به چه نحو به سوالات جنسی کودکان جواب دهیم؟

کودکان از وقتی که سخن گفتن را می‌آموزند، قادر اند سوالاتی را بپرسند که جواب به آن‌ها در بیشتر مواقع ساده نخواهد بود. کودکان بسیار کنجکاو هستند و مرتب سوالاتی در باب پدیده‌های مختلف مطرح می‌کنند.

والدین در بیشتر مواقع در تلاش اند به سوالات کودکان تا جاییکه شرایط اجازه میدهد روشن و واضح جواب بگویند با اینحال وقتی پرسش به مسائل جنسی مرتبط می‌شود پاسخگویی برای والدین قدری سخت می‌شود.
برخی اعتقاد دارند هنوز ضروری نیست کودکشان چیزی درباره این مثال بدانند؛ برخی نمی‌دانند چه چیزی را باید بگویند و چه چیزی را نه و عده ای نمی‌دانند به چه نحو و با چه زبانی باید بگویند، از اینرو ترجیح می‌دهند چیزی نگویند!

فرض کنید کودکتان با دیدن نوزادی که جدید به دنیا آمده از شما می‌پرسد: «مامان بچه چگونه از شکم مادرش بیرون میاد؟؟»
و شما هنوز پاسخ پرسش فرزندتان را نداده دختر بزرگ‌ترتان می‌پرسد: «با اینحال من می‌خواهم بدانم بچه چگونه توی شکم مادر رفته است!»

بزرگسال بطور کلی آگاهانه و بر اساس تحریک میل غریزی‌اش، رفتار جنسی بروز می‌دهد. با اینحال کودک چنین تصوری از رفتارش ندارد و از روی پرسشگری و تجربه ، شروع به عده ای رفتارهای جنسی یا سوالات جنسی می‌کند. پس این دو را بطور کلی از هم تفکیک کنید و وقتی پرسش یا رفتاری جنسی از فرزندتان می‌بینید، وحشت نکنید؛ تصویر‌العمل تندی نشان ندهید و تنها به نشان دادن واکنشی خوب فکر کنید.

ناآگاهی شما و ناتوانی‌تان در نشان دادن واکنش و جواب خوب می‌تواند مساله‌های فراوانی را برای ایشان ایجاد کرده و یک پرسشگری طبیعی و ساده را به سخت مبدل کند.

بهترین لحظه برای گفتگو چه زمانی است؟

خوب‌ترین موقع زمانی است که خود کودک دراین‌باره پرسش می‌کند. تلاش نکنید با جملاتی مانند «بعدا بهت میگم» و «تو هنوز خیلی کوچک» هستی جواب را به تعویق بیندازید.
یادتان نرود هیچ کودکی برای دریافت پاسخ سوالش کوچک نیست. اگر فرزندتان در موقعیت نامناسبی پرسش را مطرح کرد، میتوانید بگویید خیلی زود در نخستین مهلت در موردش صحبت می‌کنیم و در مهلت خوب با وی صحبت کنید.
فکر نکنید ایشان سوالش را فراموش کرده است. عدم پاسخگویی شما دلیل می‌شود ایشان برای دریافت جواب به منابع دیگری مراجعه کند.

معمولا کودکان بین سنین Three-6 سالگی نخستین پرسش‌هایی که نشانه پرسشگری جنسی هستند، را مطرح می‌کنند. با این وجود پرسیدن این پرسش‌ها از طرف کودکان الزامی و حتمی نیست، با اینحال اگر با آن‌ها مواجه شدیم، نباید تعجب کنیم یا آن‌ها را نشانه وجود مشکلاتی در تربیت و روان کودک بدانیم.

فرض کنید کودکتان با تماشای فیلم عروسی‌تان به‌یک‌باره شروع به گریه می‌کند و می‌پرسد چرا در عروسی ما حضور نداشته و یا ایشان را با خود نبردید. این پرسش که در صورت مواجه‌شدن با جواب نامناسب به دفعات و به دفعات به شیوه‌های مختلف تکرار می‌شود، عده ای والدین را نگران می‌کند.

بسیاری از این والدین نمی‌دانند با پاسخ غلط و نامناسب، ممکن است چند روزی کودک را از سر خود باز کنند، با اینحال درواقع خود را به دردسر بزرگ‌تری می‌اندازند و در آتی مجبور به جواب‌گویی به سوالات دیگر کودکی که از جوابشان قانع نشده می‌شوند.

کفایت می کند به ایشان بگویید «لحظه عروسی ما تو هنوز به دنیا نیامده بودی!» یادتان نرود که بچه‌ها معمولا پرسش‌های پیچیده نمی‌پرسند و اگر پاسخ خوب را بشنوند، بیش‌ازاندازه در باب آن مسئله کندوکاو نمی‌کنند.

با این وجود انکار نمی‌کنیم کودکی که این پاسخ را می‌شنود، سه ماه بعد مجددا سراغ شما می‌آید و بیان می کند «پس من کجا بودم و چگونه درست شدم؟» در چنین شرایطی، دلیلی برای نگران شدن نیست.

فرزند شما قرار نیست به حریم خصوصی شما و همسرتان وارد شود. ذهن بچه‌های Three تا 5 ساله، اصلا وارد زمینه‌هایی که نگرانشان هستید، نمی‌شود. در این اوضاع کفایت می کند به ایشان بگویید «پدر و مادرها خیلی دوست دارند بچه را به دنیا بیاورند. من و بابا هم چون خیلی دوست داشتیم تو را داشته باشیم، تصمیم گرفتیم تو را به دنیا بیاوریم».

من چه جوری به دنیا اومدم؟

اگر فرزندتان فورا یا چند ماه بعد از شنیدن این پاسخ مجددا سراغتان آمد و گفت «من کجا بودم؟ و به چه نحو به دنیا آمدم؟» نگران نشوید. قرار نیست همه نکات تولد را برایش تشریح کنید.

کفایت می کند به کودکتان بگویید «تو در شکم مامان بودی، مامان به تو غذا داد بزرگ شدی! بعد هم دکتر کمک کرد از شکم مامان خارج شدی.»

کودکان پایین 6 سال برای نحوه خروج نوزاد پرسشگری نمی‌کنند و نیازی هم نیست شما والدین در آموزش پیش‌دستی یا شتاب‌زدگی کنید!
با اینحال اگر در سال‌های بعد فرزندتان سراغ شما آمد و درباره این مثال پرسشگری کرد، میتوانید به ایشان بگویید «بدن مامان‌ها کانالی دارد که بچه‌ها از آن بیرون می‌آیند».
و یا در صورت زایمان سزارین بگویید دکتر کمک کرد وتو رو از شکمم با کمک وسایل ویژه خودش بیرون آورد و در صورت پرسشگری جای زایمان سزارین را نشان دهید.

چرا بدن من با خواهرم فرق داره؟

وقتی کودک درمقایسه با اندام‌های ویژه یکی از والدین یا خواهر و برادر خود پرسشگری به خرج می‌دهد و می‌پرسد: «چرا بدن من با خواهرم فرق دارد؟؟ »

جواب‌های نادرستی که امکان دارد به ایشان بدهید این‌هاست: «این چه سوالیه؟؟ این حرفا زشته؟ بزرگ بشی بعدا می‌فهمی». عده ای هم دست به دامن پاسخ‌های بسیار غیرمنطقی می‌شوند و می‌گویند: «چون خواهر تو الان کوچولو و نوزاده بدنش این شکلیه بزرگ بشه مانند تو میشه توهم کوچیک بودی همین شکلی بودی»!!

برای دور کردن ذهن کودک خود را ازاین‌گونه سوالات، به‌هیچ‌وجه طوری جواب ندهید که یک تخیل یا یک ذهنیت اشتباه برای کودک بوجود بیاید. این‌گونه جواب دادن دلیل می‌شود وقتی کودک بزرگ شود دچار مشکلات تماس جنسی با همسر خود شود یا احساس بیزاری از جنسیت خود داشته باشد. یا اینکه پاسخ اصلی را بعدها از دهان دوستان خود بشنود و این ذهنیت برایش بوجود بیاید که «نکنه مامان یا بابا جنسیت منو دوست‌ نداشتن که این‌طور بهم پاسخ دادن».
جواب خوبی که میتوانید در چنین موقعیتی بدهید این است: «بدن همه دختر و پسرها باهم فرق داره. مثلا ببین بابا سبیل داره با این وجود من ندارم. این اختلاف هم مانند همونه عزیزم».اختلاف اندام جنسی زن و مرد  مانند اختلاف‌های دیگر، عادی جلوه دهید.

در انتهای چند نکته را در نظر داشته باشید:

  • کوتاه جواب دهید و وارد جزئیات نشوید.
  • سوالاتش را بیجواب رها نکنید. 
  • بیاد داشته باشید اگر پرسشگری جنسی فرزندتان  بروز پیدا کرد، به‌جای شرمنده کردنش، با آرامش به ایشان قانون های را آموزش دهید.
  • در جواب به سوالات جنسی کودک نباید تمام حقیقت یا آموزش‌ها را یک‌باره به ایشان منتقل کنید. این آموزش باید قدم‌به‌قدم متناسب با سن و درک کودک انجام شود.

 

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک