مواردی که فکر نمی‌کنید دلیل بلوغ زودرس شوند

بلوغ زودرس چه از لحاظ جسمانی و چه از لحاظ روانی و اجتماعی، فرزند شما را با سخت مواجه خواهد نمود.
با این وجود که در بلوغ زودرس عوامل ژنتیکی و فیزیولوژیک سهم بسزایی دارند، با اینحال عده ای عوامل محیطی قادر اند به پدیدار شدن این اختلال در زندگی فرزندتان دامن بزنند که خوب است آنها را بشناسید.

زیاد پول ‌توجیبی بگیرد

اگر قصد ندارید فرزند‌تان زودتر از آنچه باید بالغ و در آتی به بیماری‌های دیگری دچار شود، به ایشان کمتر پول توجیبی بدهید. دانش پژوهان می‌گویند اسکناس و فاکتورهای خرید فروشگاه‌ها نوعی ماده شیمیایی به اسم بیسفنول در خود دارند که می‌تواند سلامت کودکان را به هشدار بیندازد. به نوشته دیلی میل، این ماده خطرناک با بروز سرطان و بلوغ زودرس تماس دارد؛ چراکه این ماده شیمیایی به هورمون‌های استروژن زنان مشابهت دارد و می‌تواند برای سلامت انسان و به ویژه کودکان خطرناک باشد. به دلیل آنکه از این ماده برای ظاهر کردن نوشته‌های جوهری روی فاکتورها استفاده می‌شود، دانش پژوهان می‌گویند نگه داشتن فاکتور خرید تنها به مدت ۱۰ ثانیه دلیل انتقال 5/2 میکروگرم از این ماده (BPA) به انگشتان فرد می‌شود. همزمان با اینکه به هم مالیدن فاکتور با دست میزان انتقال این ماده کشنده را تا ۱۵ برابر گسترش می‌دهد و می‌تواند باعث ابتلای فرد به سرطان سینه، چاقی مفرط و بلوغ زودرس شود.

مادرش سیگار بکشد

مادران باردار، باید به هزار و یک دلیل سیگار را ترک کنند و یکی از این دلایل، ابتلای فرزند‌شان به بلوغ زودرس است. دانش پژوهان می‌گویند دختران مادرانی که هر روز حداقل ۱۰ نخ سیگار طی دوره بارداری می‌کشند، ۳ تا ۴ ماه زودتر از مادران غیرسیگاری بلوغ را تجربه می‌ کنند. به دلیل آنکه بلوغ زودرس می‌تواند هشدار ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان سینه و حتی مشکلات تنفسی مانند آسم را در جستجوی داشته باشد، دانش پژوهان پیش نهاد می‌کنند زنان قبل از آنکه تصمیم به مادر شدن بگیرند، سیگار‌شان را ترک کنند، بدلیل آنکه سیگار کشیدن می ‌تواند تعادل هورمونی را در نوزادان دچار تغییر کند که این عامل بالاخره به پایین آمدن سن بلوغ دختران منجر می‌شود.

زیاد سرش را شامپو کند

اگر کودکتان عاشق دوش گرفتن و بهره برداری از شامپوست مراقب باشید. دانش پژوهان می‌گویند همین مسئله می‌تواند بلوغ زودرس را برای ایشان در جستجوی داشته باشد. به نوشته ایسنا، مواد شیمیایی موجود در قوطی‌های کنسرو خوراکی، لاک ناخن و شامپوها قادر اند باعث بلوغ زودرس در دختران شود و هشدار ابتلا به سرطان و دیابت را در آنها گسترش دهند. مواد شیمیایی موسوم به فنول‌ها، پتالیت‌ها و فیتواستروژن‌ها که در بسته‌بندی‌ها و به علاوه از طرف دیگر عطرها، لوسیون‌ها و شامپوها مورد بهره برداری قرار می‌گیرند، متهمان ردیف اول ابتلا به بلوغ زودرس هستند و قادر اند در آتی فرد را با سرطان و دیابت روبه‌رو کنند.

هر روز گوشت بخورد

برای سلامت فرزند‌تان هم که شده، رژیم غذایی متنوعی را در خانه اجرا کنید و دست از مصرف پی‌در‌پی گوشت بردارید، بدلیل آنکه دانش پژوهان می‌گویند مصرف زیاد گوشت می‌تواند باعث بروز بلوغ زودرس در دختران شود. به نوشته بی‌بی‌سی، دخترانی که در دوران کودکی زیاد گوشت می‌خورند، زودتر از دیگر دختران، ‌بالغ می‌شوند. دانش پژوهان می‌گویند اگر در three سالگی کودکی بیش از eight فرصت در هفته و در 7 سالگی، ۱۲ فرصت در هفته گوشت مصرف کند، زودتر از همسالانش بالغ می‌شود. پژوهشگران می‌گویند رژیم غذایی حاوی گوشت زیاد، بدن را برای بارداری تکمیل می‌کند و باعث بلوغ زودرس هم می‌شود.

زیاد تلویزیون ببیند

نه به دلیل ضعیف شدن چشم و نه از دست دادن تمرکز، به دلیل مبتلا نشدن به بلوغ زودرس هم که شده، فرزند‌تان را از جلوی تلویزیون دور کنید، بدلیل آنکه دانش پژوهان می‌گویند تماشای بیش از اندازه تلویزیون می‌تواند دلیل اختلال در تعادل هورمونی در نوجوانان و با این وجود بلوغ زودرس شود. به نوشته بی‌بی‌سی، جلوگیری از دسترسی كودكان به تلویزیون تنها به مدت یك هفته دلیل گسترش 30درصدی هورمون ملاتونین در آنها می‌شود. این هورمون که از بلوغ زودرس جلوگیری می‌كند با تماشای بی‌رویه تلویزیون در بدن آنها کاهش می یابد. پس اگر قصد ندارید موقعیت هورمونی فرزند‌تان به هم بریزد و با مشکلات ناشی از بلوغ زودرس مواجه شود، تماشای تلویزیون را برایش جیره‌بندی کنید.

پدرش از خانه رفته باشد

ممکن است گمان کنید که نبودن یکی از والدین تنها به مشکلات عاطفی و روانی در دختر بچه‌ها منجر می‌شود و فکرش را هم نکنید که مشکلی مانند نبودن پدر در خانه، می‌تواند چه مشکلات دیگری را برای دختران‌شان بهمراه بیاورد.
با اینحال دانش پژوهان می‌گویند این موضوع غیر از تمام پیامدهایی که دارد، سیستم هورمونی دختران را به هم می‌ریزد و آنها را با سخت بلوغ زودرس دچار می‌کند. به گفته آنها، دخترانی که در خانه‌های بدون پدر زندگی می‌کنند، در سنین پایین‌تر بالغ می‌شوند. به نوشته یو‌اس‌ای تودی، چنین اتفاقی می‌تواند تاثیر بیشتری روی دختران خانواده‌های مرفه بگذارد و دلیل شود که دختران خانواده‌های پردرآمد، به دلیل نبود پدرشان زودتر از دیگران بالغ شوند.
در بسیاری از موارد دلیل آن ناشناخته باقی می ماند با این وجود در موارد نادری امکان دارد اختلالاتی در هورمون های تخمدان، تیروئید و فوق کلیه و یا هورمون های دیگر باشد. تومورهای این فضاهای و عفونت ها و تومورهای مغزی و صدمه مغزی نیز می تواند مسبب آن باشد.

از مواد نگهدارنده بهره ببرد

خوردن غذاهای کنسروی به دلیل داشتن مواد نگهدارنده و استفاده زیاد از لوسیون و مواد آرایشی و عطرها و شامپوها که حاوی مواد شیمیایی مانند فنول و فیتو استروژن و غیره باشند و به علاوه از طرف دیگر بهره برداری از تولیداتی که مواد نگهدارنده دارند می توانند با هورمون های بدن تداخل کنند و در ایجاد بلوغ زودرس موثر باشند. بلوغ زودرس می تواند اثرات معکوس روی سلامتی داشته باشد. مثلاً امکان دارد دلیل دیابت و دیگر بیماری ها در سال های بعدی زندگی شود. بررسی ها نمایش داده است که استرس زیاد در ایجاد بلوغ زودرس موثر است. توکسین های محیطی نیز بی تاثیر نمی باشند.

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران