مراقب باشید تلویزیون بچه‌تان را جادو نکند!

هنوز یادمان نرفته که همین در سالهای گذشته بود که، کودکی به تقلید از یک سریال خودش را کشته بود تا به خیال خودش بعد از مردن زنده شود و بتواند از دیوار بگذرد و کارهایی شبیه به شخصیت سریال کند. همین یک اتفاق کفایت می کند تا برای تلویزیون دیدن بچه‌ها قانون های محکمی وضع کنیم و بیشتر مراقبشان باشیم. برای جلوگیری از خطرات تماشای تلویزیون و به بهانه روز جهانی جعبه جادویی، با این مقاله همراه شوید.

سخت فیزیکی تماشای زیاد تلویزیون

اضافه‌وزن یا چاقی مرضی (بیمارگونه) روزبه‌روز بین بچه‌ها بیشتر می‌شود. این سخت دلایل فراوانی دارد با اینحال یکی دلیل‌های اصلی آن، نشستن بیش‌ازحد است. بچه‌های حال حاضر ساعت‌های فراوانی را جلوی انواع مانیتورها می‌گذرانند، از تبلت و گوشی موبایل گرفته تا تلویزیون. همین موضوع هم دلیل می‌شود از جایشان تکان نخورند و به صندلی بچسبند. نداشتن تحرک کافی هم مساوی با چاقی است، به‌خصوص وقتی با خوردن پفک و چیپس هم همراه شود.
 

مشکلات روانی ناشی از تماشای تلویزیون

تماشای زیاد تلویزیون، ازنظر رفتاری و روانی هم روی بچه‌ها تأثیرگذار است. بررسی ها نمایش داده‌اند بچه‌هایی که درمقایسه با سایرین لحظه بیشتری را به تماشای برنامه‌های تلویزیونی اختصاص می‌دهند علاقه بیشتری به خشونت دارند و رفتار پرخاشگرانه بیشتری از خودشان نشان می‌دهند. به علاوه از طرف دیگر احتمال اینکه این بچه‌ها در بزرگ‌سالی رفتارهای پرخطر جنسی انجام دهند، بالاتر است.

کنج عزلت می‌گزینند

امکان دارد فکر کنید تلویزیون منبع خوبی برای آموزش رفتارهای اجتماعی است با این وجود وقتی قرار باشد این منبع جای آدم‌های حقیقی را بگیرد، دیگر اثری از رفتار اجتماعی باقی نخواهد ماند و از فرزند شما کودکی منزوی تولید میکند. بچه‌هایی که زیاد تلویزیون می‌بینند به‌مرور دوستانشان را از دست می‌دهند، ساده تر از بقیه حوصله‌شان سر می‌رود و تخیل خلاق کم‌رنگ‌تری خواهند داشت. تعداد سرگرمی‌های این بچه‌ها هم روزبه‌روز کمتر از بقیه هم‌سن‌وسال‌هایشان می‌شود.

نزول شدید درسی

درصورتی‌که فرزندتان زمانی بیشتر از چهار ساعت در روز را به تماشای جعبه جادو اختصاص دهد ازنظر درسی نزول می‌کند و نتایج خوبی نخواهد گرفت.


10 قانون برای استفاده درست از تلویزیون

1. محدودیت بگذارید: خوب است برای تماشای تلویزیون محدودیت بگذارید. مثلاً به بچه‌ها بگویید در طول روز تنها دو ساعت اجازه دارند تلویزیون ببینند. با این وجود در این اوضاع امکان دارد بچه‌ها به دلیل کم شدن ساعات، تمام دو ساعت را پای کارتون بنشینند و به‌اصطلاح حریص شوند. برای مبارزه با این موقعیت میتوانید دو ساعت را در فکر خودتان قرار دهید و به بچه‌ها نگویید؛ با این وجود اگر کل ساعت‌ها بیشتر از این میزان شد خودتان دست‌به‌کار شوید و تلویزیون را خاموش‌کنید.
2. خودتان هم رفتار کنید: اگر برای بچه‌ها قانون بگذارید با این وجود خودتان پایبند نباشید و در اتاق‌خواب تلویزیون مشاهده نمائید، در حقیقت قاطعیت خودتان را پایین سؤال برده‌اید و بچه‌ها را ترغیب به رفتار نکردن به قانون های می‌کنید. بعد از وضع هر قانونی نخستین کسی باشید که به آن رفتار می‌کنید.
three. آگاهی رسانی کنید: محدودیت‌های تماشای تلویزیون را به گوش پدربزرگ و مادربزرگ، پرستار بچه‌ها و دیگر افرادی که برنامه ریزی شده است با بچه‌ها وقت بگذرانند، برسانید.
four. ضبط کنید: اگر بچه‌ها بهانه دریافت کردند که برنامه موردعلاقه‌شان را به دلیل لحظه‌بندی شما از دست می‌دهند، خیلی راحت برنامه را ضبط کنید و بعداً در لحظه خوب برایشان پخش کنید.


5. در اتاق نگذارید: هیچ‌وقت در اتاق فرزندتان تلویزیون مخصوص قرار ندهید. با این کار نه‌تنها پای کارتون، حتی پای موارد مختلف سریال‌های بزرگ‌سالان را هم به زندگی آن‌ها بازکرده‌اید. موقع خوردن غذا هم تلویزیون را خاموش‌کنید.
6. پیرامون خشونت صحبت کنید: بچه‌ها هر چیزی را که ببینند باور می‌کنند. به نوعی والدین وظیفه شماست که برایشان شرح دهید این خشونت‌ها یا اتفاقات باورنکردنی، حقیقی نیستند. خودتان را جای بچه‌ها بگذارید و کارهایی را که امکان دارد تقلید کنند، شناسایی کنید. پیرامون این کارها شرح دهید و در همه حال مراقب آن‌ها باشید.
7. از نکات منفی بگویید: با بچه‌ها به‌طور منطقی رو‌به‌رو شوید. اگر بهانه دریافت کردند و اذیت کردند به ‌آن‌ها بگویید تلویزیون برای سلامتی‌شان خوب نیست و دلیل این موضوع را هم شرح دهید.
eight. سن کمتر، لحظه کمتر: اگر فرزندتان بین 2 تا 5 سال دارد لحظه بهره برداری از تلویزیون و دیگر وسایل تماس‌جمعی را به کمتر از یک ساعت در طول روز برسانید.
9. ترغیب نکنید: ترغیب کردن بهره برداری از وسایلی که مانیتور دارند، مانند تلویزیون، برای بچه‌های پایین 18 ماه ممنوع است، مگر اینکه پای ویدئو چت با پدر یا مادر به اشتراک باشد.
10. توجه به کیفیت‌ برنامه‌ها: برنامه‌هایی را برای فرزندانتان انتخاب کنید که کیفیت بالایی دارند.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک