هفت نکته‌ مهم پیرامون‌ سقط جنین

 تجربه‌ وحشتناکی است سقط کردن بچه‌ای که تا روز قبل برایش وسایل اتاق می‌خریدی و امروز دیگر نیست، طوری که انگار هیچ‌وقت وجود نداشته است. با اینحال چیزهایی هست که اين تجربه را تلخ‌تر هم می‌کند و یکی از این چیزها، «ندانستن» است. اینکه ندانی سقط جنین چطوری است و چه علائمی دارد. در این نوشته سعی کرده‌ایم سری‌ای از دانسته‌های زنان متفاوتی که سقط را تجربه کرده‌اند، برای شما علاقه مندان بیاوریم.

1. همه سقط‌ها مشابه هم نیستند
امکان دارد وقتی عبارت سقط‌ جنین به گوش‌تان می‌خورد، فکر کنید تمام سقط‌‌های جنین مشابه هم هستند، با اینحال این‌طور نیست. برخی از سقط‌ها همان ابتدای بارداری اتفاق می‌افتند، همزمان با اینکه بقیه امکان دارد دیرتر اتفاق بیفتند. برخی سقط‌ها امکان دارد در سه ماه‌ اول بارداری اتفاق بیفتند و برخی‌ها در سه ماه دوم. در برخی از سقط‌ها خونریزی اتفاق می‌افتد و در برخی‌های دیگر امکان دارد علامتی وجود نداشته باشد و تنها لحظه سونوگرافی واضح شود که بچه از دست رفته است.

2. رو به رو شدن سخت می‌شود
یکی از دغدغه‌های بعد از سقط، ناراحتی شدید روحی، گریه و علاقه نداشتن برای حاضر شدن در جمع است. زنانی که این تجربه را از سر گذرانده‌اند، باید بدانند هیچ چیز خجالت‌آوری پیرامون‌ این موضوع نیست.و بسیاری از زنان دیگر بدین شکل تجربه‌ای داشته‌اند. بدلیل آنکه هیچ شیوه خاصی برای رفع ناراحتی بعد از سقط نیست.و هر کس به شیوه‌ خودش عزاداری می‌کند، درمقایسه با شیوه عزاداری‌تان سختگیر نباشید و مرتب به این فکر نکنید که چه کسی چه چیزی پیرامون‌تان خواهد گفت. مطمئن باشيد یک روز صبح که از خواب بیدار مي‌شوید، متوجه خواهيد شد خیلی بهتر شده‌اید و کم‌کم به زندگی معمولی‌تان باز مي‌گرديد. اگر هم احساس می‌کنید حرف زدن پیرامون‌ این موضوع حالتان را بهتر می‌کند، با مردم صمیمی و نزدیک‌تان صحبت کنید تا آرام شوید. 

three. امکان دارد طولانی باشد
صحبت از سقط جنین که می‌شود، امکان دارد فکر کنید یک اتفاق ناگهانی است. به این صورت که  خانم باردار ناگهان خونریزی می‌کند و خیلی زود هم فرزندش را از دست می‌دهد. با اینحال موارد ویژه ای هستند که پروسه‌ سقط در آن‌ها طولانی می‌شود. برای نمونه، علائم سقط‌جنین در خانمی برای مدت دو ماه ادامه داشته است، یعنی دو ماه خونریزی متناوب قبل از سقط نهایی.

four. امکان دارد بچه شکل نگرفته باشد
می‌دانم که بیان این نکته هم دل‌خراش است، با اینحال باز هم دانستنش بهتر از ندانستن آن است. برخی وقت‌ها جنین شکل نگرفته و چیزی که سقط می‌شود، تنها یک تخمک است. یعنی امکان دارد با وجودي كه هورمون‎‌های حاملگی در آزمايش خون واضح شده باشند و کیسه‌ آب هم تشکیل شده باشد، با اینحال جنین شکل پیدا نکرده باشد. برای برخی از زنان این موضوع، ناراحتی سقط را کمتر می‌کند. چون می‌داند فرزندی نبوده که از دست رفته باشد، با اینحال برخی‌ها ناراحتی بیشتری را متحمل می‌شوند، چون انتظار یا امیدشان محقق نمی‌شود و ممکن است حتی حس کنند به موجودی که اصلا وجود نداشته، دل بسته بودند.

5. عادت ماهانه شدید می‌شود
خانم‌هایی که سقط جنین را تجربه می‌کنند، معمولا نمی‌دانند عادت ماهانه بعد از این موضوع شدت می یابد. خونریزی بسیار زیاد خواهد بود و نیاز به مراقبت، به تناسب وضعيت جديد بیشتر می‌شود. چه مراقبت جسمی و چه مراقبت روحی.

6. روزهای سخت هم دارید
درست است که بالاخره روزی از راه می‌رسد که میتوانید به زندگی عادي برگردید، با اینحال تعجب نکنید اگر برخی از روزهای نقاهت‌تان هم سختی‌های ویژه خودشان را داشته باشند. ناراحتی ناشی از سقط فرزند امکان دارد هر از گاهی از جاهای ناشناخته‌ ذهن سر در بیاورد؛ مثلا تا مدت‌ها دیدن یک زن باردار امکان دارد برای کسی که سقط داشته تلخ و گزنده باشد. با اینحال این روند بالاخره طی می‌شود و حتی قدرت بیشتری به روحیه‌ زنان می‌دهد.

7. افسردگی بعد از زایمان یا سقط؟
وقتی که سقط جنین اتفاق می‌افتد، بسته به نوع از دست رفتن بچه، امکان دارد بدن برای مدتی بازهم هورمون‌های حاملگی‌اش را حفظ کند یا امکان دارد به سرعت آن‌ها را از دست بدهد. هر یک از این دو که اتفاق بیفتند، خانم‌ها باید بدانند که بدنشان دچار تغییر و تغییرات فراوانی خواهد شد و یکی از این تغییرات، افسردگی بعد از زایمان است. درست است که بچه از دست رفته، با اینحال موقعیت بدن بازهم حالت حاملگی دارد و این موقعیت امکان دارد منجر به افسردگی شود. حتی در يك تحقیق علمي واضح شده، زنانی که در قبلی سقط را تجربه کرده‌اند، بعد از بارداری مجدد و به دنیا آوردن فرزند سالم امکان دارد با احتمال بیشتری، افسردگی بعد از زایمان را تجربه کنند. این حالت‌ها امکان دارد به روش نگرانی و تشویش، اضطراب شدید، حملات اضطرابی و وسواس خودشان را نشان بدهند. در صورتی که چنین وضعیتی را تجربه کردید، حتما با پزشک یا روانشناس صحبت کنید و از ایشان کمک بگیرید.

 

دسته‌بندی‌ها: بارداری