چرا بچه‌ها از آرایشگاه رفتن می‌ترسند؟

«از وقتی که پسرم ۹ ماهه بود وحشت فراوانی از کوتاه کردن موهایش داشت و در زمان این کار مکررا جیغ می‌زد تا اینکه بعد از مدتی فهمیدیم دلیل ترسش صدای ماشین مو‌زنی است. با این وجود به ما قول داد تا در داخل گوش‌هایش چیزی بگذارد تا صدای آن را نشنود. بالاخره ترس ایشان از آرایشگاه از بین رفت.»
ممکن است فرزند شما در بیشتر مواقع به زمان رفتن به آرایشگاه و یا سلمانی و کوتاه کردن موهایش گریه سر دهد، جیغ بکشد و با تکان دادن سرش به آقا یا خانم آرایشگر اجازه این کار را ندهد. نتیجه امکان دارد عصبانیت شما، کلافگی آرایشگر و بالاخره موهایی نه چندان یکدست باشد.

با اینحال مگر کوتاه کردن مو هم ترس دارد؟ چرا می‌ترسند؟

دلایل متفاوتی برای این ترس و ناخرسندی برای فرزند شما می باشد. که در اینجا به شایع‌ترین آن‌ها اشاره می کنیم:

 •  صدای ماشین مو تراش
 • ترس از تیغه‌های قیچی
 • دیدن خود در آینه
 • پاشیده شدن آب اسپری بر روی صورت
 • خوشایند نبودن محیط آرایشگاه
 • نشستن بر روی صندلی‌های بزرگ و نه چندان راحت
 • بهره برداری از کاور برای جلوگیری از ریختن مو
 • حس ناخوشایند داشتن موهای خیس
 • حضور مردم غریبه در سالن
 • حس بد لمس شدن موهایش به وسیله یک غریبه
 • حس ناخوشایند اجبار به یکجا بی‌تحرک نشستن

چه پیشنهادهایی می باشد؟

به توجه به ترس و نگرانی‌هایی که برای بچه‌ها در این کار می باشد با این وجود می‌توان با بهره برداری از راه حل‌هایی این مساله را برای آنها به موضوعی شیرین و قابل هضم مبدل کرد.
– یکی از نخستین کارها این است که فرزندتان حس کند شما طرف ایشان هستید، اگر اینطور نباشد رفتارهای ایشان بدتر شده و یک کوتاهی ساده مو می‌تواند برای خودش، شما و با این وجود آرایشگر، به یک شکنجه حسابی مبدل شود.
– سعی کنید از آرایشگری مهربان و صبور کمک بگیرید که با روحیه بچه‌ها آشنایی دارد و زود کلافه و عصبی نمی‌شود.
– لحظه مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. معمولا وقتی که بچه ها سرگرم تماشای کارتون و بازی با تبلت هستند و یا دارند صحبت می‌کنند و سرشان گرم است، لحظه خوبی است. با این وجود به این شرط که مزاحم حرف زدن یا تماشای کارتون و یا بازی نشوید!
– از یک سیستم جایزه‌ای استفاده کنید که برایش جذابیت داشته باشد. با این وجود افراط نکنید و انتظارش را بالا نبرید.
– برای آن‌ها که کوتاهی بلدند، بازی کردن در حمام و همزمان کوتاه کردن موها، می تواند راحت حل خوبی باشد
– سعی کنید خودتان آرامش داشته باشید و این کار را به یک تفریح مبدل کنید. کفایت می کند قدری خلاق باشید و از کوره در نروید.

شیوه های دیگری هم شبیه آواز خواندن با یکدیگر و تعریف قصه‌هایی از کوتاه کردن مو نیز می‌تواند موثر باشد. اگر فکر می‌کنید فرزندتان امکان دارد در خانه به شما بهتر اجازه کوتاه کردن موهایش را بدهد، خانه را به یک سالن آرایشگاه کوچک مبدل کنید. میتوانید از خود ایشان نیز کمک بگیرید. درگیر کردن ایشان در این کار امکان دارد این کار را برایش لذت بخش کند. روزنامه‌هایی بر روی زمین پهن کنید و از صندلی مورد توجه‌ش کمک بگیرید. همچنین میتوانید به طرز همزمان کمی از موهای عروسک ایشان را نیز کوتاه کنید. بهره برداری از قیچی‌های رنگی نیز امکان دارد برای ایشان ترغیب‌کننده باشد. به علاوه از طرف دیگر سعی کنید تمامی این موارد را با سرعت بیشتر انجام دهید تا کوتاهی مو برایش ملال آور نشود.
اگر تمامی این موارد را رعایت کردید با اینحال هنوز هم فرزندتان از کوتاهی موهایش می‌ترسد، ترس ایشان را با اجبار بیشتر نکنید و بگذارید تا موهایش کمی بلند تر شود ممکن است بعد از مدتی استرس ایشان پیرامون این کار کمتر شده و قادر باشید موهایش را کوتاه کنید.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک