عضوی که هیچکس پیرامون آن با شما حرف نمی‌زند

در هفته جاری، هفته سلامت زنان است. بدین جهت می‌خواهیم بیشتر از سلامت شما، تحت نام یک زن بگوییم. و با خصوصی‌ترین عضو بدن شروع می‌کنیم، عضوی که هیچ‌وقت در موردش حرف نمی‌زنید، به هزار و یک زبان با شما حرف می‌زند. بله! واژنتان به شما بیان می کند که در چه زمانی حال ناخوشی دارد و چه وقتی باید به فکر درمان کردنش باشید. اگر می‌خواهید در باب عضوی که هیچ کس از آن چیزی به شما نگفته بیشتر بدانید، این نوشته را بخوانید.

اول. تنها یک عضو از بدنتان است

دلیلی ندارد که به خاطر خجالت یا هر احساس منفی دیگری، از بیان مشکلات مرتبط به واژن با پزشکتان خودداری کنید و دلیلی ندارد که اسم این عضو را از فرزند دخترتان پنهان کنید. باور کنید واژن، تنها یک عضو از بدنتان است. عضوی که مانند قلب، پوست یا ناخن‌هایتان امکان دارد آسیب ببیند و نیازمند درمان باشد. پس در صورت نیاز حتما مسئله را بدون پرده‌پوشی با پزشکتان به اشتراک بگذارید و از کودکی در پاسخ به کودکی که از شما می‌پرسد اسم این ناحیه چیست، واژه «واژن» را به زبان بیاورید.

دوم. قرار نیست بوی گل بدهد

برای جلوگیری از خانه کردن آلودگی‌ها در این ناحیه، اجازه افزایش به موهای اطرافش را نمی‌دهید، با اینحال دلیلی ندارد که نظافت شخصی را به گونه ای وسواس‌گونه و آسیب‌زننده انجام دهید. شما نه به وارد کردن شیئی برای تمیز کردن داخل این اندام نیاز دارید و نه دلیلی دارد که با عطر یا تولیدات دیگر، آن را خوشبو کنید. بد نیست بدانید که بوی واژن شما، با رژیم‌های غذایی مختلف یا نوسانات هورمونی در دوره‌های دارای اختلاف تغییر می‌کند و تنها راه برای تمیز نگهداشتنش، شستن آن با آب و نهایتا صابون است.

سوم. باکتری‌ها را تحریک نکنید

واژن شما از باکتری‌های خوب پر شده و می‌تواند خود را در بیشتر مواقع تمیز نگه دارد، با اینحال اگر مراقب نباشید، مقاومت این ناحیه برای ورود باکتری‌های بد کاهش می‌یابد. بهره برداری از ماسک‌ها، لایه بردارها، لباس زیرهایی از نوع پلاستیک و قرار گرفتن در محیط آلوده (مانند آب یا زمین آلوده، استخرها) احتمال وارد شدن باکتری‌های مخرب به این ناحیه و دچار شدن به عفونت‌های تناسلی را گسترش می‌دهد.

چهارم. بگذارید نفس بکشد

پوشیدن شلوار جین‌های ضخیم برای ساعت‌های طولانی، به تن داشتن لباس‌پایین‌های چسبنده از نوع پلاستیک یا به تن داشتن شلوارهای تنگ، نمی‌گذارد که جریان هوا به اندازه کافی به واژن شما راه بیابد و این موضوع، عرصه را برای خانه کردن باکتری‌ها و عفونت‌ها در واژن ممکن می‌کند. پوشیدن لباس‌های نازک در خانه و به تن نداشتن لباس پایین در لحظه خواب، از نمونه راه‌های به جریان انداختن هوا در واژن است. مطمئن باشید این راه‌ها به حفظ سلامت ناحیه تناسلی شما یاری مینماید.

پنجم. خارش در بیشتر مواقع نشانه عفونت نیست

عفونت‌های قارچی، در بیشتر مواقع در کمین واژن شما هستند با اینحال خارش این ناحیه، در بیشتر مواقع به معنای دچار شدن به عفونت و قارچ نیست. لباس پایین نامناسب و آزار دهنده، حساسیت نشان دادن به تولیدات بهداشتی مانند صابون‌ها، عرق‌سوز شدن یا زخم‌های کوچکی که به دلیل تیغ زدن ایجاد می‌کنند، امکان دارد خارشی آزار دهنده را در این ناحیه ایجاد کنند.

ششم. ماست عفونت را درمان نمی‌کند

بسیاری از خانم‌ها، در لحظه دچار شدن به عفونت‌های تناسلی، به خوردن ماست یا قرار دادن آن روی دهانه واژن روی می‌آورند. با اینحال حقیقت این است که هنوز تاثیر قطعی این عمل در کاهش عفونت ثابت نشده و یقینا تنها به دلیل خنک شدن واژن با ماست، فرد احساس خارش و سوزش کمتری می‌کند.

هفتم. خشکی واژن درمان شدنی است

کم شدن ترشح هورمون استروژن در بدن، می‌تواند به خشکی واژن بیانجامد و شما با درمانی راحت میتوانید این سخت را برطرف کنید. یادتان نرود که خشکی واژن بیماری نیست با اینحال اگر در جریان رابطه زناشویی، زخمی به دلیل خشکی ایجاد شود، امکان دارد عرصه برای آلوده و بیمار شدنتان ممکن شود.

هشتم. از ترشحات نترسید

ترشحات واژن در بیشتر مواقع دردسرساز نیستند. اگر این ترشحات، رنگ یا بوی ویژه ای ندارند، نگران نشوید. چراکه از سالم بودن این عضو از بدنتان خبر می‌دهند.

نهم. رابطه زناشویی واژن را زنده نگه می‌دارد

برای این که این عضو از بدنتان بیمار نشود، به رابطه سالم و منظم زناشویی نیازمندید. ازدواج کردن، یکی از راه‌های حفظ سلامت این ناحیه است و رابطه زناشویی غیر از حفظ سلامت واژن، می‌تواند به کاهش استرس و کالری سوزی در بدنتان کمک کند.

دهم. زایمان طبیعی دردسرساز نیست

ممکن است باور توانایی خارق‌العاده این عضو در تغییر کردن راحت نباشد. با اینحال حقیقت این است که واژن توانایی کشسانی بالایی دارد و حتی اگر طبیعی زایمان کنید، به خودی خود به حالت قبل برمی‌گردد. پس نگران پیدا کردن سخت در رابطه زناشویی بعد از زایمان طبیعی نباشید.

یازدهم. به خودتان شک نکنید

دچار شدن به عفونت‌های واژینال، در بیشتر مواقع به دلیل آلودگی اتفاق نمی‌افتد. نوسان هورمون‌ها (برای نمونه در دوران بارداری) می‌تواند شما را نیازمند درمان‌هایی برای خلاص شدن از عفونت دردسرساز بکند.

دوازدهم. قبل از رابطه زناشویی توالت نروید

تخلیه مثانه را به بعد از برقراری این رابطه موکول کنید. چراکه از روش ادرار، میتوانید عواملی که احتمال ایجاد عفونت ادراری یا تناسلی را ایجاد می‌کنند از بدنتان بیرون برانید و اگر قبل از برقراری این رابطه مثانه را تخلیه کنید، یقینا بعد از انجام آن خیال توالت رفتن به سرتان نمی‌زند و نمی‌توانید از عوامل بیماری‌زای ممکن خلاص شوید.

و سیزدهم. بعد از حمام حتما واژن را خشک کنید

بعید نیست که تلاش شما برای تمیز شدن در حمام، نتیجه تصویر بدهد و برخی باکتری‌ها را روی بدنتان جاسازی کند. در این اوضاع، اگر واژنتان را بعد از دوش گرفتن بطور کلی خشک نکنید، فضایی مرطوب و خوب را برای افزایش باکتری‌ها در ناحیه تناسلی ممکن می‌کنید.

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران