نکات مذهبی که قبل از باردار شدن باید بدانید

(اذا حملت المراة کانت‏بمنزلة الصائم القائم المجاهد بنفسه و ماله فى‏سبیل الله…)
هنگامى که زن آبستن می‌شود، مانند کسى است که ایام روزه بگیرد و شبها در عبادت خدا شب زنده باشد…
معنویت یكی از ابعاد وجود انسانی است كه در مواقع بروز بحران و استرس به شكل بارزی نمود پیدا كرده، باعث ایجاد معنا در زندگی شده و در رویارویی با مشكلات راهگشای انسان می‌شود. بررسی كه در این عرصه در دنیا انجام شده نمایش داده که معنویت تماس مثبتی با سلامت جسمی دارد و در موقعیت‌های تنش‌زا به‌ویژه مسائل مرتبط با سلامت، معنویت منبع مهم سازگاری به شمار می‌رود؛ چونکه کسانی كه از سلامت معنوی برخوردارند کسانی توانمند، قوی، حاوی قدرت كنترل و پشتیبانی اجتماعی بیشترند. در پی این بررسی ها سازمان جهانی بهداشت، معنویت را به نوعی یك اصل برای ارتقای سلامت مردم پذیرفته است و در تعریف سلامت، ابعاد معنوی را درنظر می‌گیرد و در برنامه‌های خود به بهره برداری از آن برای حفظ و ارتقای سلامت جسمی نیز پیش نهاد می‌کند.

بارداری، مسئولیتی سنگینی و مقدس

بارداری یکی از نعمت‌های زیبای خداوند است که مهلت آزمایشات جدیدی مانند احساس زیبای مادر شدن را برای شما در جستجوی دارد. ولی باید گفت به دلیل تغییراتی که بدن و روان شما در این دوران می یابد، امکان دارد گاهی سختی‌های این دوران به نظرتان تحمل‌ناپذیر بیاید. سختی‌هایی که دلیل شده مقام مادر به تعبیر پیامبر اکرم(ص) به مجاهد در راه خدا پیشرفت یابد. تا این لحظه به این مسئله فکر کرده‌اید که چرا پیامبر چنین تعبیری برای مادر باردار به کار برده است؟
مسئولیت شما تحت نام مادر بسیار سنگین است و باید در همه احوال خویش دقت کنید. چونکه روحیه شما روى جنین مؤثر است.
 رسول اکرم(ص) می‌فرماید:
«السعید من سعد فى بطن امه و الشقى من شقى فى بطن امه‏»
عرصه نیکبختى یا بدبختى در دوران جنینى پدید می‌آید.
بر اساس قانون وراثت، صفات پدر و مادر به فرزند منتقل مى‏شود و جنین در رحم با روحیات مادر پرورش می‌یابد. اگر مادر از پرهیزگاری، محبت و سلامت دارا باشد، فرزند نیز با این صفات نیک بزرگ می‌شود.
گفته شده گوشت، پوست، استخوان و روح بچه از غذاى مادر می‌روید. مادر باید بسیار دقت کند تا غذایش حرام نباشد و از راه حرام به دست نیاید. پیامبراکرم(ص) می‌فرماید:«لایدخل الجنة من نبت لحمه من السحت النار اولى له‏»
«آن که گوشت و پوست و استخوانش از حرام روییده شود، حریق دوزخ برایش شایسته‌تر است. مادرى که غذاى حرام بخورد، جنینش دچار مسمومیت روحى می‌شود. پدر نیز باید مراقب غذا و درآمدى که به خانه می‌آورد، باشد.

بی‌احتیاطی ممنوع

ضروری است بدانید افزایش مغزى انسان در دوران جنینى از ارزش‏ فراوانی دارا است. به نظر بعضى از محققان دوران جنینى می‌تواند، به اندازه تمام مدت عمرى که بعدا بر فرد می‌گذرد، سلامت‌ساز یا مخاطره انگیز باشد .
بدین ترتیب، هرگونه بی‌احتیاطی از طرف مادر در دوره جنینى، زیان‌هاى جبران ناپذیر برکودکان (پدران و مادران فرداى جامعه) خواهد گذاشت. رفتار، کردار، شیوه زندگى و حتى کسب سود، موقعیت اخلاقى و روانى مادر بر جنین، کودک فرداى آنها و بالاخره جامعه آتی تاثیرى بسزا می‌گذارد.
برای اینکه قادر باشید از پس مسئولیت‌های این دوران به خوبی بربیایید و شیرینی‌های آن را کامل درک کنید، ضروری است به پیش نهاد‌های پایین توجه کنید. با کمک این پیشنهادها نه فقط مشکلاتتان در این دوران کمتر می‌شود حتی آمادگی پذیرش مسئولیت‌های مادری را یافته و میتوانید نوزاد سالمی به دنیا بیاورید.
 

ده فرمان معنوی در بارداری

1. ممکن است بد نباشد که در ابتدای بارداری – و حتّی از آن وقت که تصمیم به بارداری می‌گیرید – از گناهان قبلی خود توبه کنید و از خدای متعال بخواهید که کارهای گناهان قبلی شما بر نسل آتی را پاک کند. اگر در این دعا صادق باشید مطمئن باشید خداوند متعال نیز رحمت ویژه خود را نصیب شما و فرزندتان خواهد نمود.
2. مهمترین نیاز زندگی معنوی همه ما انسان‌ها، ترک گناه است و انجام واجبات. پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده‌اند:«قالَ اللهُ عزّ وجلّ: ما تَقَرّبَ الیَّ عَبدٌ بشَیءٍ احَبَّ الیَّ مِمّا افْتَرَضْتُ علَیه: خداوند فرموده است: هیچ بنده‏‌ای با چیزی پرطرفدار‏تر از واجبات به من نزدیک نشده است.» یادتان باشد این وظیفه اگر چه در دوران بارداری اهمیتی دو چندان می‌یابد، با اینحال تنها متعلق این دوران نیست. به خاطر داشته باشید بازهم که گذران امور عادی زندگی، مشترکا بر عهده زن و مرد است؛ مراقبت از سلامتی روحانی خانواده نیز همراهی هر دوی والدین را می‌طلبد.
three. در انجام اعمال مستحبی، نشاط، شرط اصلی است. از تحمیل حجم فراوانی از اعمال مستحبی به خود بپرهیزید.
four. مراقبت از نماز اول وقت را بیاد داشته باشید.
5. اگر ابتدا بارداری با ماه مبارک رمضان مصادف شد سعی کنید با دقت بیشتری با مساله روزه‌داری برخورد کنید و اگر موقعیت جسمانی شما اقتضای روزه گرفتن حتی به روش متناوب را داشت از این رحمت بی‌دریغ محروم نشوید.
6. خوب است هر روزه تعداد صفحات ثابتی از قرآن را متناسب با موقعیت روحی خود تلاوت کنید؛ به نحوی که نشاط روحی کافی برای ادامه کار داشته باشید. تداوم در تلاوت منظم حجم کمی از قرآن بسیار بهتر از آن است که یک روز به مدتی طولانی قرآن بخوانید.


7. با کودک خود گفتگو کنید؛ سعی کنید در طول بارداری همه روزه وقتی را به گفتگو با کودکی که در رحم دارید اختصاص دهید و به تدریج، اصول عقاید خود را برای ایشان مرور کنید. آنچه از توحید و خداشناسی می‌دانید به زبان ساده برایش شرح دهید.
eight. سعی کنید در این دوران در بیشتر مواقع با وضو باشید چرا که انجام این مستحب، نورانیت وجود شما و فرزندتان را در جستجوی خواهد داشت. غیر از این، در روایات تصریح شده است که زن و مرد به زمان رابطه زناشویی در دوران بارداری حتما با وضو باشند.
9. از خوردن لقمه حرام دوردستی کنید. بدیهی است لقمه حرام تنها شامل مال حرامی که وارد دهان می‌شود، نیست. اگر به کسی بدهی دارید، بدهی ایشان را پرداخت کنید یا حداقل با ایشان در باب بازپرداخت آن به توافق برسید. پیش نهاد می‌شود در این دوران، حقوق شرعی مال – از نمونه خمس و احیانا زکات – ادا شود. اگر از قبل هم درمقایسه با آنها بی‌توجّهی شده، می‌توان با مشورت یک روحانی امین و عالم، به شیوه خوب آنها را جبران کرد. در ضمن اگر چه جستجو در زندگی مردم از لحاظ اسلام جایز نیست؛ با این وجود اگر مطمئن هستید که شخصی حلال و حرام را در زندگی خود رعایت نمی‌کند یا خمس نمی‌دهد حداقل در این دوران رفت و آمد با ایشان را قطع کنید. در نتیجه موقعیت جسمانی زن باردار، می‌تواند بهانه مناسبی برای طفره رفتن از این رفت‌و‌آمدها باشد. اگر به هر دلیل هم مجبور به این کار شدید با مشورت یک روحانی خبره درمقایسه با انجام کارهایی که اثرات سو این رفت و آمد را به حداقل می‌رسانند، اقدام کنید.
10. تنش‌های روحی بین عضو های خانواده به حداقل برسانید. اندکی گذشت و کمی محبت، این عرصه را ممکن خواهد نمود. بسیاری از استرس‌ها در خانواده‌ها بر سر مسایل مادی است. کم کردن سطح توقعات طرفین و گسترش اعتماد و توکل به خدای متعال در اداره امور مادی زندگی، هم زندگی را زیباتر می‌کند و هم شما و فرزندتان را به خدای تعالی نزدیک‌تر تولید میکند. به ویژه پیش نهاد می‌شود در صورت بروز تنش، مرد سعی کند که از همسر خود کدورتی به دل نگیرد و اگر هم از دست همسر خود ناراحت شد، فورا آن را از دل خود بیرون کند. کمی لبخند، چند کلمه محبت‌آمیز و در آغوش گرفتن همسر، معمولا اثری خارق‌العاده در دفع آنی کدورت بین طرفین دارند.

دسته‌بندی‌ها: بارداری