نشانه‌های ترسناک با اینحال بی‌هشدار در نوزادان

کتابخانه‌تان پرشده از کتاب‌هایی که به شما می‌گویند فرزندتان تا امروز چقدر افزایش کرده، چگونه دنیا را احساس می‌کند و تا چند وقت دیگر، پایش را به خانه‌تان می‌گذارد. اکنون که چند ماه از بارداری‌تان قبلی، خوب می‌دانید که نوزادها گاهی بی‌خواب می‌شوند، گاه شیر را از معده‌شان برمی‌گردانند و برخی وقت‌ها هم دل درد آنها را ناآرام می‌کند. وبسایت‌ها، کتاب‌ها و دوستانتان، خیلی چیزها را در باب موقعیت این جدید وارد برای شما علاقه مندان روشن می‌کنند، با اینحال با این اوصاف، چیزهای فراوانی هم می باشد که هیچ وقت کسی آنها را با شما به اشتراک نگذاشته است. مواردی که ما، عده ای از اساسی ترین و شایع‌ترین‌هایشان را با شما به اشتراک‌گذاریم.

1. مدفوع انفجاری

خودتان را برای کثیف شدن ناگهانی لباس‌های فرزندتان تکمیل کنید. مدفوع انفجاری، اتفاقی است که جدید مادران زیاد با آن روبرو می‌شوند. یعنی یک دفعه و بدون هیچ مقدمه‌ای، نوزاد حجم فراوانی از مدفوع را تخلیه می‌کند.
چه وقت نگران باشیم؟
جایی برای نگرانی نیست. همه بچه‌ها تا چند ماه والدینشان را با این شیوه مدفوع کردن، حتی در لحظه باز بودن و لحظه تعویض پوشک، متعجب می‌کنند. با اینحال اگر رنگ مدفوع فرزندتان به گونه ای محسوس تغییر کرد یا در آن خون مشاهده شد، حتما پزشک را در جریان بگذارید.


2. کلاه گهواره

ممکن است قبل از این، اسم باورنکردنی آن را نشنیده باشید، با اینحال بسیاری از نوزادان، در روزهای بعد از تولد دچار این عارضه التهابی می‌شوند. «کلاه گهواره» یا «درماتیت سبوره» خود را به شکل پوسته‌های زرد رنگ در ناحیه‌ سر، پیشانی، پشت گوش و ابروی کودک نشان می‌دهد و به مروز لحظه، کارهای آن از بین می‌رود. عده ای از کارشناسان دلیل این عارضه را تولید بیش از اندازه چربی در پوست می‌دانند و عده ای اعتقاد دارند دلیل ابتلا به آن هنوز واضح نیست با اینحال از لحاظ کارشناسان رعایت نکردن بهداشت یا بیماری ویژه ای به بروز این زائده‌ها منجر نمی‌شود. آنچه مشهود است، این است که دانه‌های ملتهب زرد رنگ، ایجاد خارش نمی‌کنند و وجودشان فرزند شما را آزار نمی‌دهد.
چه وقت نگران باشیم؟
جایی برای نگرانی نیست. این زائده‌ها به مرور از بین می‌روند با اینحال برای زودتر خلاص شدن از آنها، می‌توان سراغ عده ای کرم‌های ویژه رفت. چرب کردن پوست با روغن بچه یا کرم‌های ویژه، شانه کردن سر با برس‌های مسواک مانند نرم و هر هفته دو تا سه بار حمام کردن کودک، به کاهش آنها و صاف شدن پوست کودک یاری مینماید.

three. گریه‌های باورنکردنی و غریب

اگر انتظار دارید که تنها صدای گریه آرام ایشان را بشنوید یا نهایتا صدای جیغ کشیدنش به گوشتان برسد، در اشتباهید. بچه‌ها دامنه وسیعی از صداها را در لحظه گریه کردن تولید می‌کنند. خرخر می‌کنند، ناله می‌کنند، جیغ می‌کشند و گریه می‌کنند. از سمفونی که فرزندتان می‌نوازد نترسید. ایشان تنها در حال گسترش توانایی‎‌های صوتی خود است.
چه وقت نگران باشیم؟
اگر احساس کردید فرزندتان در جریان شیون کردن‌هایش دچار گرفتگی بینی شده، از اسپری‌های ویژه شست‌و‌شوی بینی کمک بگیرید. با اینحال اگر خرخر کردن‌هایش تصور سختی تنفس را ایجاد کرد و به موقعیت طبیعی برنگشت، حتما به مراکز درمانی بروید.


four. عطسه‌های پی‌درپی

زیاد عطسه کردن نوزادها به معنای ابتلایشان به آلرژی نیست. آنها با این کار مجرای بینی‌شان را تمیز می‌کنند، بدنشان را به رایحه‌های جدید عادت می‌دهند و به هزار و یک دلیل پی‌در‌پی عطسه می‌کنند.
چه وقت نگران باشیم؟
عطسه‌های به همراه خس‌خس سینه، تغییر صدا و آبریزش مکرر بینی، از نمونه مواردی هستند که باید جدی‌تر گرفته شوند. عطسه کردن الزاما به معنای آلرژیک بودن نیست با اینحال به دلیل آنکه محاسبه کودکان مبتلا به آلرژی هر روز بالاتر می‌رود، کمک گرفتن از یک کارشناس برای تشخیص دقیق اوضاع فرزندتان می‌تواند خیال شما را راحت کند.

5. شکل سر باورنکردنی و غریب

پشت سر فرزندتان صاف است و سرش فرم باورنکردنی و غریبی دارد؟ نگران نباشید. ایشان راه درازی را برای بیرون آمدن از کانال زایمان طی کرده و مدتی زمان می برد تا سرش فرم طبیعی به خود بگیرد. اغلب نوزادان، وضعیتی شبیه به فرزند شما دارند با اینحال به مرور وضعیتشان بهتر می‌شود. درآغوش گرفتن و خوابیده نگه نداشتن‌شان در لحظه بیداری، می‌تواند سرعت افزایش آنها را بالا ببرد.
چه وقت نگران باشیم؟
اگر به توجه به تلاش‌ها و صبوری‌تان فرم سر فرزندتان طبیعی نشد، با پزشکش درباره این مثال صحبت کنید. گاهی تجویز بهره برداری از عده ای کلاه‌های ویژه، می‌تواند شکل سر کودک را به موقعیت طبیعی برساند.
 

دسته‌بندی‌ها: شیرخواران