هدفون نگو، بلای گوش بگو!

گرچه وقتی صدای موسیقی، با هدفون در گوش فرزندتان می‌پیچد، همسایه‌ها از بلندی صدای پخش صوت شکایت نمی‌کنند و حواس شمایی که قصد مطالعه کردن دارید هم پرت نمی‌شود؛ با اینحال بررسی‌های انجام شده، ثابت کرده است که شنیدن موسیقی با کمک هدفون، گاهی می‌تواند عرصه را برای آسیب شنوایی فرزندتان ممکن کند. به گفته دانش پژوهان، اگر پیش نهاد‌های مطرح شده در باب میزان بلندی صدا را جدی نگیرید، این ابزار می‌تواند سلامت فرزندتان را به هشدار بیندازد و خیلی زود به شنوایی‌اش آسیب بزند.

چگونه گوش‌ها آسیب می‌بینند؟

دو نوع صدا، قادر اند به شنوایی آسیب بزنند. نوع اول، صدا‌های مهیب ناگهانی هستند. قرار گرفتن در معرض صداهایی مانند آژیر حریق‌نشانی، انفجار، شلیک گلوله و … قادر اند عرصه را برای کاهش شنوایی کودکان ممکن کنند. نوع دیگر صداهای آسیب‎‌زا، نویزهایی هستند که پیوسته پخش می‌شوند و خیال قطع شدن ندارند. صدای وسایل نقلیه‌ای که بدون قطع شدن از پنجره به اتاق شما وارد می‌شوند، صدای همهمه و پخش موسیقی در باشگاه‌ها، صدای ابزار‌های صنعتی یا حتی صدای پخش مداوم موسیقی.
گرچه هر یک از این صداها، در حجم محدود نمی‌توانند آسیب چندانی به بار بیاورند، با اینحال در درازمدت و در صورت بالا بودن حجم صدا، شنوایی کسانی که در معرض آنها قرار داشته‌اند، کاهش چشم‌گیر می‌یابد. آمارها حاکی از این است که 90 درصد نوجوانان، موسیقی را از روش هدفون‌هایی که به ابزار ام‌پی‌تری پلیر یا تبلت و موبایل وصل می‌کنند، می‌شنوند و تنها 7 درصد کودکان، موسیقی را از اسپیکرها پخش می‌کنند. ممکن است به خاطر همین شیوع بهره برداری از هدفون‌هاست که باید توجه بیشتری به اصول استفاده ایمن از این وسایل بکنیم.
صداهای بلند به حلزون گوش آسیب می‌زنند و عرصه را برای آسیب دیدن گوش داخلی ممکن می‌کنند. ممکن است قرار گرفتن کوتاه‌مدت در معرض صداهای بلند، آسیب‌های موقت و قابل رفع شنوایی را بهمراه دارد. یقینا در این اوضاع، فرد کاهش شنوایی را به همراه صدای وزوز گوش تجربه می‌کند. با اینحال اگر فرد برای مدتی طولانی در معرض چنین صداهایی قرار بگیرد، حلزون گوش آسیبی جدی می‌بیند و کاهش شنوایی فرد، به سادگی برطرف نمی‌شود.

مشکلات ناشی از بهره برداری از هدفون

بررسی‌های انجام شده، نشان می‌دهد کودکان با مکررا گوش کردن به موسیقی از روش هدفون، به مشکلات پایین دچار می‌شوند:
• اختلالات شنوایی
• اختلالات خواب
• مشکلات جسمی ناشی از استرس ( گسترش فشارخون و نوسانات هورمونی)
• اختلالات شناختی
• اختلالات صوتی (گفتاری)

هدفون‌های آکوستیک را از یاد نبرید

دلیلی ندارد که فرزند3-2 ساله شما از هدفون برای شنیدن موسیقی بهره ببرد. در این سال‌ها نه فقط باید فرزندتان را از گوش دادن به موسیقی با این شیوه محروم کنید، حتی در صورت وارد شدن به جای‌های پر سر و صدا، از هدفون‌های آکوستیک برای مراقبت از گوش‌های ایشان استفاده کنید.
شوک صوتی یک اختلال موقت یا دائمی در عملکرد گوش یا سیستم عصبی است. قرار داشتن در معرض صداهای ناگهانی و با ولتاژ غیرطبیعی، عرصه‌ساز دچار شدن به چنین شوکی است. بدین جهت، کارشناسان می‌گویند درصورتی که ناچار به بردن کودکان کوچک به فضاهای پر سر و صدا هستید، می بایست از هدفون‌های ضد صدا(آکوستیک) استفاده کنید. بیاد داشته باشید که کودکان کوچکتر، در مقابل صداهای مداوم و بلند آسیب‌پذیرتر هستند.

از گوش‌هایش نگهداری کنید

گرچه بسیاری مردم تصور می‌کنند که آلودگی‌های صوتی ناشی از تردد خودروها یا همهمه محیط‌های شلوغ، آسیب‌زاتر از به گوش رسیدن موسیقی از روش هدفون است، با اینحال دانش پژوهان شواهد چندانی را برای اثبات این ادعا پیدا نکرده‌اند. به توجه به این، آنها تاکید می‌کنند که رعایت این نکات در لحظه بهره برداری از هدفون‌ها، می‌تواند احتمال آسیب شنوایی را کمتر کند:
دانش پژوهان می‌گویند گوش کردن به موسیقی با کمک هدفون، در صورتی که تنها از 60 درصد توانایی صوتی ابزار ام‌پی‌تری پلیر استفاده شود و با این وجود حداکثر به یک ساعت در روز محدود شود، نمی‌تواند آسیب شنوایی چندانی را به بار بیاورد. با اینحال بالا رفتن لحظه گوش دادن به موسیقی از این طریق، دلیل نزول تدریجی شنوایی می‌شود.
تصور نکنید که توان بالاتر پخش صدا برای هدفون‌ها، یک مزیت است و مطمئن شوید که هدفون فرزندتان، صدای بالاتر از 85 دسیبل را پخش نمی‌کند و اگر توان هدفون بیشتر از این میزان است، حتما درجه پخش صدا را تا این اندازه محدود کنید. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض صداهای بالاتر از 85 دسیبل، به گوش‌های فرزندتان آسیبی جدی می‌زند. صدای بالاتر از 85 دسبیل، شدیدا آسیب‌زاست؛ با اینحال برای رعایت اصول ایمنی، خوب است کودکتان حتی در معرض صدای بالاتر از 60 دسیبل هم قرار نگیرد. از لحاظ دانش پژوهان صدایی تقریبا 50 دسیبل، به ندرت می‌تواند عرصه‌ساز آسیب شنوایی شود و احتمال آسیب دیدن در طول سال‌ها، در صورت بالا رفتن درجه صدا از این میزان، به تدریج گسترش می یابد.
بیرون آمدن صدا از هدفون، فارغ از همه چیز نشانه بلند بودن صدا نیست. عده ای از هدفون‌ها صدای بالاتر از 85 دسیبل را هم به گوش اطرافیان کودک نمی‌رسانند و عده ای دیگر، صدا را به توجه به بلند نبودن، به بیرون از ابزار پخش صوت می‌فرستند.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک