فلاش دوربین با چشم نوزاد چه می‌کند؟

هر روز تکنولوژی‌های تازه، هر روز تلفن همراه‌ها و دوربین‌های پیشرفته‌تر، هر روز شبکه‌های اجتماعی بیشتر و وسوسه برای ثبت لحظه لحظه زندگی، آن هم وقتی که یک جدید‌وارد آمده باشد، یک نوزاد که جدید به خانواده قدم قرار داده.
دوربین‌های عکاسی و تلفن همراه‌های تازه، با توانایی‌های فراوانی که دارند، فیلم و تصویر و تصویری که چند لحظه را به روش رفت و برگشتی ضبط می‌کند و در اصطلاح «بومرنگ» نامیده می‌شود، هر مادر و پدری را امکان دارد وسوسه کنند که از دلبندشان بروزترین عکس ها را ضبط کرده و به اطلاع عضو های خانواده که ممکن است کیلومترها دورتر زندگی می‌کنند، برسانند. خیلی‌ها هم «اینستاگرامر» هستند و با دنبال‌کننده‌های فراوانی که برای تصویر‌هایشان دارند، می‌خواهند بروزترین اتفاقات زندگی‌شان را به مخاطبانشان اطلاع بدهند، تا اینجا همه چیز خوب است، با اینحال یک سخت بزرگ می باشد: هشدار فلاش این دوربین‌ها برای چشم نوزاد.
دکتر محمدباقر میرصادقی، چشم‌پزشکی است که در گفت‌وگو با «نی‌نی‌سایت» درمقایسه با این مسئله اخطار می‌دهد و بیان می کند: سلامت فرزندتان را فدای هیچ چیز نکنید.

چرا نباید از نوزاد تصویر گرفت؟

شبکیه چشم نوزاد، مانند دیگر عضو های بدن ایشان، هنوز در مرحله‌ای قرار دارد که بسیار حساس است و هرگونه بی‌احتیاطی امکان دارد عواقب جبران‌ناپذیری بهمراه داشته باشد. یکی از این بی‌احتیاطی‌ها، تاباندن مستقیم فلاش دوربین عکاسی به چشم نوزاد است که امکان دارد خدای نکرده درجاتی از کم‌بینی یا حتی نابینایی را برای نوزاد بهمراه بیاورد. این که این فلاش چرا برای بزرگترها خطرناک نیست به این دلیل است که شبکیه چشم آنها اینقدر حساس نیست، انقباض و انبساط ماهیچه‌های چشم با قدرت بیشتری انجام می‌گیرد و امکان واکنش مردمک، شبکیه و قرنیه و عضلات چشم آنها بیشتر است با اینحال نوزادان هنوز به این قدرت نرسیده‌اند. مضاف بر اینکه مردم بزرگسال این توانایی را دارند که فورا نگاهشان را بردارند یا مستقیم به دوربین و فلاش آن نگاه نکنند با این وجود نوزاد چنین قابلیتی را ندارد از اینرو عکاسی با فلاش دوربین قوی، آن هم از روبه‌رو، آن هم در ایام و ماه‌های اول حیات، یکی از خطرناک‌ترین کارهایی است که هر پدر و مادری امکان دارد انجام بدهد.

چه کار کنیم؟

همراه با این مخاطرات، چگونه با شور و شوق ثبت لحظات فرزندمان کنار بیاییم؟ یکی از راه‌ها این است که عکاسی را به روز موکول کنیم که به فلاش دوربین نیازی نباشد، در محیط‌های خیلی تاریک مردمک چشم بچه‌ها باز است و این مسئله می‌تواند احتمال آسیب را بیشتر کند. راه حل دیگر این است که وقتی نوزاد خواب است یا نگاهش به زاویه دیگری است از ایشان عکاسی شود، با این وجود درباره این مثال هم باید شدیدا احتیاط کرد و این گزینه هم زیاد پیش نهاد نمی‌شود چون برخی نوزادان حتی با چشم‌های بسته به فلاش دوربین واکنش نشان می‌دهند. در عین حال زمان عکاسی از نوزادان و حتی کودکان، خوب است فاصله دوربین از صورت نوزاد حفظ شود و در فاصله کمی از صورت و مخصوصا چشم‌های ایشان نباشد. خوب است اگر بخواهیم جمع بندی کنیم برای عکاسی از بچه‌ها از فلاش غیرمستقیم استفاده شود و در عین حال، فلاش‌های پی در پی به صورتشان زده نشود.

تا کی رعایت کنیم؟

این رعایت‌ها با اینکه خوب است در بیشتر مواقع باشد، با اینحال برای نوزادان تا 2 و حتی three سالگی آنها واجب است. پس از آن هم باید دانست که نور فلاش دوربین می‌تواند برخی مردم را که حاوی بیماری‌هایی مانند صرع هستند، کسانی که دچار خشکی چشم هستند یا کمبود برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین A را دارند یا مبتلا به برخی بیماری‌های مرتبط به چشم هستند، اذیت کند. ولی باید گفت، موضوع دیگری که خیلی‌ها امکان دارد آن را رعایت نکنند، این است که تصور کنند طبیعت برای کودکان هیچ آسیبی ندارد، در چنین شرایطی ست که که تابش نور شدید یا طولانی مدت نور خورشید به چشم نوزاد، می‌تواند عواقب خیلی فراوانی داشته باشد و همانقدر که نگران تکنولوژی هستیم، باید نگران نور خورشید برای نوزادان هم باشیم. انواع نورهای لیزری هم که کارکرد خود را دارند و هر کسی می‌داند نه فقط برای نوزادان، حتی برای بزرگسالان می‌تواند خطرناک شمرده شود.
 


هشداردهنده‌های چشمی

به دلیل آنکه چشم یکی از مهمترین و حساس‌ترین بخش‌های بدن شمرده می‌شود، هر علامتی که نگران‌کننده باشد را باید خیلی سریع مورد استقبال قرار داد و با پزشک کارشناس پیرامون آن مشورت کرد. درواقع تنها این که مراقب باشیم که فلاش دوربین عکاسی به چشم نوزاد تابیده نشود کافی نیست حتی مراقبت‌های دیگری می بایست از چشم صورت بگیرد، مراقبت‌هایی مانند این که اگر دیدیم چشم نوزاد اشک‌ریزش یا ترشح زیاد دارد، قرمزی بیش از اندازه دارد، دچار انحراف است، لک سفید در چشم ایشان می باشد، ظاهر غیرطبیعی دارد و موارد شبیه به، همه چیز را بر حسب این نگذاریم که نوزاد است و اندامش در حال افزایش و شکل‌گیری است، هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنیم تا اگر ایشان اختلالی را پیرامون بینایی تشخیص داد بتوان در ماه‌ها و سال‌های اول زندگی چاره‌اندیشی کرد.

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران