به چه نحو فرزندم را به بهره برداری از عینک ترغیب کنم؟

12 اکتبر روز جهانی بینایی، بهانه‌ای است تا درمقایسه با نابینایی و بیماری‌های چشم آگاه شده و برای درمان آن اقدام کنیم. در حقیقت یکی از مشکلات رایج بینایی در بین کودکان به ویژه در سنین مدرسه نزدیک‌بینی است که با تشخیص پزشک قابل درمان است و معمولا این کودکان می بایست از عینک بهره ببرند با اینحال آیا فرزندتان به همین راحتی از عینک استقبال می‌کند یا از آن گروه کودکانی است که نیاز به عینک دارد با این وجود به دلایل متفاوتی از زدن عینک سرباز می‌زند؟

فرزند شما از اينكه مورد تمسخر قرار گيرد، می‌ترسد

در یک تست واپسین چشم پزشکی متوجه می‌شوید که فرزند شما دچار نزدیک‌بینی است و تنها با بهره برداری از عینک طبی این سخت برطرف می‌شود. با اینحال فرزندتان از عینک زدن خود داری می کند. چرا؟ یکی از دلایل معمول آن مسخره شدن به وسیله گروه همسالان است. با اینحال بايد بدانيد استفاده نكردن از عينك و ضعف در بينايی مسائل مهم تری در يادگيری ایشان ايجاد خواهد نمود.

اطمینان خاطر ایشان را افزايش دهيد

به ایشان بگوييد با عينك بسيار زيباتر است. با اينكه ممكن است شانه بالا بياندازد و بگويد تنها شما هستيد كه اين حرف را می‌زنيد با اینحال ایشان بازهم دوست دارد از زبان شما جملات مثبت بشنود.
می‌توانيد برايش مثال هايی از بازيگران، آهنگسازان و مردم موفق و مشهوری كه از عينك استفاده می‌كنند بزنيد و همچنين به ایشان بگوييد ایشان تنها كسی نيست كه عينك خواهد داشت. به علاوه از طرف دیگر به ایشان بگویید كه بقيه همكلاسی‌هايش ممكن است چنين مشكلی را خیلی زود بفهمند و آنها نیز از عینک بهره ببرند.

بر فایده ها عینک تاکید کنید

به ایشان تاکید کنید که با بهره برداری از عینک کارایی ایشان در مدرسه بالاتر می‌رود. برای ایشان پیرامون نزدیک بینی شرح دهید و اینکه عینک چگونه می‌تواند به شفاف‌تر دیدن ایشان در کلاس کمک کند. در این سن ایشان به اندازه ای بزرگ است که بفهمد عینک برای ایشان زندگی را راحت‌تر و بهتر می‌کند. به ایشان نگهداری تمیز و خوب از عینک را یاد دهید و برایش یک جا عینکی دلچسب و دلنشین تهیه کنید.

معلم را در جریان بگذارید

اگر فرزندتان به توجه به تمامی مطالب مطرح شده، ترغیب و پشتیبانی شما بازهم بابت عینک زدن شکایت دارد با معلم ایشان صحبت کنید. امکان دارد ایشان درمقایسه با مسخره کردن فرزند شما در کلاس بی‌خبر باشد. پس ایشان را آگاه کنید. صحبت و تذکر معلم به عده ای از بچه‌ها تاثیر مثبت و فوری داشته و به تمسخر فرزندتان انتهای خواهد داد.

به ایشان اجازه انتخاب دهيد

خبر خوب اینکه، صدها نمونه فریم عینک مختلف براي بچه‌ها می باشد. همانطور كه بودجه خود را در نظر می‌گيريد به ایشان اجازه دهيد تا عينكش را خودش انتخاب كند، مدلی كه با آن ساده تر است و به ایشان بيشتر می‌آيد. هر چقدر فرزندتان در پروسه انتخاب عینک درگیرتر باشد علاقه ایشان به بهره برداری از آن بیشتر می‌شود‌. سعی کنید تا از عینک تحت نام یک مد و زیبایی بهره ببرد نه چیزی که زیبایی ظاهر ایشان را کم می‌کند.

تنها وقتی که بزرگ می‌شود‌ می‌تواند از لنز بهره ببرد

با گذر لحظه فرزند شما هر روز از عینک استفاده خواهد نمود. نظرها منفی که از گروه همسالانش می گیرد به تدریج کمتر شده و ایشان با آسودگی بیشتری از عینک بهره میبرد.
وقتی که فرزندتان کمی بزرگ‌تر و پخته‌تر شود، قادر اید برایش لنز در نظر بگیرید. برخی بچه‌ها امکان دارد لنز را به عینک ترجیح دهند با این وجود به مراقبت، توجه و دقت بیشتری نیاز دارند. خوب است از یک کارشناس چشم مشورت بگیرید تا میزان بهره برداری از لنز را کنترل کند. چونکه لنز با هر شیوه زندگی سازگاری ندارد و امکان دارد برای برخی مردم بهره برداری از عینک توصیه بهتری باشد.

دسته‌بندی‌ها: خردسال و کودک