فیلترینگ خانگی راهی برای مراقبت از کودکان در محیط مجازی

نظارت و کنترل بر فعالیت‌های کودکان و نوجوانان از اولویت‌های مهم و ضروری هر خانواده است و فرقی ندارد این نظارت در محیط حقیقی باشد یا در محیط مجازی. با این وجود گاهی اوقات والدین کنترل کودکان را تنها در دور ماندن از دوستان ناباب، انجام بازی‌های خوب و تماس با انسان‌های خوب می‌دانند همزمان با اینکه با ورود تکنولوژی‌های نوین از قبیل تبلت، رایانه، موبایل و دیگر ابزارهای هوشمند، مراقبت از آنها در محیط مجازی ضروری‌تر و سخت‌تر به ذهن خطور میکند.


بسیاری از والدین به توجه به نگرانی‌های فراوانی که درمقایسه با استفاده فرزندان خود از شبکه جهانی وب دارنند با اینحال معتقد هستند که نمی‌توان از این حقیقت فرار کرد و جلوی اتصال کودکان به شبکه جهانی وب را گرفت!
خبر خودکشی دو دختر نوجوان اصفهانی که مدتی قبل در شهر اصفهان اتفاق افتاد به حدی تکان دهنده بوده است که باعث واکنش مسوولین تراز اول مملکت از نمونه محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و تکنولوژی معلومات شد. جهرمی در پی این موضوع از آفات جدی که در محیط مجازی می باشد سخن گفت و به برنامه‌های وزارت ارتباطات در دولت دوازهم که ترویج ابزارهای نظارت والدین بر استفاده فرزندان از محیط مجازی، نحوہ صحیح استفادہ کودکان و نوجوان از این فضا و کمک به تولید محتوا و خدمات‌های متناسب با این سنین بوده است اشاره نمود.
در حقیقت محیط مجازی یک محیط پالایش شده و استاندارد برای کودکان نیست و استفاده غیر‌اصولی از آن می‌تواند آنها را در معرض آسیب‌های جبران‌ناپذیر متفاوتی قرار دهد و بهترین نحوه بهره برداری از شبکه جهانی وب برای فرزندان زمانی است که یکی از والدین، آنها را همراهی کند و یا موارد حفاظتی از قبیل فیلترینگ خانگی لحاظ شده باشد. در حقیقت این مسئله تنها متعلق به کشور ما نمی‌باشد حتی کشورهای دیگر نیز جهت حل این سخت از فیلترینگ استفاده می‌کنند. فیلترینگ به اشکال و انواع گوناگونی در دنیا می باشد و گسترده‌ترین آن مرتبط به کشورهای کره‌ شمالی، چین و عربستان است.
ممکن است برای شما علاقه مندان پرسش شود که فیلترینگ خانگی چیست؟ پیشتر به شرح فیلترینگ خانگی و انواع آن می‌پردازیم.
فیلترینگ خانگی در حقیقت نرم افزارهایی هستند که قادر اند به چند شکل مختلف از قبیل محدودسازی دسترسی و گزارش به والدین، نظارت بر فرزندان را ممکن کنند. عده ای از این نرم افزار‌ها ویژه اندروید، تلفن همراه هوشمند یا تبلت و عده ای دیگر نیز ویژه ویندوز یا لپ تاپ و رایانه دیزاین شده‌اند، که در پایین به عرضه عده ای از این نرم افزارها می‌پردازیم:
1- آی نت: به وسیله این نرم افزار می‌توان از تمامی فعالیت‌های فرزندان در زمان بهره برداری از رایانه و شبکه جهانی وب مطلع شد و حتی با محدود نمودن دسترسی، میزان آن را واضح کرد. در حقیقت آی نت کنترل از راه دور کودکان را ممکن می‌کند.
2- چایلد کنترل: این نرم افزار امکان ایجاد محدودیت‌هایی از قبیل دسترسی به فولدر‌ها، فایل‌ها، نرم افزار‌ها، بازی‌ها را ایجاد می‌کند. غیر از آن به کمک چایل کنترل می توان دسترسی به شبکه جهانی وب را محدود یا برخی از سایت‌ها را فیلتر و تنها اجازه دسترسی به چند سایت ویژه داده شود. حتی با این اپ تنها در ساعت‌های ویژه ای اجازه کار با کامپیو‌تر به کودکان داده می‌شود.
Three- کید لاگر: با نصب این نرم افزار امکان مدیریت رایانه، تلفن همراه یا تبلت جهت گرفتن خبرها آنلاین در خصوص لیست برنامه‌های استفاده شده، بیشترین مخاطبین مورد بهره برداری در موبایل، ردیابی زمانی و مکانی، مانیتورینگ آنلاین و مواردی مثل این را برای والدین بوجود می‌آورد.

Four- پاساد: با این کالا براحتی می‌توان درمقایسه با اوقات مجاز و غیرمجاز دسترسی به شبکه جهانی وب فرزندان برنامه‌ریزی کرد، به علاوه از طرف دیگر این کالا امکاناتی جهت عدم دسترسی به سایت‌های غیراخلاقی را در دست والدین قرار می‌دهد.
 

5- لحظه دیده شدن (Display screen Time): این برنامه کمی با برنامه‌های دیگر دارای اختلاف است و بیشتر مرتبط به والدینی است که فرزندان بزرگ‌‌تر و نوجوان دارند. میزان کنترل و دخالت والدین در این برنامه به نسبت کمتر است و قابلیت ها آن محدود به مانیتور کردن و تعیین محدودیت بهره برداری از دیوایس و برنامه‌های ویژه، و به علاوه از طرف دیگر محدود کردن دیوایس در لحظه خواب، مدرسه و دیگر موارد است. این برنامه به وسیله مرورگر‌های شبکه جهانی وب قابل کنترل می‌باشد و به روش پس‌عرصه و مخفی اجرا خواهد شد.
6- محافظ خانواده (NQ Household Guardian): با بهره برداری از این نرم افزار کودکان قادر اند موقعیت خود را در مکان‌های مختلف اعم از مدرسه، کلاس، باشگاه ورزشی به اطلاع والدین برسانند و اگر خطری آنها را تهدید می‌کند به وسیله دکمه‌ Panic پدر و مادر خود را مطلع کنند.
7- راهنمای نظارت الدین: با بهره برداری از این برنامه می‌توان بر پیغام‌ها، رابطه‌های دریافتی، دسترسی به برنامه‌ها کنترل داشت و در مواقع ضروری با ارسال یک پیغام کوتاه، امکان قفل کردن دیوایس فرزندان می باشد. ردیابی، تعیین محدودیت لحظه استفاده، گزارش فعالیت هر روزه دیوایس و به علاوه از طرف دیگر فیلتر کردن وب‌سایت‌ها از دیگر قابلیت ها این برنامه می‌باشد.
Eight- مکان کودکان (Youngsters Place): این نرم افزار وقتی که موبایل یا تبلت در دست کودکان هستند کاربری دارد. این اپ رابطه، ارسال پیغام، یا نصب و پاک کردن برنامه‌های تازه را غیر اکتیو می‌کند، به علاوه از طرف دیگر وقتی که این برنامه در حال اجرا است رابطه‌های دریافتی غیرفعال و سیگنال‌های بی سیم نیز قطع می‌شود. برای ورود و خروج از این برنامه باید رمز Four رقمی که قبل از این تعیین شده است استفاده کنید.
9- قفل کننده اپ (AppLock): این اپ غیر از خدمات رسانی از 24 زبان مختلف و 30 میلیون استفاده کننده یکی از پرطرفدار‌ترین برنامه‌های این گروه می‌باشد که برای قفل کردن پیغام‌های کوتاه، دفتر تلفن، برنامه‌های مختلف و تصویر‌ها و فیلم‌های داخل گالری و پنهان کردن آنها مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. با بهره برداری از این برنامه می‌توان قسمت تنظیمات دیوایس خود را نیز قفل کرد تا دیگر نگرانی از بابت تغییر آن وجود نداشته باشد.

منبع:  وب‌سایت رند

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک