر پیش نهاد شوند.
– باید یک تا دو هفته قبل از زایمان، زمان حمام کردن نوک سینه‌‌ها را به سوی بیرون ماساژ دهند و بکشند تا با این کار شیر در سینه پر ‌شود. 

ارزش تغذیه مادران
مادران باید در دوران بارداری به اندازه‌ی کافی مایعات مصرف کنند و به علاوه از طرف دیگر رژیم غذایی‌شان پر از کلسیم و مواد مغذی باشد. اگر اینطور نباشد این مواد مفید در دوران شیردهی به دلیل شیر دادن از بدن مادر خارج شده و دلیل می‌شود ایشان مدت‌ها بعد دچار پوکی استخوان شود.
اگر شیر مادر کم باشد بچه وزن کافی نمی‌گیرد و علامت دیگر آن این است که پوشکش سنگین نمی‌شود. با اینحال در صورتی که شیر کافی به بچه برسد، وزن‌گیری خوبی خواهد داشت و پوشک ایشان سنگین می‌شود.
عواملی مانند استرس،‌ مصرف برخی از دارو‌ها که وارد شیر شده و دلیل تغییر مزه و بوی آن می‌شود و حالت نوک پستان به صورتی که شیر از آن خارج نشود، قادر اند دلایل شیردهی نامناسب باشند.
خانم‌های باردار خوب است بدانند که معمولا یک پرستار یا یک مامای با‌تجربه نحوه‌ی شیردهی را بعد از زایمان و در همان اتاق زایمان به مادر آموزش می‌دهد. 
 

دسته‌بندی‌ها: بارداری