می‌خواهید باردار شوید؟ دور این چیزها را خط بکشید!

اکنون که می‌خواهید تغییری به زندگی‌ خانوادگی‌تان بدهید و مادر شوید، بدانید که باید ماه‌ها قبل خودتان را تکمیل کنید. قرار نیست تنها در دوره بارداری به فکر سلامت خود و جنین‌تان باشید و وقتی که در تلاش برای بارداری هستید هم مهم است که در معرض عده ای مواد غیرضروری که می‌تواند بر باروری شما اثر بگذارد، قرار نگیرید. در اینجا چند مورد از مهمترین‌ها را مرور می‌کنیم.

رنگ کردن خانه بدون حضور شما

قرار گرفتن در معرض رنگ‌های بر پایه روغن و رنگ‌های حاوی سرب و جیوه در دورانی که در تلاش برای بارداری هستید به هیچ عنوان پیش نهاد نمی‌شود. بر اساس گفته انجمن آمریکایی بارداری رنگ‌های لاتکس با اتیلن گلیکول اتر و بیوسیاید را به هیچ عنوان نباید در رنگ‌آمیزی خانه استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی هشدار ابتلا به سو مصرف مواد را بالا می‌برد و کودک شما را در معرض هشدار نقص جسمی و روحی قرار می‌دهد. با توجه به نوشته مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها مسمویت سرب می‌تواند از مادر به جنین منتقل شود و سقط جنین و زایمان زودرس، وزن کم زمان تولد، مشکلات یادگیری، مسائل رفتاری و آسیب مغز، کلیه یا عصب را دلیل ‌شود. اگر فکر می‌کنید باید خانه را برای آمدن کوچولو تکمیل کنید این کار را به همسرتان بسپارید و خانه را ترک کنید تا رنگ خانه تمام شود و هوا سالم برای تنفس محیا شود.

غذای کنسروی ممنوع

عده ای از خطرات در آشپزخانه نهفته است. BPA یک ماده شیمیایی است که در پلاستیک یافت می‌شود و می‌تواند به مواد غذایی برسد و در باروری و حتی افزایش جنین موثر باشد. به جای غذاهای کنسروی حاوی BPA از میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید با اینحال به خاطر داشته باشید که حسابی آنها را بشویید تا آفات آن دفع شود. نوع دیگری از پلاستیک که خطرناک است فتالات است با اینحال هنوز اثرات بالقوه قرار گرفتن انسان در معرض فتالات به وسیله داروها و تولیدات بهداشتی شناخته نشده و بررسی ها بیشتری ضروری است.


بی‌خیال عطر شوید

وقت آن است پیرامون عطری که استفاده می‌کنید تجدید نظر کنید. عطر حاوی مواد شیمیایی است که امکان دارد سطح هورمون را مختل کرده و بر باروری و ایجاد شیر مادر زمان بارداری اثر بگذارد. از تولیداتی که فتالات دارند یا حاوی اسانس‌های مصنوعی هستند، استفاده نکنید. روی برچسب عطرها معمولا مواد شیمیایی استفاده شده در آن نوشته نمی‌شود از این جهت بهترین کار این است که در این دوران از زدن عطر خودداری کنید.

رنگ مو، تنها گیاهی

خبر خوب اینکه تا وقتی که می‌خواهید اقدام به بارداری کنید میتوانید موهای‌تان را رنگ کنید با اینحال مطمئن شوید که حاوی مواد شیمیایی مضر نیست. بیشتر رنگ‌های مو هم اینک پایه گیاهی دارد و از این حیث رنگ کردن موها در طول بارداری نیز نگرانی ایجاد نمی‌کند چونکه از روش پوست جذب نمی‌شود. پیش نهاد می‌شود زنان از رنگ موهای با پایه گیاهی بهره ببرند. در صورتی که در بارداری بخواهید از رنگ مو استفاده کنید خوب است بعد از هفته 10 بارداری این کار را بکنید تا ارگان‌های جنین تکمیل شده باشد.
 

کرم‌های ضد پیری، خطرناکند

وقتی که می‌خواهید اقدام به بارداری کنید، از کیف لوازم آرایش‌تان لوازمی مانند پنکیک که حاوی رتینوئید بوده و چین و چروک را کاهش می‌دهد خارج کنید. رتینوئیدها یک دسته از ترکیبات مرتبط با ویتامین A هستند که وقتی به روش خوراکی مصرف می‌شوند قادر اند مانع افزایش جنین شوند. از این جهت به مادرانی که در تلاش برای باردار شدن هستند پیش نهاد می‌شود از این کرم‌ها استفاده نکنند. مواد جانشین رتینول در این دوران اسید گلیکولیک و ویتامین C هستند.

مکمل‌ها را بدون ورژن مصرف نکنید

وقتی پیرامون داروهای بدون ورژن صحبت می‌شود به این معناست که این داروها روی زنان باردار تست نشده و عوارض آن واضح نیست. از این جهت خوب است از تولیدات زیبایی و بهداشتی بدون تجویز پزشک استفاده نکنید. خوب است به محض اینکه متوجه بارداریتان شدید بهره برداری از هر نوع دارو و مکمل و تولیدات بهداشتی را کنار بگذارید و به پزشکتان اطلاع دهید تا ایشان رژیم غذایی را بررسی و تنظیم کنید و در صورت لزوم دارو تجویز کند.
 

اسکراب‌ها و صابون‌های بدون پارابن باشند

بیاد داشته باشید لیست مواد استفاده شده در شامپو، کاندیشنر و صابونتان را بخوانید. پارابن نوعی نگهدارنده به منظور جلوگیری از افزایش باکتری‌هاست و توانایی این را دارد که تولید استروژن کند. همزمان با اینکه هر فردی چه مرد چه زن بدنش استروژن تولید می‌کند و تولید بسیار آن بر باروری اثر می‌گذارد. استروژن هورمون‌ها را در هر دو جنس تنظیم می‌کند و وقتی که هورمون‌ها از تعادل خارج شوند شانس ایجاد تخمک یا اسپرم سالم کاهش می یابد. از این جهت در تولیداتی که تهیه می‌کنید حتما دقت کنید که موادی مانند پروپیل پارابن، اتیل پارابن و … وجود نداشته باشد و 6 ماه قبل از بارداری و پس از آن از بهره برداری از آنها خودداری کنید.

دسته‌بندی‌ها: بارداری