چه وقت باید برای بچه‌ها معلم خصوصی بگیریم؟

نی نی سایت: روز های اول اردیبهشت برای والدینی که کودکان مدرسه‌ای دارند روز های پر اضطرابی است. با وجود این سیستم نمره دادن در مدارس دیگر به شیوه‌ قدیم نیست.اما  امتحانات داخلی که بر کارنامه‌های توصیفی آخر سال تاثیر دارد  از چند روز دیگر شروع خواهد شد.  می‌دانیم اگر کودکتان در درسی ضعیف است حتما به گزینه‌ معلم خصوصی فکر کرده‌اید، راستی کی به یک معلم خصوصی نیاز داریم؟
عده ای از والدین، تعریف معلم خصوصی را با پرستار کودک اشتباه می‌گیرند. یعنی گمان می نمایند اکنون که باید در زمانی از روز فرزندشان را برای نگهداری به کسی بسپارند،‌ خوب است این فرد حداقل با ایشان روی درس‌هایش کار کند! این نگاه دلیل می‌شود که به بچه‌ها فشاری بیاید که مستحق آن نیستند.
به بیان دیگر، برنامه معمول مدرسه همچنین تکالیف خانه،‌ طوری دیزاین شده‌اند که نیاز کودک به یادگیری را تأمین می‌کند. یک کودک به طرز معمول با این میزان کار کردن روی درس‌ها، می‌تواند به نتیجه مطلوبی در مدرسه برسد. بقیه وقت‌ها را خوب است صرف کودکی خودش بکند، بازی کند، کتاب‌های متفرقه بخواند، ‌با همسالانش تماس برقرار کند، جهان بیرون را ببیند و تجربه کند،‌ ورزش کند،‌ هنری را بیاموزد و …. خلاصه، از وقتش استفاده‌های بهتری ببرد و بعدهای دیگری را در زندگی‌اش ایجاد کند یا پرورش دهد. با این وجود، ‌اگر تنها می‌خواهید زمانی در روز کسی نزد فرزندتان باشد، خوب است یک پرستار بگیرید که از ایشان مراقبت کند و در عین حال اجازه بدهد به کودکی‌اش برسد.

در مواردی، کودکان حاوی مشکلاتی در یادگیری هستند، مثلا سخت توجه دارند، نمی‌توانند خوب تمرکز کنند، یا از اختلالات یادگیری مانند اختلال در یادگیری ریاضیات رنج می‌برند و همراه با درمان، نیاز به آموزش ویژه دارند. به بیان ساده، وقتی کودکی، در مقایسه با معمول کودکان، ضعف خاصی دارد و این ضعف به تأیید کارشناسان رسیده، نه این که تنها والدینش به خاطر انتظار بالایی که دارند ایشان را خیلی توانمند نمی‌بینند، می‌توان از یک فرد تحت نام نیروی کمکی برای آموزش به ایشان استفاده کرد، چون وقتی که در مدرسه سپری می‌کند برای یادگیری ایشان ممکن است کافی نباشد. در مواردی هم نیاز کودک این است که کسی با ایشان درس کار کند و والدین لحظه یا معلومات  کافی ندارند، ‌آن‌وقت می‌توان از دیگری کمک گرفت. در غیر این‌ صورت، داشتن معلم خصوصی ضروری نیست و ممکن است بیشتر مضر باشد تا مفید.
آموزش غیر درسی؛ معلم خصوصی یا کلاس؟
بسیاری از والدین دوست دارند فرزندشان آموزشی غیر از آموزش‌های معمول در سیستم آموزشی مدارس ببیند، مثلا در رشته‌های هنری یا زبان‌های خارجی. در زندگی امروز، که بچه‌ها اغلب وقتشان را در خانه می‌گذرانند یا همبازی‌های فراوانی ندارند، تا حد ممکن خوب است این آموزش‌ها را از حالت خصوصی خارج کنید تا فضاهای اجتماعی مناسبی برای فرزندتان بوجود بیاورید تا با کسانی آشنا شوند که علایق و توانمندی‌هایی نزدیک و مشابه به خودش دارند. این کار در ارتقای مهارت‌های اجتماعی و نیز اطمینان خاطر کودک بسیار موثر است. اگر فکر می‌کنید کلاس‌های بیرون محیط مورد نظرشمارا ندارند، اول، قدری در معیارهایتان بازنگری کنید و غیر از مسئله مورد آموزش، دیگر فایده ها و مضرات را هم لحاظ کنید، دوم یادتان باشد در بیشتر مواقع راه‌های دیگر هم هست، مثلا میتوانید کلاس را به روش گروهی با تعداد کمتر در خانه خودتان برگزار کنید. حتی میتوانید به کلاس جنبه تفریحی بدهید و آن را به دورهمی دوستانه نوبتی مبدل کنید. مادامی که بدانید انتظارتان چیست، دستتان در عرضه راه حل باز است.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک