می‌دانستید سکته مغزی هم چپ و راست دارد؟

ممکن است خیلی‌ها ندانند که در تقویم‌های جهانی، روزی به اسم «روز جهانی سکته مغزی» وجود داشته باشد، با اینحال با اهمیتی که این موضوع در زندگی امروز جوامع بشری دارد، 29 اکتبر که مصادف با هفتم آبان است، به این روز اختصاص یافته تا با آگاهی‌رسانی پیرامون آن، از تعداد بیماران بر اثر سکته مغزی کاسته شود.
این روز از آن نظر ارزش دارد که با توجه به گزارش‌های سازمان جهانی سکته مغزی، سالانه بیش از 15 میلیون نفر در جهان دچار این موضوع می‌شوند، میلیون‌ها نفر بر اثر سکته مغزی فوت می‌کنند و در چنین شرایطی ست که که می‌توان از این اتفاقات ممانعت کرد.
بله، سکته مغزی قابل ممانعت است، اتفاقی نیست که ناگهان رخ بدهد و ما دستمان از همه چیز کوتاه باشد، اگر می‌خواهید بدانید چگونه، این نوشته را بخوانید که در آن دکتر سیدمحمدعلی اکبریان، کارشناس مغز و اعصاب، در گفت‌وگو با «نی‌نی‌سایت» به شیوه‌هایی که می‌توان از سکته مغزی ممانعت کرد و به تاثیر سکته مغزی نیمکره چپ و راست مغز پرداخته است.

پنج عامل مهم در ممانعت از سکته مغزی

سکته‌های مغزی پنج عامل واضح و مشهور دارد که اگر حذف شوند، هشدار سکته مغزی به حداقل می‌رسد. یکی از این عوامل، فشار خون است، دیگری بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، بهره برداری از سیگار و دخانیات و انواع مواد مخدر و عامل دیگر، بی‌تحرکی است. اگر این پنج عامل رعایت شوند، سکته‌های مغزی بسیار کم می‌شوند، با اینحال موارد نادری هم داریم که به این پنج عامل بستگی ندارد و ناگهان فرد دچار سکته مغزی می‌شود. درصد فراوانی از این مردم، افرادی هستند که مشکلات خونی دارند مثلا غلظت بالای خون یا فاکتورهایی که در خونشان به روش مادرزادی کم و زیاد است، یا کسانی که در آب و هوای نامناسب و آلوده زندگی می‌کنند و آلودگی روی خونشان تاثیر می‌گذارد، این مردم را هم با این وجود با یک تست خون می‌توان تشخیص داد. اگر این موارد رعایت شود سکته‌ها به حداقل می‌رسد.

سکته نیمکره چپ، عامل قلبی دارد

اثرات سکته مغزی بستگی به عوامل متعددی دارد از نمونه انسداد و آسیب مغز استخوان. اگر بخواهیم جمع بندی کنیم به دلیل آنکه هر نیمکره مغز بر طرف مقابل بدن اثر می‌گذارد سکته مغزی در نیمکره راست مغز بر سمت چپ بدن واکنش نشان می‌دهد که از نمونه آنها می‌توان به فلج سمت چپ بدن، سخت دید، تندی حرکات و از دست دادن حافظه اشاره نمود. با اینحال سکته در نیمکره سمت چپ بر سمت راست بدن اثر می‌گذارد و دلیل فلج سمت راست بدن، سخت تکلم و زبان و کندی حرکت شود.
گاهی تصور می‌شود ارتباطی بین مغز و قلب نیست.اما سکته‌های مغزی که در نیمکره چپ مغز اتفاق می‌افتد و یک دلیل آن ساختار شریان قلب است از طرف چپ انحنا دارد و سکته‌های مغزی که از قلب نشات بگیرند بیشتر در این بخش اتفاق می‌افتند. بدین جهت توجه به سلامت قلب، می‌تواند در سلامت مغز هم موثر باشد.

از کشورهای پیشرفته الگو بگیریم

در کشورهای پیشرفته توانسته‌اند پنج عامل گفته شده را به خوبی کنترل کنند مثلا در یکی از کشورهای اروپایی، سکته مغزی از 600 هزار در سال، به 40 هزار در سال رساندند یعنی محاسبه بسیار مهمی که در معرض نمایش گذاشته است ممانعت چقدر موثر است.
در کمال تاسف در کشور ما فرهنگ‌سازی برای بهره برداری از سیگار و انواع دخانیات نیست، می‌بینیم که استقبال از مصرف قلیان در جوان‌ها گسترش یافته، تحرک نیست.و مردم زمانی را به ورزش اختصاص نمی‌دهند، درمقایسه با مصرف مواد قندی و روغن‌ها هشدارهای کافی داده نمی‌شود، هوا در اوضاع آلوده قرار می‌گیرد، کنترل دیابت به خوبی انجام نمی‌شود، فشار خون مورد استقبال قرار نمی‌گیرد، مردم در طول سال برای چک‌آپ به پزشک مراجعه نمی‌کنند و همه اینها دلیل می‌شود ببینیم که سکته‌های مغزی فراوانی اتفاق می‌افتد.
 


محاسبه تلخ و مهم سکته مغزی در ایران

محاسبه سکته در کشورهای جهان سوم بیشتر از کشورهای در حال پیشرفت و پیشرفت یافته است و ضروری است نشریهها درمقایسه با این مسئله هشدارهای ضروری را به مردم و مدیران بدهند. من زمان زیادی ست درمقایسه با این موقعیت اخطار می‌دهم و زمان زیادی ست در مجامع بین‌المللی صحبت از این محاسبه می‌شود که سن بروز سکته‌های مغزی در کشورمان به دلیل همان رعایت‌هایی که باید انجام بشود و نمی‌شود، ده سال جوانتر از کشورهای دیگر است یعنی مردم کشور ما در سنین کمتری دچار این موضوع می‌شوند که با این وجود می‌توان درمقایسه با افزایش آن امیدوار بود با اینحال گاهی به مرگ یا اثرات جبران ناپذیری منجر می‌شود.
اگر در کشورهای دیگر بالای 75 سال را برای سکته مغزی در نظر می‌گیرند، این عدد در کشور ما 60 سال و 65 سال است و حتی در جوانترها هم قابل مشاهده است. این مسئله بسیار مهمی است که باید درمقایسه با آن اهتمام داشت که بتوانیم پیش‌عرصه‌ها را برطرف کنیم.

مردان را بیشتر نشانه می‌گیرد

بروز سکته مغزی در کشورمان بیشتر در مردان اتفاق می‌افتد به بهانه هایی مانند این که آنها در استرس‌ها و فشارهای کاری و مسائل خانوادگی بیشتری قرار دارند و به علاوه از طرف دیگر بیشتر به مصرف دخانیات رو می‌آورند و لحظه کمتری را برای ورزش و تحرک بدنی اختصاص می‌دهند. با اینحال در شرایطی که میزان مصرف دخانیات در زنان هم در حال گسترش است، باید درمقایسه با بروز سکته مغزی در بین زنان هم نگران بود.
برخی عوامل هم هستند که احتمال سکته مغزی را امکان دارد در زنان بیشتر کنند و آنها باید مراقب این مسئله باشند مانند دیابت حاملگی که باید حتما پزشک زنان درمقایسه با این مسئله حساس باشد و موارد عام‌تر که زنان بیشتری را هدف قرار می‌دهند مانند افسردگی، اضطراب و چاقی که میزان شیوع آن در زنان کشورمان باید مورد بررسی و مراقبت بیشتری قرار بگیرد.

لحظه طلایی را حفظ نمائید

درست است که باید ممانعت کرد، با اینحال هر زمانی باز هم امکان دارد سکته مغزی از راه برسد از این جهت باید این دانش را داشته باشیم که در لحظه وقوع این موضوع چه کنیم. مهمترین چیزی که باید بدانیم این است که نباید لحظه طلایی را از دست بدهیم و به هر میزان تعلل کنیم، عواقب بیشتری در انتظار خواهد بود.
از این جهت به محض این که نشانه‌های سکته را در فردی احساس کردیم، مانند افتادگی صورت، بی حرکت شدن اعضا، از دست دادن قدرت تکلم، تاری دید یا دوبینی، سرگیجه و از دست دادن تعادل و اگر بخواهیم جمع بندی کنیم بروز ناگهانی نقایص عضلانی، حسی و حرکتی، باید سریعا اورژانس را خبر کنیم.
بعد از این موضوع هم نباید بیمار را تنها گذاشت حتی با اقداماتی مانند کاردرمانی، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و دیگر پیش نهاد‌هایی که پزشک معالج دارد، می‌شود تا حدود فراوانی افزایش را در بیمار بوجود آورد.
مهمترین نکته‌ای که باید به مناسبت روز جهانی سکته مغزی ذکر شود این است که اولا، سکته مغزی قابل ممانعت است، ثانیا سکته مغزی تا حدود فراوانی قابل درمان است.

دسته‌بندی‌ها: تغذیه