می تونه آروم باشه با اینحال داره لج می‌کنه؟

نی نی سایت: برخی از پدر و مادرها فکر می‌­کنند بچه کوچکشان بیشتر از چیزی که در معرض نمایش گذاشته است روی احساسش کنترل دارد.
گاهی اوقات، وقتی کودک three ساله من روی دنده لج می‌افتد و دست از گریه کردن و جیغ کشیدن برنمی‌دارد؛ نمایش به پا می‌کند، مکررا روی زمین غلت می‌خورد و این کار را به دفعات و بار‌ها تکرار می‌کند، بهانه می‌گیرد و مثلا بیان می کند:« من بازم شکلات می‌خواااااام.» (با عصبانیت) به ایشان نگاه می‌کنم و با خودم می‌گویم:« چرا همین را آرام نمی‌گوید؟»
بعد از اینکه لحظه بحرانی می‌گذرد و همه چیز تمام می‌شود، به سوی دخترم می‌روم و برای خوشحال کردنش کمی شکلات به ایشان می‌دهم. به خودم یادآوری می‌کنم که ایشان تنها three سالش است و من تنها کسی نیستم که از فرزند کوچکم توقع فراوانی دارم.

گروه بررسی «صفر تا سه»، که عرصه فعالیتش رفتار بچه‌ها در ابتدا دوران کودکی است، چندی قبل یک آمارگیری از والدین انجام داده و دریافته است که اکثر پدر و مادر‌ها توانایی بچه‌ها را در کنترل رفتار خود دست بالا می‌گیرند. چیزی که به آن «شکاف انتظارات» گفته می‌شود.
متیو ملمد مدیریت عملیات موسسه صفر تا سه، داده‌های انتشار یافته از این بررسی را به این صورت شرح می‌دهد:« داشتن انتظارات واقع‌بینانه از توانایی یک کودک، برای پشتیبانی از پیشرفت سالم ایشان و کاهش استرس کودک و والدین اهمیت بینهایت زیادی دارد. مثلا اگر یکی از والدین تصور کند که فرزندش می‌تواند بیشتر از چیزی که در معرض نمایش گذاشته است، خودش را کنترل کند؛ امکان دارد این تصور دلیل ناامیدی و سرخوردگی پدر یا مادر شده و در عوض پشتیبانی، واکنشی تنبیهی در پی داشته باشد.»

نتایج دیگر این تحقیق نشان می‌دهد:

– 56 درصد والدین می‌گویند کودکان پایین سه سال قادر اند میل به انجام کاری ممنوع را در خود کنترل کنند.

– 36 درصد آن­ها اعتقاد دارند کودکان پایین دو سال بدین شکل کنترلی روی خودشان دارند.

– 43 درصد فکر می­کنند بچه‌های پایین دو سال قادر اند با بچه‌های دیگر تماس برقرار کنند.
– 24 درصد والدین می‌گویند بچه‌های یک ساله یا حتی کوچک‌تر وقتی سرخورده می‌شوند، قادر اند جلوی کج خلقی و بداخلاقی را بگیرند.

– 42 درصد آن­ها هم اعتقاد دارند این توانایی بعد از دو سالگی در بچه‌ها شکل می‌گیرد.
 

با اینحال حقیقت این است:

– توانایی کنترل خود در حقیقت بین سه و نیم تا چهار سالگی شکل می‌گیرد وحتی سال‌های بیشتری زمان می برد تا بصورت ممتد مورد بهره برداری قرار بگیرد.

– مهارت‌های به اشتراک‌گذاری توانایی‌ها و مهارت‌ها بین سه تا چهار سالگی افزایش می‌یابد.

– کنترل عاطفی نیز تا قبل از همین سن (سه و نیم تا چهار سال) پیشرفتی نخواهد داشت.
 

با استناد به نتایج بررسی، ملمد به والدین پیش نهاد می‌کند:« سال‌های اول زندگی کودک برای آموزش است نه برای تنبیه. وقتی که پدر و مادرها انتظارات حقیقی از خصوصیات فرزند خود داشته باشند، قادر اند رفتار خود را به شیوه‌ای موثر و حساس هدایت کنند.»
این تحقیقات به علاوه از طرف دیگر نشان داد که بسیاری از والدین که صبر کافی هم دارند، وقتی بچه کنترل خود را از دست می‌دهد، امکان دارد کنترل احساس خودشان را نداشته و با آن بچه غیر‌منطقی دعوا کنند.
بله.. مطمئنم خیلی از پدر و مادر‌هایی که این نوشته را می‌خوانند، چنین روزهایی را می‌گذرانند. نگران نباشید. بچه‌های شما هم بالاخره کنترل شخصی خود را بهتر خواهند کرد، تا وقتی که خودشان پدر و مادر بچه‌های کوچولوی جیغ جیغو بشوند!

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک